Belki nadprożowe H+H – prosty sposób na ciepłe mury i szybką budowę
Belki nadprożowe H+H to idealne uzupełnienie konstrukcji murowej. W porównaniu do wylewanych na miejscu nadproży żelbetowych zastosowanie rozwiązań systemowych oznacza przyspieszenie prac oraz praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych. To również lepsze przygotowanie ścian do późniejszego nakładania warstw wykończeniowych. O zaletach wyboru tego rozwiązania opowiada Robert Janiak - product manager H+H Polska.
Okno na nowe możliwości
System Budowy H+H to gotowe rozwiązania pozwalające w szybki i wygodny sposób wymurować każdy rodzaj przegrody. Jednym z jego elementów są belki nadprożowe. Stanowią one istotny element konstrukcyjny, którego zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscach otworów okiennych bądź drzwiowych.
Belki nadprożowe z betonu komórkowego z oferty H+H umożliwiają wznoszenie nadproży na zasadzie zwykłej ściany bez konieczności wykonywania szalunku i betonowania. Gotowy element układa się zapewniając wymagane podparcie na obydwu jego krańcach. W związku z tym, iż mamy do czynienia z wyrobem prefabrykowanym, do murowania kolejnych warstw możemy przystąpić niezwłocznie po jego osadzeniu na murze, bez przestojów na czas wiązania betonu, mówi Robert Janiak.
Gotowe nadproża H+H minimalizują efekt występowania w przestrzeniach nadokiennych mostków termicznych, a jednorodna powierzchnia zewnętrzna muru ogranicza ryzyko powstawania odspojeń czy pęknięć w warstwie wykończeniowej w wyniku odmiennej pracy elementów wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych.
Belki nadprożowe H+H dostępne są w wariantach niezbrojonym – przeznaczonym do wykonywania nadproży w ścianach działowych oraz z wewnętrznym zbrojeniem, umożliwiającym przenoszenie także obciążeń konstrukcyjnych występujących w ścianach nośnych. W ofercie znajdują się belki o szerokościach dostosowanych do wymiarów bloczków z betonu komórkowego H+H i w różnych wariantach długości, co umożliwia przykrycie otworów w murze o świetle nawet do 2,5 metra.
Belki nadprożowe H+H wspierają sprawny i tym samym ekonomiczny przebieg prac montażowych. W zależności od grubości muru można je układać pojedynczo, podwójnie bądź potrójnie używając do ich łączenia zaprawy cienkospoinowej. W prawidłowym ułożeniu nadproży pomaga etykieta zamocowana na końcu każdej belki wskazująca jej właściwą pozycję.
Kształtki U H+H – Ułatwiona praca
W przypadku otworów o większych rozpiętościach lub wymagających zastosowania nadproży o wyższej nośności ze względu np. na nietypowy rozkład obciążeń, do dyspozycji są kształtki U H+H dostępne zarówno w wersji z betonu komórkowego, jak i silikatów. Mogą posłużyć jako szalunek tracony w przypadku nadproży, ale też do konstruowania wszelkiego rodzaju belek, słupów, trzpieni itp. – podpowiada ekspert H+H Polska.
Skorzystanie z gotowych rozwiązań systemowych H+H pozwala na łatwiejszą i szybszą organizację robót zarówno na etapie wykonywania nadproży, jak i w momencie późniejszych prac wykończeniowych. To także cieplejsza ściana na całej swojej powierzchni, a więc również wymierne korzyści w okresie użytkowania obiektu.
Belki nadprożowe, dzięki znakomitym właściwościom izolacji cieplnej są idealnym uzupełnieniem konstrukcji murowej wykonanej z betonu komórkowego H+H, Rozwiązanie takie pozwala na praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych i osiągnięcie jednolitej powierzchni pod warstwę tynku.
Kształtka U – element szalunkowy, który ułatwia wykonanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych – nadproży, belek, słupów, trzpieni, tworząc jednolitą powierzchnię zewnętrzną ściany. Ułatwia to nakładanie warstw tynkarskich i zamontowanie dodatkowych izolacji termicznych koniecznych przy żelbetowych elementach konstrukcji budynku.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.