Bezbolesny powrót do formy po lockdownie
Ahava PR
Tymienieckiego 25C/303
91-117 Łódź
katarzyna.surowik|ahavapr.pl| |katarzyna.surowik|ahavapr.pl
503838407
avapr.pl
Zakończona niedawno kwarantanna spowodowana pandemią koronawirusa wpłynęła na codzienny rytm życia wielu z nas, w tym także na spadek aktywności fizycznej. A przecież regularne treningi, w połączeniu z odpowiednio przygotowaną dietą to recepta na zdrowie i dobre samopoczucie. Nie jest jednak łatwo powrócić do dobrych nawyków… Trenerka personalna Marta Gorąca podpowiada, jak sprawić by powrót do ćwiczeń fizycznych po przewie, odbył się możliwie bezboleśnie.
Wznowienie aktywności fizycznej nie jest proste, bo nasz organizm bardzo szybko się rozleniwia. Jeśli więc chcesz wrócić do ćwiczeń po okresie przestoju, zrób to z głową. Podczas pierwszego treningu nasze mięśnie mogą nie być gotowe do wykonania tych samych ćwiczeń, co przed przerwą. Zmuszając je do nadmiernego wysiłku, łatwo nabawić się kontuzji. Dlatego pierwszy trening powinien być spokojny i krótki. Pobudź swoje ciało, pamiętaj też o rozciąganiu i czasie na regenerację,
mówi Marta Gorąca, trenerka personalna.
Jak wrócić do ćwiczeń? To zależy…
Sposób i szybkość powrotu do aktywności fizycznej zależy od wielu czynników, m.in. od tego czym spowodowana była przerwa, czy przed nią uprawialiśmy sport regularnie, czy raczej okazjonalnie. Pamiętajmy też, że każdy organizm jest inny i w innym stopniu przystosowuje się określonych zadań. Przed pierwszym treningiem warto skonsultować się z trenerem personalnym, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz ich stopień zaawansowania do naszych możliwości.
Tylko spokój nas uratuje
Tymczasem, Marta Gorąca daje kilka bezcennych wskazówek na temat tego, jak bezpiecznie powrócić do ćwiczenia po przerwie spowodowanej kwarantanną.
1. Zachowaj zdrowy rozsądek
Pamiętajmy, że nie da się nadrobić 2-3 miesięcy zerowej aktywności fizycznej w kilka tygodni. Żadna przerwa nie robi dobrze, a nasz organizm nie wejdzie od razu na najwyższe obroty. Jeśli wybierzesz drogę na skróty, bardzo szybko możesz zrobić sobie krzywdę. Każdy układ, nie tylko mięśniowo-szkieletowy, ale nerwowy czy oddechowy potrzebują chwili na tak zwany rozruch.
2. Chodź na dłuższe spacery
Jeśli podczas kwarantanny, jak i przed nią nie byłeś aktywny, to zwykłe dłuższe spacery będą dobrą formą ćwiczeń. Uruchom krokomierz, rób co najmniej 10 tys. kroków dziennie.
3. Wybieraj krótkie aktywności
Wykonuj krótkie jednostki treningowe aby się nie zniechęcać. Tym bardziej, jeśli ćwiczysz w domu. Robiąc krótszy trening, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że coś zakłóci jego wykonywanie. Takie rozwiązanie pomoże Ci też zaplanować dzień i wpleść w niego aktywność fizyczną
4. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu
Podczas kwarantanny prawdopodobnie byłeś na nadwyżce kalorycznej. Tak się dzieje, kiedy jemy tyle samo, a nawet więcej, a ruchu mamy znacznie mniej. I nie mam tutaj na myśli regularnych treningów, ale chociażby codzienne przemieszczanie się z miejsca w miejsce. Teraz jest świetny moment na zadbanie o dietę. Wiosna i lato obfitują w świeże owoce i warzywa. Korzystaj z tego i jak najczęściej wybieraj ich surowe postacie.
5. Zostań mistrzem planowania
Zaplanuj sobie minimum 3 aktywności w tygodniu. Niech pojawi się trening wzmacniający osłabione mięśnie. On także będzie modelował Twoją sylwetkę. Trening wytrzymałościowy (cardio), który spali nadmiar kalorii oraz niechcianą tkankę tłuszczową. Do tego planu wrzuć też trening mentalny: medytacja, joga, stretching czy BODYART. Ten pozytywnie wpłynie na Twoją psychikę i regenerację. Korzystaj z dobrych, sprawdzonych źródeł. Poobserwuj, poszukaj, sprawdź, które będą dobre dla Ciebie i trzymaj się tych narzędzi. Trenuj z głową, mądrze. Z treningu na trening stopniowo podnoś poprzeczkę i wymagaj od siebie więcej.
6. Zaangażuj bliskich
Prawdopodobnie jest więcej osób, które potrzebują motywacji, jak Ty. Zróbcie sobie wzajemny challenge, plan. Raportujcie działania i wzajemnie się motywujcie

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.