Komunikaty PR

Aktywność zawodowa osób 55+ To już nie ciekawostka, a konieczność

2022-02-28  |  09:00
Do pobrania Artykuł ( 0.17 MB )

Tylko 4 na 10 Polaków w wieku 55-64 lat jest aktywnych zawodowo. Dla porównania, w Niemczech pracuje aż 6 na 10 osób w tym wieku. W Polsce osoby 55+ należą aktualnie do grona osób najdłużej szukających pracy[1]. Jednak w konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz zmniejszonego przyrostu naturalnego aktywizacja zawodowa tej grupy wiekowej stanie się w przyszłości koniecznością.

Według danych ZUS, w trzecim kwartale 2021 roku emerytury w Polsce pobrało niemal 6 mln osób, z czego 754 tysiące wciąż pozostawało w jakimś stopniu aktywnych zawodowo. Jednocześnie w swoich prognozach GUS informuje, że w 2050 roku liczba ludności w wieku emerytalnym w Polsce wyniesie blisko 14 mln, co oznacza, że 4 na 10 Polaków będzie uprawnionych do pobierania świadczenia[2]. Tym samym można się spodziewać, że jedną z konsekwencji takiej sytuacji będzie presja na kontynuowanie pracy nawet w starszym wieku[3].

Pogłębiające się deficyty w przyroście naturalnym, zmiany demograficzne oraz rosnąca długość ludzkiego życia– wszystko to przekłada się na konkluzję, że aktywizacja osób powyżej 55 roku życia coraz rzadziej będzie postrzegana jako coś niezwykłego i stanie się po prostu koniecznością.

– Osoby 55+ są aktywne, zmotywowane, otwarte na nowe wyzwania i zdobywanie wiedzy czy umiejętności. W dużej mierze przyczynia się do tego ich sytuacja życiowa – większość z nich ma już dorosłe dzieci oraz mniej obowiązków w życiu codziennym. Nie brakuje również osób, które zwyczajnie chcą dorobić do domowego budżetu. To zatem naturalne, że wiele osób powyżej 50 roku życia chce znaleźć pracę, w której będą mogły wykazać się rzetelnością, starannością czy podzielić się wiedzą zdobytą na przestrzeni lat – komentuje Agnieszka Niedziela, specjalistka Promedica24, czołowej firmy rekrutującej polskich pracowników do pracy w opiece nad seniorami w Niemczech. 

Praca dla osób 50+ w Polsce  

Osoby z grupy wiekowej 50+ najczęściej zatrudniają się w sektorach takich jak usługi lub logistka. Z kolei do zajęć najlepiej opłacanych zalicza się pracę na stanowisku tzw. „złotej rączki”, czyli osoby naprawiającej drobne usterki, pomagającej w remontach czy wykańczaniu mieszkań. Oferty kierowane do tej grupy + obejmują także propozycje opieki nad dzieckiem czy stanowiska w gastronomii lub cukierni. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć zatrudnieni? Stawki wahają się od 13,50 zł do nawet 35 zł netto, w zależności od rodzaju podejmowanej pracy oraz dyspozycyjności czasowej seniorów[4].

Branża opiekuńcza szansą dla osób 55+

Nie wszystkie firmy jednak są otwarte na zatrudnianie osób w dojrzałym wieku. Jak wskazują statystyki GUS-u, starsze pokolenia należą do grup najdłużej poszukujących pracy. Osoby w wieku 45-54 przeciętnie czekały na zatrudnienie nawet 9,6 miesiąca, podczas gdy 55-74 tylko nieco krócej: 8,6 miesiąca[5]. Tymczasem pieniądze w domowym budżecie często są potrzebne natychmiast, a 10 miesięcy przerwy w aktywności zawodowej bywa źle postrzegane przez potencjalnych pracodawców.

Rozwiązaniem może być podjęcie pracy w dość nieoczywistym sektorze – opiece senioralnej. Cechujące wielu członków tzw. srebrnej generacji długoletnie doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność i lojalność stanowią w przypadku tej branży ważne atuty.

