Komunikaty PR

Alergia na pleśń – jak z nią walczyć?

2020-08-31  |  14:15
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Zawadzka
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
00-197 Warszawa
kamila.zawadzka|goodonepr.pl| |kamila.zawadzka|goodonepr.pl
+ 48 796 996 267
www.goodonepr.pl/
Do pobrania pras ( 0.43 MB )

Według prognoz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej w 2025 r. z alergiami będzie zmagać się już połowa Europejczyków[1]. Czasem trudno jednak określić, co wywołuje nadwrażliwość organizmu. Głównymi podejrzanymi są zazwyczaj pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt, jednak powodem złego samopoczucia mogą być także zarodniki grzybów pleśniowych. Podpowiadamy, jak zminimalizować ich wpływ na organizm.

Choć pleśń kojarzy się przede wszystkim z wykwitami na żywności lub przedmiotach czy w pomieszczeniach, to nie jest to jej jedyna forma, w jakiej występuje. Zarodniki pleśni mogą unosić się w powietrzu, kryją się także w wilgotnych pomieszczeniach oraz w kurzu.  

Lato to okres najsilniejszego lotu dwóch grzybów pleśniowych: Alternaria i Cladosporium. Jeśli w okresie od lipca do września borykasz się z objawami, takimi jak katar, kaszel, trudności z oddychaniem czy drapanie w gardle, warto sprawdzić, czy to nie alergia właśnie na ten rodzaj pleśni – mówi dr Leszek Olchowik, alergolog Centrum Medycznego CMP.

Najlepiej umówić się na wizytę u alergologa, który wykona konieczne testy. Podstawą leczenia zawsze jest jednak ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Jeszcze przed otrzymaniem wyników warto zadbać o swoje samopoczucie i w kilku prostych krokach ograniczyć obecność alergenu w otoczeniu.

Zredukuj poziom wilgoci

Pleśń rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności. Skraplająca się, a także wyciekająca z nieszczelnych rur woda stwarza dla niej doskonałe warunki. Nadmierna wilgotność może wynikać również ze zbyt szczelnych okien czy niesprawnego systemu wentylacji. Skutecznym sposobem na jej zredukowanie jest częste wietrzenie pomieszczenia. Jeśli masz problem ze słabą cyrkulacją powietrza w łazience, sprawdź czy ciągi wentylacyjne są drożne lub zainstaluj wentylator. Z kolei w kuchni pomocny może się okazać okap, który wyłapie parę wodną zanim ta skropli się na ścianach lub suficie. Na rynku są dostępne również osuszacze powietrza, ale stosuj je ostrożnie – zbyt suche powietrze dodatkowo podrażnia śluzówkę nosa. Granicą bezpiecznego poziomu wilgotności powietrza jest 50 proc. Jeśli jesteś wrażliwy na suche powietrze, możesz zdecydować się na nawilżacz z funkcją higroskopu, który steruje pracą urządzenia.

Zadbaj o czystość

Pleśń możemy znaleźć w różnych miejscach w naszym domu, np. na płytkach łazienkowych, elementach gumowych, a także na nieświeżej żywności. Do sprzątania warto używać odpowiednich środków, które powstrzymają jej rozwój. Większą uwagę trzeba też poświęcić sprzątaniu pomieszczeń, które są szczególnie narażone na nadmiar wilgoci. Porządkując łazienkę, nie zapomnij o myciu fug oraz wszystkich zakamarków. Pamiętaj również o  czyszczeniu pralki oraz nie pozostawiaj w niej wilgotnego prania. Siedliskiem grzybów może być również kuchnia. Regularnie wynoś śmieci oraz czyść lodówkę. Oczywiste powinno być wyrzucanie produktów, na których pojawiły się wykwity pleśni – nie nadają się one do spożycia nawet po odcięciu zepsutego fragmentu.

Stosuj nowoczesne urządzenia

Pleśń to nie tylko wykwity na żywności czy ścianach, ale także zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu i wchodzące w skład kurzu. W walce z nimi pomocny jest odkurzacz, jednak warto wziąć pod uwagę zastosowanie bardziej nowoczesnych urządzeń, takich jak ozonatory lub oczyszczacze powietrza.

