Komunikaty PR

Beton potrafi inspirować

2021-05-31  |  11:15
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

Obrzeże, z którego stworzymy kwietnik. Ściana ułożona z donic lub płyta betonowa przypominająca do złudzenia drewnianą deskę czy kamienną strukturę. Beton to materiał, który cieszy się niesłabnącą popularnością w aranżacji przydomowych przestrzeni, gdyż pozwala uwolnić kreatywność.

 

Prefabrykaty betonowe zyskują na popularności i są coraz ważniejszym elementem aranżacji przydomowych ogrodów. Moda na nie utrzymuje się nie tylko dlatego, że cechują się wytrzymałością, trwałością i minimalnymi wymaganiami konserwacyjnymi, ale również ze względu na fakt, że beton przestał być materiałem „nudnym”. Praktycznie co roku w ofercie wielu producentów pojawiają się nowości, które otwierają coraz szersze możliwości projektowania nowych kompozycji. Wyzwalają kreatywność i inspirują do  tworzenia nieoczywistych założeń ogrodowych z pozornie zwykłych komponentów. 

 

Natura zaklęta w betonie

 

Nie wszystkie płyty betonowe przypominają wyglądem beton. Część z nich doskonale imituje naturalne surowce, takie jak drewno lub kamień. Doskonałymi przykładami obrazującymi to stwierdzenie są prefabrykaty Polbruk Lira i Linea. Pierwszy z nich to typowa deska betonowa. Podobnie jak prawdziwa deska, posiada prostokątny kształt, a do tego do złudzenia przypomina drewno z charakterystycznymi dla tego materiału spękaniami, słojami oraz sękami. Podobieństwo to jest tak daleko idące, że dotykając jej dłonią mamy wrażenie, jakbyśmy dotykali prawdziwej deski. Lira występuje w wymiarze 25x75 cm oraz w kolorach ciemnobrązowym i beżowym. Równie autentyczna jest Linea – imitująca doskonale trawertyn, czyli skałę osadową, z której zbudowano m.in. rzymskie Koloseum. Podobnie jak Lira upodabnia się ona do naturalnego surowca nie tylko z wyglądu. Jej charakter podkreśla także charakterystyczna dla kamienia faktura. Linea jest dostępna w kolorze jasnoszarym i rozmiarze 25x75 cm. Obydwie płyty są polecane do budowy ścieżek ogrodowych metodą „step by step”. Polega ona na układaniu płyt w równych odstępach, które odpowiadają odległości „jednego kroku”, czyli około 60 cm.  „Fundamentem” dla każdej z płyt jest warstwa drobnego żwiru o frakcji 2-5 mm lub 4-8 mm oraz grubości około 5 cm. Sprawia to, że przestrzeń pomiędzy płytami wypełnia żwir, co wygląda bardzo estetycznie. Równie ciekawym rozwiązaniem jest układanie metodą step by step płyt, dla których „tło” stanowi trawnik. Niesztampowość betonowych prefabrykatów nie kończy się jednak na płytach, które przypominają naturalne surowce…

 

Nieoczywiste z oczywistych

 

Z niektórych betonowych produktów posiadających oczywiste zastosowanie, przy odrobinie pomysłowości, można stworzyć nieoczywiste konstrukcje. Przykładem takiego rozwiązania jest L-ka Tigela, której zwykle używa się do budowy donic. Jak sama nazwa wskazuje, posiada ona kształt litery „L”. Pojedynczy element ma wymiar 42x33 cm i wysokość 80 cm. W przypadku, gdy z modułu L-ka Tigela chcemy stworzyć rabatę, najlepiej wykorzystać zarówno dłuższy, jak i krótszy bok elementów, bo pozwoli to różnicować jej wysokość, a co za tym idzie - zaakcentować poszczególne grupy roślin w tworzonym założeniu. Innym, bardziej kreatywnym rozwiązaniem, jest budowa ławki bądź stołu. Nogi mebli mogą powstać właśnie z prefabrykatów L-ka Tigela, a siedzisko lub blat – z drewna.

