Komunikaty PR

„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim

2022-09-02  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim
 

Praga-Północ coraz bardziej zaznacza swoje miejsce na mapie Warszawy. Ta barwna dzielnica przyciąga także artystów, którzy w ramach projektu „Chodź na Pragę” opowiadają związane z nią historie. Galeria Wileńska po raz kolejny organizuje otwarte spacery, które odbędą się przez trzy soboty z rzędu od 3 września. Jan Emil Młynarski zaprasza na wycieczkę z warszawską piosenką, a Witold Szabłowski poprowadzi spacerowiczów szlakiem praskich knajp.

Spacery po Pradze-Północ są organizowane przez Galerię Wileńską od 2020 roku i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród warszawiaków. W pierwszą sobotę września odbędzie się kolejny spacer z Janem Emilem Młynarskim, muzykiem związanym z zespołem Warszawskie Combo Taneczne. Każdy z punktów przechadzki będzie opatrzony nie tylko słowem, lecz także piosenką. – Warto czasem skoczyć na Pragie. Pochodzić. Pośpiewać. Przejdziemy się moimi ulubionymi zakamarkami Starej Pragi – zaprasza Jan Emil Młynarski. Artyście podczas spaceru towarzyszyć będzie bandżola – instrument muzyczny bardzo popularny w Warszawie przed II wojną światową i używany przede wszystkim przez kapele podwórkowe. Zbiórka odbędzie się o godzinie 12.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej.

Tydzień później Rafał Dąbrowiecki, twórca portalu „Butem po Wawie" oprowadzi chętnych po Szmulowiznie – tą egzotyczną nazwą określa się charakterystyczny praski półwysep z trzech stron otoczony torami kolejowymi. To fragment Pragi, do którego przylgnęła łatka miejsca wyjątkowo niebezpiecznego. Czy tak jest w istocie, będzie się można dowiedzieć już 10 września.

Ostatni w tym roku spacer z cyklu „Chodź na Pragę” odbędzie się 17 września. Wtedy to Witold Szabłowski, jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów, przejdzie się szlakiem praskich knajp i opowie o folklorze dzielnicy. – Kulinarna Praga już od przedwojnia miała unikalne smaki, które spróbujemy odnaleźć podczas spaceru. Kuchnia praska czerpała z różnych źródeł. Kiedyś to były źródła żydowskie, ormiańskie, tatarskie i rosyjskie. W sobotę 17 września, przekonamy się, jakie są dziś. Zapraszam serdecznie na spacer po mojej dzielnicy, miejscu najbardziej mi bliskiemu. Poznacie moje kulinarne miejscówki na Pradze-Północ – mówi Witold Szabłowski, pisarz i scenarzysta.

Galeria Wileńska zaangażowała do współpracy 5 przewodników, dzięki czemu każdy spacer w ramach projektu „Chodź na Pragę” jest inny. – Zależało nam na tym, by podejść do spacerów w sposób niestandardowy i zachęcić, szczególnie młodych ludzi, do poznawania prawobrzeżnej części Warszawy. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy osoby ze świata muzyki i kultury. Mamy nadzieję, że dzięki temu udało nam się przekonać warszawiaków do Pragi-Północ. Potwierdzają to liczby – w tegorocznej wiosennej edycji wzięło udział łącznie ponad 450 osób, a kolejne spacery przed nami  – podsumowuje Martyna Rozesłaniec, rzeczniczka prasowa Galerii Wileńskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej jako osobne wydarzenia. Informacje aktualizowane są także na stronie www.galeriawilenska.pl. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, burmistrz dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.

Terminy nadchodzących wydarzeń:

  • 3 września – Muzyczna Praga Jana Młynarskiego
  • 10 września – Egzotyczna Szmulowizna – Butem po Wawie
  • 17 września – Śladem praskich knajp z Witoldem Szabłowski

     

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić? Biuro prasowe
2025-06-24 | 08:50

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Czerwiec jest miesiącem o którym marzy większość uczniów – oznacza on odpoczynek i planowanie wymarzonych wakacji. Co ciekawe, w tym roku Polacy stawiają na
Podróże Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę
2025-06-05 | 12:20

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Z najnowszych badań serwisu turystycznego e-wczasy.pl wynika, że w 2025 roku Polacy coraz częściej odkładają planowanie wakacji na ostatnią chwilę. Ten trend potwierdzają
Podróże Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
2025-05-26 | 15:30

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

Corendon Airlines, jeden z wiodących europejskich przewoźników lotniczych, uczcił 20. lecie swojego istnienia podczas wyjątkowej gali zorganizowanej w Antalya Cosmos Theatre.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać

Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Farmacja

Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.