Obecnie większość dostępnych urządzeń sprzątających i oczyszczających powietrze jest wyposażona w filtr HEPA, nazywany także filtrem absolutnym, ponieważ skutecznie zatrzymuje kurz, roztocza czy zarodniki pleśni. Odkurzacz sprawdza się w przypadku zanieczyszczeń znajdujących się na podłodze, ale gorzej radzi sobie z dywanami czy matami. Jeśli mamy alergię wziewną, to warto przemyśleć, czy dywany na pewno są koniecznym elementem wystroju wnętrza. Gdy chcemy je zachować, możemy zastanowić się nad sposobem na to, aby osadzało się na nich jak najmniej zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza usunie alergeny unoszące się w powietrzu, dzięki czemu mniej z nich opadnie – wyjaśnia Łukasz Malik, współwłaściciel marki Wenon, oferującej urządzenia oczyszczająco-dezynfekujące. Alergeny mogą osadzać się także na firankach, zasłonach czy pościeli. Pamiętaj o częstym ich praniu, a kołdrę i poduszkę wymieniaj na nowe co około 2-3 lata.

Oczyszczacze wciągają powietrze z otoczenia, a następnie je filtrują. Warto wybrać urządzenie, które będzie miało kilka poziomów oczyszczania. Dzięki temu pozbędzie się nie tylko zarodników grzybów, ale też innych zanieczyszczeń, takich jak pyły, roztocza czy alergeny zwierzęce.

Niektórzy producenci dodatkowo stosują również lampy UV-C wbudowane w urządzenie. Po przefiltrowaniu powietrze jest naświetlane przez promienie ultrafioletowe, które zabijają bakterie, wirusy i inne żywe organizmy. Dzięki temu jest ono wysterylizowane. Minimalizuje to ryzyko zachorowania m.in. na przeziębienie lub grypę.

 – Powietrze po naświetlaniu przez lampę UV-C jest jałowe, dlatego przydatna jest dodatkowo funkcja jonizacji. Urządzenie wypuszcza aniony ujemne, dzięki którym znów staje się ono wartościowe – tłumaczy Łukasz Malik z Wenon.

 

Alergie wziewne mogą być uciążliwe, jednak warto zadbać o swój komfort. Częste sprzątanie, dbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach oraz stosowanie odpowiednich urządzeń, takich jak oczyszczacze, pozwolą złagodzić objawy i oddychać swobodnie.

 

Marka Wenon prezentuje bezpieczną lampę przepływową Wenon MF33 UV Magic Lamp, która sprawdzi się do odkażania pomieszczeń oraz powietrza w domu.

Przenośne urządzenie Wenon MF33 UV Magic Lamp wykorzystuje metodę sterylizacji w czystym świetle UV-C, przez co nie trzeba wymieniać lub czyścić filtra, a korzystanie z produktu jest wygodne. Lampa ma formę wtyczki do kontaktu, a jej małe rozmiary i uniwersalny design sprawiają, że doskonale wpasuje się w wystrój każdego wnętrza. Urządzenie zasysa powietrze, które jest sterylizowane w środku w klika sekund przez lampę UV-C i automatycznie wypuszczane. Obudowa zapobiega wydostawaniu się promieniowania poza produkt, dlatego jest on bezpieczny i można przebywać w pomieszczeniu podczas jego działania. Zaleca się wymienianie żarówki UV-C co 6-8 miesięcy.

Produkt dostępny jest w asortymencie sklepu Wenon.pl.

 

O marce Wenon

Marka Wenon powstała w kwietniu 2020 roku w odpowiedzi na nowe potrzeby konsumentów. To urządzenia dezynfekująco-oczyszczające najwyższej jakości, przeznaczone zarówno dla klientów bezpośrednich, jak i biznesowych. Misją marki jest uświadomienie Polakom, jak ważna jest czystość, którą można podnieść przy pomocy urządzeń takich jak ozonatory czy lampy UVC. Produkty marki Wenon dostępne są na wenon.pl.

O Centrum Medycznym CMP

Centrum Medyczne CMP to polska, rodzinna firma, która powstała w 2002 roku na bazie zespołu prywatnych gabinetów, w których przyjmowali lekarze z rodziny Walickich, a także spokrewnieni oraz zaprzyjaźnieni z rodziną. Obecnie Centrum Medyczne CMP to sieć przychodni medycznych, posiadających 14 placówek na terenie Warszawy, Piaseczna i Łomianek oraz współpracujących z ok. 300 podwykonawcami na terenie całej Polski.

 


[1] EAACI Advocacy Manifesto, 2016.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.