Atrium Biała wspiera Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym przesłaniem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na potrzeby osób z autyzmem oraz sytuację rodzin, których dotyka ta diagnoza, zwraca uwagę inicjatywa białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, w którą zaangażowało się Atrium Biała. W ramach niej w sobotę, 2 kwietnia, w galerii odbędzie się akcja informacyjna na temat autyzmu.
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Co roku Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przeprowadza akcję „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue). W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Każdy może wyrazić swoje poparcie - oświetlając budynek na niebiesko, dodając niebieski kolor do ubrania, wystawiając niebieskie lampki w oknach – możliwości jest wiele. W geście wsparcia z osobami z autyzmem, w tym dniu również wiele budynków w Białymstoku będzie podświetlonych na niebiesko.
Przy tej okazji w sobotę, 2 kwietnia, w godzinach 12.00-20.00, w centrum handlowym Atrium Biała, odbędzie się akcja informacyjna na temat autyzmu, skierowana do klientów oraz mieszkańców Białegostoku. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz pomoc w zrozumieniu potrzeb i trudności związanych z tym zaburzeniem. W trakcie sobotniej akcji zaplanowano także różne atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, pokazy magika, kącik sensoryczny, zajęcia plastyczne. Akcję przeprowadzą pracownicy białostockiego KTA na zaaranżowanym stanowisku, znajdującym się na parterze, naprzeciwko sklepu Reserved.
- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to wyjątkowa okazja do tego, aby poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania osób z autyzmem oraz dostrzec ich potrzeby. Istnieje wiele barier i ograniczeń, które wciąż jeszcze utrudniają im swobodną codzienną aktywność. Z myślą o nich wprowadziliśmy w Atrium Biała tzw. ciche godziny, umożliwiając im w ten sposób zrobienie zakupów w komfortowych warunkach. Codziennie, na godzinę na pasażach galerii, całkowicie lub częściowo są wyłączane muzyka oraz oświetlenie - mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała, i dodaje – Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy, jak ta sobotnia, pomogą białostoczanom oswoić trudny temat jakim jest autyzm, a także zrozumieć świat i szczególne potrzeby osób z autyzmem.
Współpraca przy organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Poza galerią, współorganizatorami sobotniego wydarzenia są Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku oraz placówki działające na rzecz dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu: Białostocka Grupa Wsparcia Dla Rodziców Dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspergera, Dzienny Dom Pomocy "Dobre Miejsce" w Czeremsze, Fundacja Krajowego Towarzystwa Autyzmu „WIEM I POMAGAM”, Fundacja Przystanek Autyzm, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna "Rozwiń Skrzydła", Niepubliczna Szkoła Podstawowa "BARWA", Ośrodek Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczy Dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu, Przedszkole Samorządowe nr 58 Integracyjne im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku, Przedszkole Terapeutyczne „Zaczarowany Zakątek”, Szkoła Podstawowa Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku.

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie

Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie o zaangażowaniu marek w kwestie prozdrowotne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.