Komunikaty PR

Atrakcyjna Mołdawia na wyciągnięcie ręki

2023-11-21  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kuźma-Filipek
Lawenda Public Relations

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka|lawendapr.com| |agnieszka|lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Do pobrania NotkaPR ( 0.11 MB )

Mołdawia jest jednym z nielicznych miejsc w Europie, które nadal pozostawia wiele do odkrycia, dlatego warto odwiedzić przedstawicieli mołdawskiej branży turystycznej na Targach TT Warsaw, które rozpoczynają się w najbliższy czwartek. Zaprezentują się m.in.: Urząd Miasta Kiszyniów, wiodący touroperator Go Adventure, kultowa winiarnia Cricova czy kompleks Eco-Village Văleni. Ciekawa oferta zainspiruje, by zaplanować city break, jak i dłuższy wypoczynek.

Mołdawia przyciąga uwagę tych podróżników, którzy cenią naturę nieskażoną masową turystyką, bogate dziedzictwo, historię, rzemiosło i kulturę. W otoczeniu spokojnych wsi, malowniczych krajobrazów, imponujących winnic można też aktywnie spędzić czas, delektując się wyśmienitą kuchnią i jakościowymi winami.

Elena Stepanov, dyrektor Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Krajowej i Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM) zachęca do odwiedzenia stoiska nr D3.41b na Targach TT Warsaw, gdzie będą czekać przedstawiciele ANTRIM, Urzędu Miasta Kiszyniów, Regionalnych Organizacji Turystycznych „Dnestr” i „Prutul de Jos”, winiarni Cricova, ale także kompleksu Eco-Village Văleni, Campingu pe Toloaca i Stowarzyszenia Turystyki Medycznej.  

Targi TT Warsaw to dobra okazja, by porozmawiać z przedstawicielami naszej branży i poznać ofertę turystyczną Mołdawii, którą w ostatnich latach znacząco rozbudowaliśmy tworząc nowe szlaki turystyczne i inwestując w infrastrukturę. Już dziś serdecznie zachęcam do przyjazdu do Kiszyniowa na weekend. Jestem przekonana, że wyjątkowa mołdawska gościnność zachęci do zaplanowania kolejnych pobytów np. szlakiem winnic czy lokalnych gospodarstw, gdzie można się wyciszyć, zasmakować tradycyjnej kuchni i poznać lokalne atrakcje – podkreśla Elena Stepanov.

Zaplanuj city break w Kiszyniowie

Już w niespełna 2 godziny dzięki bezpośredniemu połączeniu PLL LOT można dostać się z Warszawy do zielonego Kiszyniowa. Stolica Mołdawii szczyci się ponad 23 jeziorami, bogactwem parków, XIX-wiecznymi budynkami i ciekawymi muzeami. To przyjazne miasto, którego początki sięgają 1436 roku, zachęca do niespiesznych spacerów szerokimi bulwarami i klimatycznymi alejkami. Przez Stare Miasto przebiega około 4-kilometrowy bulwar Stefana Wielkiego, przy którym znajduje się większość zabytkowych budynków, w tym: ratusz z 1901 roku, Teatr Narodowy, Opera i Balet oraz inne ważne obiekty, takie jak pałac prezydencki i parlament. Uwagę przykuwa zbudowany w 1840 roku łuk triumfalny na Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, gdzie obywają się różne uroczystości, m.in. Narodowe Święto Wina.

Zwiedzanie Kiszyniowa jest wyjątkowo wygodne dzięki przygotowanym przez ratusz różnorodnym trasom z atrakcjami, którym towarzyszą multimedialne przewodniki dostępne na stronie Chisinau | Discover your favorite place with us! Przykładem dbałości o turystów jest polska trasa „Podążając śladami polskiej szlachty” zawierająca 7 różnych atrakcji, ale także inne tematyczne szlaki na przykład dla wielbicieli muzeów czy pielgrzymów.

Kiszyniów oferuje różnorodne opcje zakwaterowania, od klimatycznych apartamentów po markowe hotele, szeroki wybór sklepów ze wschodzącymi lokalnymi markami modowymi, mnóstwo restauracji i winiarni, gdzie delektując się wybornym mołdawskim winem warto zgłębić jego historię.

Podróżując szlakiem winnic

Wino mołdawskie to symbol europejskiej tożsamości Mołdawii, a lokalne odmiany winorośli: Feteasca Alba, Feteasca Regala, Feteasca Neagra, Rara Neagra wspierane przez bogatą kulturę zyskały międzynarodowe uznanie. Do listy powodów dlaczego warto odwiedzić ten kraj trzeba dołączyć mołdawskie Europejskie Szlaki Kulturowe, winne trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa.

Od 2020 roku Winne Szlaki Mołdawii stały się częścią sieci Iter Vitis, będąc pierwszym mołdawskim szlakiem zintegrowanym z obwodem europejskim. Szlak oferuje autentyczne doświadczenia winiarskie i trasy turystyki winiarskiej, które zachęcają turystów do odkrywania cennych elementów starej europejskiej kultury, ale też tętniącego życiem odrodzenia tradycji, wspieranego przez nowe pokolenie winiarzy.

Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan's Wall PGI i Stefan's Great PGI wskazując drogę do 40 winiarni, 21 wydarzeń winiarskich, 30 innych atrakcji turystycznych oraz stanowią liczne okazje do degustacji mołdawskiej kuchni i wina.

