Botaniczny decoupage – sztuka dekorowania z Annie Sloan
Twórczyni kultowych farb Chalk Paint™ i autorka wielu pomysłów na domowe metamorfozy, tym razem odkrywa na nowo jedną z najstarszych technik zdobienia. Nowa propozycja Annie Sloan to kolekcja papierów do dekoracji metodą decoupage. Obejmuje dwanaście wzorów zainspirowanych ogromnym archiwum rysunków ze słynnej na całym świecie kolekcji angielskiego botanika Johna Lindleya, zgromadzonych przez Royal Horticultural Society. Od planów elżbietańskich ogrodów węzłowych po prezentujące florę i faunę ręcznie barwione, stylowe ryciny. W każdym opakowaniu znajdują się dwa duże arkusze papieru do decoupage bazujące na paletach kolorów farb Wall Paint i Chalk Paint™ wraz z praktycznym przewodnikiem.
- Ostatnio nastąpiło wielkie odrodzenie dekoracyjnej estetyki w stylu Bloomsbury, a decoupage idealnie do tego pasuje. To zachwycająca technika dekoracji z tak dużą historią - mówi Annie. - Moim celem w tej kolekcji było stworzenie niezawodnego sposobu dla wszystkich, zarówno początkujących, jak i ekspertów, aby mogli wprowadzić kreatywność, rzemiosło i charakter do swoich domów i przekształcić swoje wnętrza w dzieła sztuki.
Uwielbiany w epoce wiktoriańskiej decoupage, to sztuka dekorowania przedmiotów i mebli wycinankami z papieru na całej powierzchni. Zdjęcia z książek i kart lub wzorzystego wytłaczanego papieru były wycinane i zapieczętowane wieloma (od 30 do 40) warstwami lakieru, aż „naklejony” wygląd zniknął. Tradycyjna metoda była niezwykle pracochłonna, ale dziś z papierami do decoupage Annie Sloan efekt jest łatwy do osiągniecia. A wszytko, co w decoupage urzeka najbardziej, a więc kwiaty i dzika przyroda w harmonijnych kolorach, są gotowe do wycięcia, ułożenia i przyklejenia za pomocą zaledwie dwóch warstw Image Medium, specjalnego kleju Annie. Jeśli ten zdobny wiktoriański styl nie wszystkim przypadnie do gustu, to ciekawym rozwiązaniem będzie zestawienie wybranego wzoru papieru z bazowym kolorem ściany lub mebli, co pozwoli stworzyć bardziej miękki, subtelny efekt z wyciętymi detalami rozmieszczonymi delikatnie na większej powierzchni.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.