Belki nadprożowe H+H – prosty sposób na ciepłe mury i szybką budowę
Belki nadprożowe H+H to idealne uzupełnienie konstrukcji murowej. W porównaniu do wylewanych na miejscu nadproży żelbetowych zastosowanie rozwiązań systemowych oznacza przyspieszenie prac oraz praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych. To również lepsze przygotowanie ścian do późniejszego nakładania warstw wykończeniowych. O zaletach wyboru tego rozwiązania opowiada Robert Janiak - product manager H+H Polska.
Okno na nowe możliwości
System Budowy H+H to gotowe rozwiązania pozwalające w szybki i wygodny sposób wymurować każdy rodzaj przegrody. Jednym z jego elementów są belki nadprożowe. Stanowią one istotny element konstrukcyjny, którego zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscach otworów okiennych bądź drzwiowych.
Belki nadprożowe z betonu komórkowego z oferty H+H umożliwiają wznoszenie nadproży na zasadzie zwykłej ściany bez konieczności wykonywania szalunku i betonowania. Gotowy element układa się zapewniając wymagane podparcie na obydwu jego krańcach. W związku z tym, iż mamy do czynienia z wyrobem prefabrykowanym, do murowania kolejnych warstw możemy przystąpić niezwłocznie po jego osadzeniu na murze, bez przestojów na czas wiązania betonu, mówi Robert Janiak.
Gotowe nadproża H+H minimalizują efekt występowania w przestrzeniach nadokiennych mostków termicznych, a jednorodna powierzchnia zewnętrzna muru ogranicza ryzyko powstawania odspojeń czy pęknięć w warstwie wykończeniowej w wyniku odmiennej pracy elementów wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych.
Belki nadprożowe H+H dostępne są w wariantach niezbrojonym – przeznaczonym do wykonywania nadproży w ścianach działowych oraz z wewnętrznym zbrojeniem, umożliwiającym przenoszenie także obciążeń konstrukcyjnych występujących w ścianach nośnych. W ofercie znajdują się belki o szerokościach dostosowanych do wymiarów bloczków z betonu komórkowego H+H i w różnych wariantach długości, co umożliwia przykrycie otworów w murze o świetle nawet do 2,5 metra.
Belki nadprożowe H+H wspierają sprawny i tym samym ekonomiczny przebieg prac montażowych. W zależności od grubości muru można je układać pojedynczo, podwójnie bądź potrójnie używając do ich łączenia zaprawy cienkospoinowej. W prawidłowym ułożeniu nadproży pomaga etykieta zamocowana na końcu każdej belki wskazująca jej właściwą pozycję.
Kształtki U H+H – Ułatwiona praca
W przypadku otworów o większych rozpiętościach lub wymagających zastosowania nadproży o wyższej nośności ze względu np. na nietypowy rozkład obciążeń, do dyspozycji są kształtki U H+H dostępne zarówno w wersji z betonu komórkowego, jak i silikatów. Mogą posłużyć jako szalunek tracony w przypadku nadproży, ale też do konstruowania wszelkiego rodzaju belek, słupów, trzpieni itp. – podpowiada ekspert H+H Polska.
Skorzystanie z gotowych rozwiązań systemowych H+H pozwala na łatwiejszą i szybszą organizację robót zarówno na etapie wykonywania nadproży, jak i w momencie późniejszych prac wykończeniowych. To także cieplejsza ściana na całej swojej powierzchni, a więc również wymierne korzyści w okresie użytkowania obiektu.
Belki nadprożowe, dzięki znakomitym właściwościom izolacji cieplnej są idealnym uzupełnieniem konstrukcji murowej wykonanej z betonu komórkowego H+H, Rozwiązanie takie pozwala na praktyczne wyeliminowanie efektu mostków cieplnych i osiągnięcie jednolitej powierzchni pod warstwę tynku.
Kształtka U – element szalunkowy, który ułatwia wykonanie żelbetowych elementów konstrukcyjnych – nadproży, belek, słupów, trzpieni, tworząc jednolitą powierzchnię zewnętrzną ściany. Ułatwia to nakładanie warstw tynkarskich i zamontowanie dodatkowych izolacji termicznych koniecznych przy żelbetowych elementach konstrukcji budynku.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.