Kolejną cechą wyróżniającą wino mołdawskie jest to, że roczniki dojrzewają w jednych z największych piwnic winiarskich na świecie. W niektórych przypadkach piwnice z winami zbudowane z wapiennych tuneli – jak w winiarniach Cricova lub Mileștii Mici – mieszczą jedne z największych kolekcji win na świecie i mają wiele kilometrów długości.

Enoturystyczną przygodę dopełnia zestawienie wyjątkowych trunków z tradycyjnymi potrawami opartymi na rodzimych produktach, które powstają w gospodarstwach wiejskich rozlokowanych na terenie całego kraju.

Rozsmakuj się w mołdawskiej wsi

Przykładem turystycznej oferty opartej na autentycznej gościnności są południowe regiony Mołdawii, gdzie znajduje Rezerwat Prutul de Jos z ekosystemem jeziora Beleu zarejestrowany w Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Znajdująca się tam wieś Văleni została uznana przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) za jedną z najlepszych wiosek turystycznych w 2023 roku. W Văleni można przenocować w kompleksie artystycznym Eco Village Văleni, co pozwoli doświadczyć prawdziwego ducha południa Mołdawii.

W ostatnich czasie Mołdawia wyznaczyła ponad 400 km nowych tras rowerowych, pieszych i kajakowych w środkowej i południowej części kraju, by łączyć turystów z mołdawską przyrodą, kulturą, kuchnią i winem. Wiele z nich obejmuje przystanki u lokalnych rzemieślników, w winiarniach, tradycyjnych restauracjach i rodzinnych pensjonatach B&B, tym samym wspierając małe firmy i społeczności wiejskie.

Mołdawska gościnność

Bez względu na to, czy turysta zdecyduje się na intensywny city break w Kiszyniowie, czy dłuższą podróż w rytmie slow szlakiem winnic czy agroturystyk, Mołdawia to kierunek, który oferuje unikalne w dzisiejszych czasach doświadczenie. Jak mówią o sobie Mołdawianie, gościnność to ich drugie imię, dlatego jej połączenie z piękną przyrodą i tradycyjną kuchnią, pozwala w pełni odpocząć, oderwać się od codzienności i naładować dobrą energią. To ucieczka od zatłoczonych miejsc, gdzie ciszę i spokój dopełnią degustacje wysokiej jakości win i liczne możliwości aktywnego wypoczynku.

Więcej informacji o Mołdawii wraz z kalendarzem wydarzeń znajduje się na stronie Homepage - Moldova Travel, a wirtualną wycieczkę można odbyć na stronie https://360.moldova.travel/.

***

Kontakt PR:

Agnieszka Kuźma-Filipek, Lawenda Public Relations, 

agnieszka@lawendapr.com, tel. 601 99 10 89

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Szlak Siedmiu Kościołów – Podróż przez historię wiary w regionie Egejskim Biuro prasowe
2023-11-30 | 13:30

Szlak Siedmiu Kościołów – Podróż przez historię wiary w regionie Egejskim

Anatolia, będąca kolebką jednych z najwcześniejszych cywilizacji, znajduje się również wśród najpopularniejszych miejsc na świecie pod względem turystyki religijnej.
Podróże Jak pory roku wpływają na sposób podróżowania?
2023-11-27 | 12:00

Jak pory roku wpływają na sposób podróżowania?

Kiwi.com, firma travel-tech oraz wyszukiwarka tanich lotów, wzięła pod lupę sezonowość w podróżowaniu wśród Polaków i przyjrzała się, o jakich porach roku
Podróże Skarby tureckiej historii – przegląd najciekawszych muzeów
2023-11-21 | 11:00

Skarby tureckiej historii – przegląd najciekawszych muzeów

Ciepłe, jesiennie dni w Türkiye (Turcji) sprawiają, że jest to jeden z najlepszych okresów na odwiedzenie tego kraju. Od wybrzeża Morza Egejskiego i Riwiery

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Seriale

Handel

Technologie rewolucjonizują biznes restauracyjny. Kioski samoobsługowe, kody QR, a wkrótce sztuczna inteligencja będą standardem w branży gastronomicznej

Digitalizacja i nowe technologie stają się głównym motorem rozwoju branży restauracyjnej, a rozwiązania technologiczne – takie jak kody QR, kioski samoobsługowe, cyfrowe menu czy systemy AI wspierające sprzedaż – coraz powszechniej pojawiają się w stacjonarnych restauracjach, usprawniając ich funkcjonowanie i przyciągając klientów. – Niewątpliwie technologia będzie nadal zmieniać sektor gastronomiczny. Im lepsze interakcje z klientem, tym częściej korzysta on z naszych usług – mówi Luis Comas, CEO AmRestu, operatora m.in. marek: KFC, Starbucks, Pizza Hut i Burger King, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności.

Nauka

Wpływ poezji na samopoczucie zbadali naukowcy. Okazała się pomocna w walce z samotnością i radzeniu sobie z trudnymi emocjami

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth przeprowadzili badanie na temat roli poezji w dzisiejszych, scyfryzowanych czasach. Odpowiedzi badanych, ale też popularność interaktywnej strony internetowej, która w czasie pandemii umożliwiała publikowanie i czytanie wierszy, wskazują jednoznacznie, że poezja nadal jest istotną częścią życia wielu osób. Paradoksalnie media społecznościowe mogą tę pozycję umacniać. Dobroczynny wpływ poezji miał szczególne znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, czyli okresie ograniczonych spotkań towarzyskich i pogorszonego nastroju. Wyniki badania wykazały, że poezja może pomóc ludziom w wyrażaniu siebie, łączeniu się z innymi i radzeniu sobie z trudnymi emocjami, np. żałobą.