Azyl w Zaciszu
Położone z dala od gwarnego centrum stolicy Zacisze niegdyś było cenionym przez warszawiaków letniskiem. Sprzyjały temu luźna zabudowa i malownicze połacie łąk i jeziorek. Niegdyś odpoczywano tu i bawiono się w restauracji i parku zwanymi „Zaciszem”. Z biegiem lat miano przylgnęło do osady, a następnie dało nazwę dzielnicy. Dziś ten teren przeżywa boom budowlany. A na jednym z nowych osiedli swój dom znalazła czteroosobowa rodzina.
Jeżeli między projektantem a inwestorem szybko powstanie nić porozumienia, wystarczą ogólne wskazówki co do charakteru aranżacji. Modoso Interiors dostało wytyczne do stworzenia wnętrza, ponadczasowego, przytulnego i eleganckiego, ale bez efektu onieśmielenia. W ten sposób architekci mieli wiele twórczej swobody. Najważniejsze było odzyskanie przestrzeni poszatkowanej ściankami działowymi wykonanymi przez dewelopera. Na pierwszy ogień poszedł wiatrołap, który zastąpiono eleganckim systemem szklanych ścianek i drzwi S1500 marki Raumplus. Ten prosty zabieg umożliwił również lepsze rozplanowanie kuchni, która otworzyła się na jadalnię i strefę dzienną. Z kolei system drzwi S1500Air Raumplus z modnymi industrialnymi szprosami, których układ można indywidualnie zaprojektować, posłużył do wydzielenia dość nietypowej łazienki. Do pomieszczenia można wejść z salonu jak i z sypialni, a ponadto znajduje się w nim dwustronna szafa garderobiana. Od strony łazienki korzysta z niej pani domu, natomiast od strony sypialni jej mąż.
Przewidziana do tego wnętrza kuchnia miała być prosta. A w tego typu projektach diabeł tkwi w detalach. Dlatego Przemek Maziarz realizację powierzył firmie ZAJC, z którą pracował już wcześniej. Dostarczony przez polskiego producenta model kuchni przyciąga uwagę powściągliwą elegancją. A to dzięki oszczędnej formie i intrygującym wykończeniom. Dolne szafki fornirowane są dębem w ciepłym odcieniu karmelowym. Ze szlachetnym drewnem kontrastuje wysoka zabudowa, lakierowana w kolorze grafitowym o modnej głęboko matowej fakturze. Ten sam kolor znajdziemy na dość nietypowej wyspie kuchennej. Zgrabny, smukły mebel kumuluje kilka funkcji. Ma praktyczne szuflady na szpargały, donice na zioła i mogą przy nim wygodnie zasiąść na hokerach cztery osoby. Wszystkie blaty wykonane są z czarnego, matowego granitu, w którym dosłownie ukryty został zlew. Jego dno można elektrycznie podnieść, by zniknął, gdy jest niepotrzebny. Z powierzchnią blatu idealnie licuje się również płyta grzewcza. Aby jeszcze bardziej spotęgować wrażenie harmonii zrezygnowano z klasycznych uchwytów przy zmywarce i zamrażarce stosując system wspomagany elektrycznie.
Rodzina decydująca się na życie w spokojnej okolicy nadal chciała żyć w rytmie dynamicznego miasta. I tylko bezkompromisowy projekt mógł jej to zapewnić. Nie bez powodu przecież wybrali miejsce, które już wkrótce zbliży się do centrum, dzięki kolejnej stacji metra.
www.zajc.pl www.raumplus.pl
Projekt wnętrz i stylizacja: Przemek Maziarz/@modoso_interiors www.modoso.pl
Zdjęcia: Ola Dermont/@ayukostudio

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.