­­– Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało opiekunów. Rosnące zapotrzebowanie na osoby, które zajmą się mniej samodzielnymi seniorami, pokazuje, że ta branża będzie niezwykle perspektywiczna. Taki zawód wymaga jednak rzetelności, pracowitości i skupienia, nie wspominając również o cierpliwości czy odporności na stres. Wszystko to są cechy, którymi charakteryzuje się szczególnie pokolenie osób w wieku 55+, mające za sobą wiele lat pracy zawodowej oraz doświadczenia życiowego, w szczególności tego związanego z opieką nad członkami rodziny – podkreśla Agnieszka Niedziela.

Pięćdziesięciolatkowie poszukujący zatrudnienia mogą więc być zainteresowani szansą podjęcia pracy w opiece, szczególnie za granicą, np. w Niemczech, gdzie jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Co ważne, od kandydatów nie jest wymagane posiadanie udokumentowanego doświadczenia. Wyspecjalizowane agencje, takie jak Promedica24 zapewniają nowym pracownikom wszystkie potrzebne szkolenia oraz kurs językowy. Dodatkowo, każda opiekunka lub opiekun mogą liczyć na prywatne ubezpieczenie, stały kontakt z koordynatorami oraz dostęp do infolinii alarmowej.

Starzenie się społeczeństwa wraz ze spadkiem dzietności powoduje, że coraz więcej osób starszych będzie aktywnych zawodowo. Wymaga to od państw oraz pracodawców dostosowania rynku oraz przestrzeni do potrzeb osób powyżej 55 roku życia.  To nie tylko kwestia ułatwienia emerytom życia, ale również rozwijania lokalnej gospodarki. Według danych PwC, zwiększenie aktywności tej grupy do poziomu krajów rozwiniętych jak Niemcy, przyniosłoby Polsce w długiej perspektywie wzrost PKB nawet o 66 mld dolarów[6]. Aktywizacja zawodowa pracowników 55+ jest więc kluczem do sukcesu przedsiębiorstw, nie tylko ze względu na prognozy demograficzne, ale również potencjalne zwiększenie przychodów.

 


[1] Informacja o rynku pracy w pierwszym kwartale 2021roku (dane wstępne), GUS - Informacja o rynku pracy w pierwszym kwartale 2021 roku (dane wstępne) (stat.gov.pl)

[2] Prognozy GUS - https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/6002/2/3/1/sytuacja_osob_starszych_w_polsce_w_2020_r.pdf

[3] Raport Personnel Service - Personnel Service » 754 tys. emerytów dorabia do emerytury. Ile zarobią i dlaczego ich aktywizacja jest kluczowa dla rynku pracy?

[4] Raport Personnel Service - Personnel Service » 754 tys. emerytów dorabia do emerytury. Ile zarobią i dlaczego ich aktywizacja jest kluczowa dla rynku pracy?

[5] GUS, Informacja o rynku pracy w pierwszym kwartale 2021 roku (dane wstępne)

[6] Raport Personnel Service - Personnel Service » 754 tys. emerytów dorabia do emerytury. Ile zarobią i dlaczego ich aktywizacja jest kluczowa dla rynku pracy?

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Współcześni studenci chętnie i odważnie podejmują pracę Biuro prasowe
2024-10-01 | 13:00

Współcześni studenci chętnie i odważnie podejmują pracę

Ten wynik to nie tylko efekt wysokich kosztów życia, ale też chęci samorozwoju i gromadzenia doświadczeń, dzięki którym młodzi pracownicy stają się bardziej konkurencyjni na
Kariera Jak sprawnie znaleźć pracę „na już”
2024-10-01 | 12:00

Jak sprawnie znaleźć pracę „na już”

Znalezienie pracy „na już” wiąże się z szybkim podjęciem działań. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że nie ma czasu na zwłokę, każdy dzień jest ważny –
Kariera Wystawa Ludzi Zmieniających Świat w Warszawie
2024-09-24 | 16:15

Wystawa Ludzi Zmieniających Świat w Warszawie

Wystawa Ludzi Zmieniających Świat, zlokalizowana w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Bankowym w Warszawie, pokazuje dokonania przedsiębiorczyń, liderek oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.