Botaniczny decoupage – sztuka dekorowania z Annie Sloan
Twórczyni kultowych farb Chalk Paint™ i autorka wielu pomysłów na domowe metamorfozy, tym razem odkrywa na nowo jedną z najstarszych technik zdobienia. Nowa propozycja Annie Sloan to kolekcja papierów do dekoracji metodą decoupage. Obejmuje dwanaście wzorów zainspirowanych ogromnym archiwum rysunków ze słynnej na całym świecie kolekcji angielskiego botanika Johna Lindleya, zgromadzonych przez Royal Horticultural Society. Od planów elżbietańskich ogrodów węzłowych po prezentujące florę i faunę ręcznie barwione, stylowe ryciny. W każdym opakowaniu znajdują się dwa duże arkusze papieru do decoupage bazujące na paletach kolorów farb Wall Paint i Chalk Paint™ wraz z praktycznym przewodnikiem.
- Ostatnio nastąpiło wielkie odrodzenie dekoracyjnej estetyki w stylu Bloomsbury, a decoupage idealnie do tego pasuje. To zachwycająca technika dekoracji z tak dużą historią - mówi Annie. - Moim celem w tej kolekcji było stworzenie niezawodnego sposobu dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i ekspertów, aby mogli wprowadzić kreatywność, rzemiosło i charakter do swoich domów i przekształcić swoje wnętrza w dzieła sztuki.
Uwielbiany w epoce wiktoriańskiej decoupage, to sztuka dekorowania przedmiotów i mebli wycinankami z papieru na całej powierzchni. Zdjęcia z książek i kart lub wzorzystego wytłaczanego papieru były wycinane i zapieczętowane wieloma (od 30 do 40) warstwami lakieru, aż „naklejony” wygląd zniknął. Tradycyjna metoda była niezwykle pracochłonna, ale dziś z papierami do decoupage Annie Sloan efekt jest łatwy do osiągniecia. A wszytko, co w decoupage urzeka najbardziej, a więc kwiaty i dzika przyroda w harmonijnych kolorach, są gotowe do wycięcia, ułożenia i przyklejenia za pomocą zaledwie dwóch warstw Image Medium, specjalnego kleju Annie. Jeśli ten zdobny wiktoriański styl nie wszystkim przypadnie do gustu, to ciekawym rozwiązaniem będzie zestawienie wybranego wzoru papieru z bazowym kolorem ściany lub mebli, co pozwoli stworzyć bardziej miękki, subtelny efekt z wyciętymi detalami rozmieszczonymi delikatnie na większej powierzchni.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.