Komunikaty PR

Aplikacja do nauki języków, Preply, przygotowała raport językowy

2022-05-27  |  17:00
Biuro prasowe
Do pobrania pdf ( 0.11 MB )

Preply to wiodąca platforma i aplikacja do nauki języków obcych, która zrzesza nauczycieli, korepetytorów i tutorów z ponad 190 krajów. Umożliwia nie tylko naukę wybranego języka obcego z native speakerem z dowolnego miejsca na świecie, ale również międzykulturową podróż i zdobycie unikatowej wiedzy na temat wybranego regionu geograficznego świata. Aplikacja Preply, na podstawie badań przeprowadzonych wśród swoich tutorów i uczniów, opracowała Raport Językowy, który pokazuje globalne trendy w zakresie nauki języków obcych. Raport to nie tylko studium wiedzy na temat kondycji i umiejętności językowych wybranych narodowości, ale również źródło kulturowych ciekawostek.

 

1. Jedna trzecia Latynosów w USA przyznaje, że nie zna biegle angielskiego

Preply wskazuje, że w Stanach Zjednoczonych 24,7% kursantów uczy się hiszpańskiego w stosunku do 16,7% uczących się angielskiego. Dlaczego?

Niemal jedna trzecia Latynosów w Stanach Zjednoczonych[1] uważa, że nie zna biegle angielskiego, a to sprawia, że znajomość hiszpańskiego jest niezwykle cenna i istotna wśród różnych grup zawodowych, w tym lekarzy. Profesjonaliści wielu specjalizacji i z wielu dziedzin — edukacji, służby cywilnej, organizacji non-profit, sprzedaży czy obsługi klienta — uczą się hiszpańskiego, aby lepiej świadczyć usługi hiszpańskojęzycznym klientom.

Badania Preply wskazują, że do nauki języka hiszpańskiego około 21% uczniów motywuje kariera, niemal 22% edukacja, a ponad 22% robi to z zamiłowania i zainteresowania do języka i kultury.

 

2. Francuski - wybór No.1 wśród studentów zorientowanych na karierę

Francuski nadal jest jednym z najczęściej studiowanych języków.

Preply wskazuje, że ponad 25% francuskojęzycznych uczniów spośród 24 języków dostępnych na platformie wybiera francuski, aby go szkolić i osiągnąć w nim biegłość.

Znaczenie języka francuskiego w światowej gospodarce nie słabnie. Kursanci, którzy najczęściej wybierają naukę tego języka na platformie Preply to głównie mieszkańcy krajów o silnych więzach historycznych i gospodarczych z Francją, czyli Algieria, Maroko czy Kanada. W Nigerii znajdującej się w sąsiedztwie krajów francuskojęzycznych, jak Benin, Niger, Czad czy Kamerun około 22% uczniów Preply wybiera francuski.

Co ciekawe, Preply zauważa duże zainteresowanie językiem francuskim w Kenii - jedną z przyczyn mogą być plany potężnych inwestycji infrastrukturalnych w Kenii, a to oznacza nowe miejsca pracy dla lokalnej ludności. Znajomość języka francuskiego z pewnością byłaby pomocna.

Preply sprawdziło główne motywacje swoich studentów do nauki francuskiego. 30% badanych wskazało na edukację, a 25,4% na karierę zawodową.

 

3. Niemiecki językiem nauki

Język niemiecki to zdecydowanie jeden z wiodących języków obcych, najczęściej podejmowanych przez kursantów Preply. Niemcy to kraj istotny nie tylko ze względu na światową gospodarkę, to również kraj, który przyjmuje najwięcej imigrantów, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. To istna mozaika kulturowo-językowa. Dodatkowo niemiecki, tuż po języku angielskim, jest najczęściej wykorzystywanym językiem w nauce.

 

4. Chiński i japoński coraz bardziej popularne

Kolejne najpopularniejsze języki w aplikacji Preply to chiński mandaryński i japoński. Chiński mandaryński ma najwięcej native speakerów na świecie, około 918 milionów. Ponieważ Chiny plasują się za Stanami Zjednoczonymi jako druga co do wielkości gospodarka na świecie pod względem produktu krajowego brutto, płynna znajomość chińskiego mandaryńskiego może otworzyć możliwości biznesowe dla uczących się. Dodatkowo, Chiny są obecnie największym partnerem handlowym inwestorem w krajach afrykańskich - możliwy jest wzrost uczniów wybierających chiński mandaryński na kontynencie afrykańskim. 

Chiński mandaryński ma około sześć razy więcej rodzimych użytkowników języka niż rosyjski i japoński.

Oprócz popularności mangi, anime i Pokémonów, japoński jest językiem napędzającym trzecią co do wielkości gospodarkę na świecie.

 

5. Angielski na czele

Raport Językowy Preply, zgodnie z oczekiwaniami, wskazuje, że najwięcej uczniów wybiera język angielski, znacznie częściej niż jakikolwiek inny język. Tym samym angielski jest TOP1 spośród 24 języków oferowanych przez aplikację.

 

COVID potroił liczbę osób wybierających naukę języka online, nawet po złagodzeniu ograniczeń

Pandemia COVID-19 sprawiła, że popularność nauki w trybie online odnotowała ogromny wzrost. Nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłej części populacji świata, poszukujących alternatywy na spędzanie czasu w domowym zaciszu. Nauka języka online z prywatnym korepetytorem zaoferowała nowy wymiar codziennej rutyny, stymulację intelektualną.

Aplikacja Preply wskazuje, że w marcu 2020 r., kiedy lock-down stał nową światową rzeczywistością, liczba nowych uczniów dołączających do Preply każdego miesiąca podwoiła się w stosunku do wartości bazowej z października 2019 r., a do kwietnia 2020 zwiększyła się niemal trzykrotnie, szczyt osiągając w styczniu 2021 roku.  

 


[1] Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Biuro prasowe
2025-06-24 | 18:00

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta inauguracja wystawy i premiera raportu podsumowującego ogólnopolski projekt Związku Przedsiębiorców
Kariera Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na
Kariera Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
2025-06-12 | 03:00

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.