Komunikaty PR

„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim

2022-09-02  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

„Chodź na Pragę” z Janem Emilem Młynarskim i Witoldem Szabłowskim
 

Praga-Północ coraz bardziej zaznacza swoje miejsce na mapie Warszawy. Ta barwna dzielnica przyciąga także artystów, którzy w ramach projektu „Chodź na Pragę” opowiadają związane z nią historie. Galeria Wileńska po raz kolejny organizuje otwarte spacery, które odbędą się przez trzy soboty z rzędu od 3 września. Jan Emil Młynarski zaprasza na wycieczkę z warszawską piosenką, a Witold Szabłowski poprowadzi spacerowiczów szlakiem praskich knajp.

Spacery po Pradze-Północ są organizowane przez Galerię Wileńską od 2020 roku i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród warszawiaków. W pierwszą sobotę września odbędzie się kolejny spacer z Janem Emilem Młynarskim, muzykiem związanym z zespołem Warszawskie Combo Taneczne. Każdy z punktów przechadzki będzie opatrzony nie tylko słowem, lecz także piosenką. – Warto czasem skoczyć na Pragie. Pochodzić. Pośpiewać. Przejdziemy się moimi ulubionymi zakamarkami Starej Pragi – zaprasza Jan Emil Młynarski. Artyście podczas spaceru towarzyszyć będzie bandżola – instrument muzyczny bardzo popularny w Warszawie przed II wojną światową i używany przede wszystkim przez kapele podwórkowe. Zbiórka odbędzie się o godzinie 12.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej.

Tydzień później Rafał Dąbrowiecki, twórca portalu „Butem po Wawie" oprowadzi chętnych po Szmulowiznie – tą egzotyczną nazwą określa się charakterystyczny praski półwysep z trzech stron otoczony torami kolejowymi. To fragment Pragi, do którego przylgnęła łatka miejsca wyjątkowo niebezpiecznego. Czy tak jest w istocie, będzie się można dowiedzieć już 10 września.

Ostatni w tym roku spacer z cyklu „Chodź na Pragę” odbędzie się 17 września. Wtedy to Witold Szabłowski, jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów, przejdzie się szlakiem praskich knajp i opowie o folklorze dzielnicy. – Kulinarna Praga już od przedwojnia miała unikalne smaki, które spróbujemy odnaleźć podczas spaceru. Kuchnia praska czerpała z różnych źródeł. Kiedyś to były źródła żydowskie, ormiańskie, tatarskie i rosyjskie. W sobotę 17 września, przekonamy się, jakie są dziś. Zapraszam serdecznie na spacer po mojej dzielnicy, miejscu najbardziej mi bliskiemu. Poznacie moje kulinarne miejscówki na Pradze-Północ – mówi Witold Szabłowski, pisarz i scenarzysta.

Galeria Wileńska zaangażowała do współpracy 5 przewodników, dzięki czemu każdy spacer w ramach projektu „Chodź na Pragę” jest inny. – Zależało nam na tym, by podejść do spacerów w sposób niestandardowy i zachęcić, szczególnie młodych ludzi, do poznawania prawobrzeżnej części Warszawy. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy osoby ze świata muzyki i kultury. Mamy nadzieję, że dzięki temu udało nam się przekonać warszawiaków do Pragi-Północ. Potwierdzają to liczby – w tegorocznej wiosennej edycji wzięło udział łącznie ponad 450 osób, a kolejne spacery przed nami  – podsumowuje Martyna Rozesłaniec, rzeczniczka prasowa Galerii Wileńskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych spacerów publikowane są na bieżąco na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej jako osobne wydarzenia. Informacje aktualizowane są także na stronie www.galeriawilenska.pl. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, burmistrz dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.

Terminy nadchodzących wydarzeń:

  • 3 września – Muzyczna Praga Jana Młynarskiego
  • 10 września – Egzotyczna Szmulowizna – Butem po Wawie
  • 17 września – Śladem praskich knajp z Witoldem Szabłowski

     

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom Biuro prasowe
2024-08-14 | 13:13

Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom

Alpine Pro dołączył do grona najemców Magnolia Park. W ofercie czeskiego producenta odzieży sportowej i outdoorowej są kurtki, buty, koszulki i akcesoria dla osób lubiących
Podróże Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye
2024-08-14 | 10:00

Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye

Piękne, nadmorskie prowincje w Türkiye (Turcji) przyciągają rocznie miliony turystów, oferując idylliczne trasy na spokojny i relaksujący wypoczynek w stylu
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 07:00

Inteligentna turystyka, czyli jak nowe technologie zmieniają podróże

Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, a liczba podróżujących na świecie ma osiągnąć 1,8 mld do 2030 roku – według danych ONZ. Wraz z tym wzrostem zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające podróżowanie i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.