Chrom is black – łazienkowe akcenty w nowoczesnym wariancie
W pomieszczeniach sanitarnych chrom kojarzony jest najczęściej ze srebrną armaturą. Nic dziwnego, że przez ostatnie lata cieszył się tak dużą popularnością – zmienił oblicze łazienek, zachwycał swoim połyskiem i urozmaicał stonowane aranżacje. Teraz pojawił się w nowej odsłonie. Czarny chrom jest bardziej intrygujący i nieoczywisty. Udowadnia także, że elegancja to nowy synonim minimalizmu w aranżacji.
Wzorniczy balans
Chrom to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych stosowanych w ostatnich latach w pomieszczeniach sanitarnych. Występował najczęściej w postaci armatury sanitarnej i niczym biżuteria podkreślał stylizację. Z czasem, wraz z pojawieniem się nowych trendów, został stopniowo wypierany przez czarne detale. Te z kolei świetnie prezentowały się na tle białych płytek-cegiełek i surowych aranżacji.
Odzwierciedleniem estetyki obu tych trendów jest czarny chrom. Łączy bowiem w sobie urok metalicznych powierzchni i elegancki charakter ciemnych dodatków. Dzięki temu znajdzie swoich zwolenników zarówno wśród osób podążających za najnowszymi trendami, jak i wśród fanów ponadczasowych rozwiązań. Zaletą tego materiału jest także uniwersalność aranżacyjna. Wbrew pozorom może być zestawiany z nienasyconymi barwami oraz z ciemnymi odcieniami. To, w jakiej kompozycji zostanie zastosowany, zależy od zamysłu i efektu, jaki chcemy osiągnąć – mówi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE. Jasne otoczenie wydobędzie jego szlachetny charakter, z kolei w połączeniu z granatem stanie się bardziej minimalistyczny.
Idealnie dopasowane
Czarny chrom wprowadzimy do łazienki w postaci armatury sanitarnej czy elementów wyposażenia.
Dzięki współpracy producentów sanitarnych możliwe stało się dopasowanie do siebie wszystkich detali – począwszy od baterii, poprzez przyciski spłukujące, po wykończenie strefy prysznicowej. To zasługa m.in. rozwiązań z powłoką PVD, które dostępne są w różnych wariantach wzorniczych – zarówno w wersji szczotkowanej, jak i w połysku. Co istotne – powierzchnie przycisków czy profili charakteryzują się wysoką jakością wizualną - pod względem połysku i walorów kolorystycznych. Są także wyjątkowo odporne na zarysowania i potencjalne czynniki korozyjne – wyjaśnia ekspert firmy TECE.
Takie podejście pozwala uspójnić stylizację i wprowadzić harmonię do wnętrza. Zmienia także nasze wyobrażenie o materiałach, które do tej pory stosowane były na szeroką skalę w łazienkach. Czyste srebro zastępują metaliczne powierzchnie, a głęboką czerń wyrafinowane akcenty. Czas zdefiniować pojęcie minimalizmu – na nowo!
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.