Podobnie nieszablonowo, można wykorzystać kolejny produkt, czyli donicę Tigela. Kształtem przypomina ona prawie sześcian, a jej niewątpliwym atutem jest pusta przestrzeń pomiędzy ściankami. Wypełnia się ją ziemią, a w niej można sadzić rośliny. To dość typowe rozwiązanie, ale na uwagę zasługuje fakt, że z donic tych z powodzeniem można budować niższe i wyższe konstrukcje, co znacznie poszerza możliwości aranżacyjne. W ten sposób można tworzyć kaskady wypełnione roślinnością, na przykład wzdłuż biegów schodów, czy też zielone ściany.

W niesztampowy sposób można wykorzystać także takie prefabrykaty, jak betonowe murki, zwykle używane do umacniania ścian oporowych lub wytyczania poszczególnych stref w ogrodzie. To, co można z nich zbudować, pokazuje przykład murka Albero. Jest to prefabrykat o wymiarach 41x18 cm i wysokości 7,7 cm, przypominający wyglądem łupane kamienie. Z nich wznosi się murki… albo na przykład donice. Ta zbudowana z Albero może mieć geometryczny kształt i różne wysokości boków, co jest jej niewątpliwym atutem. Dzięki temu można ją z łatwością dopasować do tworzonych aranżacji. Elementy, z których zazwyczaj budujemy murek, wykorzystamy również do wzniesienia obudowy oczka wodnego. Innym pomysłem jest wykorzystanie prefabrykatów Albero w charakterze nóg mebli ogrodowych, takich jak ławki czy krzesła. Albero występuje w dwóch kolorach alpen i brenta, dlatego stworzone z niego elementy małej architektury pasują do aranżacji w każdym stylu.

 

Choć beton zwykle kojarzy się z szarością i brakiem inwencji, to śmiało można stwierdzić, że czasy kiedy tak było, już dawno minęły. Betonowe prefabrykaty to dziś nie tylko produkty najwyższej jakości, ale również elementy, z których przy odrobinie kreatywności stworzymy inspirujące aranżacje.

 

 

 

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

 

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Drewniane zabawki w kolorze Biuro prasowe
2024-10-17 | 13:00

Drewniane zabawki w kolorze

Wielu z nas w dzieciństwie nuciło pod nosem za piosenkarką Urszulą „konik - z drzewa koń na biegunach”.  I to właśnie ten bujany koń to klasyka wśród dziecięcych
Dom Wnętrza w modnych kolorach na jesienno-zimowy sezon
2024-10-17 | 13:00

Wnętrza w modnych kolorach na jesienno-zimowy sezon

Wyraziste kolory na jesienno-zimowy sezon to paleta, która pozwala wykreować urzekające głębią i niebanalnym stylem aranżacje. Skąpane w nasyconych tonach wnętrza ujmują
Dom Jakie cechy mają okna premium?
2024-10-17 | 01:00

Jakie cechy mają okna premium?

Okna premium wyróżniają się na tle standardowych rozwiązań dzięki zaawansowanym technologiom, wysokiej jakości materiałom i estetyce wykonania. Inwestycja w tego typu okna przynosi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edukacja

Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet

Luka edukacyjna, czyli gorsze wyniki w testach i mniejsze szanse na wyższą edukację, krótszy czas życia, późniejszy wiek emerytalny, ale przede wszystkim samotność w depresji i większa liczba samobójstw – to problemy współczesnych polskich mężczyzn. W ich naprawie przeszkadza nie tylko brak powszechnej świadomości ich występowania, ale także stereotypy społeczne, które utrudniają mężczyznom zwrócenie się o pomoc, oraz brak systemowych ram udzielania tej pomocy.

Muzyka

Krzysztof Skórzyński: Wkrótce planuję co najmniej dwa nowe single. Jeżeli moja muzyka nie znajdzie słuchaczy, to nie będę miał do nikogo pretensji

Dziennikarz przygotowuje się do premiery pierwszej autorskiej EP-ki i jak zaznacza, w ten sposób spełnia jedno ze swoich największych marzeń. Bardzo zależy mu więc na tym, by każdy utwór był dopracowany w najmniejszym szczególe i niósł wartościowy przekaz. Pierwszy singiel zatytułowany „A może tak” Krzysztof Skórzyński oficjalnie zaprezentował podczas Top of The Top Sopot Festival.