Atrium Biała wspiera Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym przesłaniem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Na potrzeby osób z autyzmem oraz sytuację rodzin, których dotyka ta diagnoza, zwraca uwagę inicjatywa białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, w którą zaangażowało się Atrium Biała. W ramach niej w sobotę, 2 kwietnia, w galerii odbędzie się akcja informacyjna na temat autyzmu.
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Co roku Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku przeprowadza akcję „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue). W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Każdy może wyrazić swoje poparcie - oświetlając budynek na niebiesko, dodając niebieski kolor do ubrania, wystawiając niebieskie lampki w oknach – możliwości jest wiele. W geście wsparcia z osobami z autyzmem, w tym dniu również wiele budynków w Białymstoku będzie podświetlonych na niebiesko.
Przy tej okazji w sobotę, 2 kwietnia, w godzinach 12.00-20.00, w centrum handlowym Atrium Biała, odbędzie się akcja informacyjna na temat autyzmu, skierowana do klientów oraz mieszkańców Białegostoku. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz pomoc w zrozumieniu potrzeb i trudności związanych z tym zaburzeniem. W trakcie sobotniej akcji zaplanowano także różne atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, pokazy magika, kącik sensoryczny, zajęcia plastyczne. Akcję przeprowadzą pracownicy białostockiego KTA na zaaranżowanym stanowisku, znajdującym się na parterze, naprzeciwko sklepu Reserved.
- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to wyjątkowa okazja do tego, aby poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania osób z autyzmem oraz dostrzec ich potrzeby. Istnieje wiele barier i ograniczeń, które wciąż jeszcze utrudniają im swobodną codzienną aktywność. Z myślą o nich wprowadziliśmy w Atrium Biała tzw. ciche godziny, umożliwiając im w ten sposób zrobienie zakupów w komfortowych warunkach. Codziennie, na godzinę na pasażach galerii, całkowicie lub częściowo są wyłączane muzyka oraz oświetlenie - mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała, i dodaje – Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy, jak ta sobotnia, pomogą białostoczanom oswoić trudny temat jakim jest autyzm, a także zrozumieć świat i szczególne potrzeby osób z autyzmem.
Współpraca przy organizacji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Poza galerią, współorganizatorami sobotniego wydarzenia są Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku oraz placówki działające na rzecz dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu: Białostocka Grupa Wsparcia Dla Rodziców Dzieci z Autyzmem i Zespołem Aspergera, Dzienny Dom Pomocy "Dobre Miejsce" w Czeremsze, Fundacja Krajowego Towarzystwa Autyzmu „WIEM I POMAGAM”, Fundacja Przystanek Autyzm, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna "Rozwiń Skrzydła", Niepubliczna Szkoła Podstawowa "BARWA", Ośrodek Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczy Dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu, Przedszkole Samorządowe nr 58 Integracyjne im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku, Przedszkole Terapeutyczne „Zaczarowany Zakątek”, Szkoła Podstawowa Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku.

Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.