Ciesz się ostatnimi dniami letniej aury w Antalyi
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Październik zwiastuje nadejście jesieni na teren Turcji, ale w rajskim mieście, Antalyi, lato trwa nadal. W tym regionie dzięki łagodnemu śródziemnomorskiemu klimatowi i ponad 300 słonecznym dniom w roku nadal można pływać w morzu przy plażach wyróżnionych Błękitną Flagą i wygrzewać się w promieniach złocistego słońca. Ciepła aura, rozległe plaże, starożytne miasta, muzea prezentujące bogatą historię i śródziemnomorska kuchnia tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprawi, że poczujesz się jak w miejscu, gdzie zatrzymał się czas. Co czeka na Ciebie tej jesieni w Antalyi?
Sen nocy letniej wciąż trwa
Jesienią pogoda w Antalyi nadal sprzyja relaksowi, a temperatura morza zachęca do pływania. Cała prowincja może się pochwalić rekordową liczbą plaż wyróżnionych Błękitną Flagą – aż 233. Od Alanyi po Side, od Kemer po Kalkan, liczne kurorty oferują wspaniałe plaże i luksusowe zakwaterowanie z pełnym wachlarzem udogodnień. Hotele dostosowane do potrzeb gości w każdym wieku czynią Antalyę idealnym miejscem zarówno na wakacje rodzinne, jak i w pojedynkę. Temperatura wody w morzu sprawia, że nawet jesienią można tu uprawiać różne sporty wodne. Miłośnicy adrenaliny znajdą w Antalyi, raju dla nurków, podwodne jaskinie, tajemnicze wraki statków oraz bogaty świat morskiej fauny. W Kaş – jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie – czekają prawdziwe cuda podwodnego świata. A jeśli należysz do tych, którym nigdy mało adrenaliny, możesz kontynuować przygodę, wybierając się na rafting lub spływ kajakowy. Spływy raftingowe w malowniczym kanionie Köprülü, uznawanym za jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie, oraz kajakowe wyprawy pośród zatopionych ruin w Kekova, pozwolą ci poczuć ducha dawnych cywilizacji.
Antalya, gdzie bogata historia łączy się z naturą
Położona między połyskującym Morzem Śródziemnym a majestatycznymi górami Taurus, Antalya to prawdziwy skarb, gdzie historia i przyroda harmonijnie się przenikają. Tętniące życiem miasto słynie ze starego miasta Kaleiçi, pełnego pozostałości z różnych epok i imponującego muzeum archeologicznego. Okoliczne miejscowości, takie jak Manavgat, z malowniczym wodospadem, czy Kaş, hipnotyzujące kanionem Saklıkent oraz plażą i wydmami Patara, są idealnym miejscem na ucieczkę na łono natury. Najlepiej jednak połączyć te przyrodnicze wyprawy z wizytą w starożytnych miastach okolic Antalyi. Jesień to doskonały czas na odkrywanie bogatej historii, która ukształtowała ten ponadczasowy region. Od ruin Perge, przez wielki teatr w Aspendos, po Patarę, dawną stolicę Licji, i znakomicie zachowane Termessos – każde z tych miejsc oferuje wyjątkowe spojrzenie na trzy starożytne krainy leżące na terenie Antalyi: Licję, Pamfilię i Pizydię. Ponadto trekking po historycznych trasach, takich jak Szlak Licyjski, w blasku jesiennego słońca, to niesamowite doświadczenie, w którym spokojne piękno natury spotyka się z echem przeszłości, sprawiając, że każdy krok staje się podróżą w czasie.
Niekończące się atrakcje, od jazdy na rowerze po gastronomię
W Antalyi czeka na Ciebie znacznie więcej atrakcji! Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, znajdziesz tu wiele różnorodnych możliwości. Możesz spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej w Geyikbayırı albo zagrać w golfa na nowoczesnych polach golfowych w Belek, zaprojektowanych przez renomowanych architektów. Odkryj mistyczne jaskinie, takie jak Damlataş, Dim, Karain i Beldibi, lub wybierz się na przejażdżkę rowerową po specjalnie przygotowanych trasach w okolicach Kemer, idealnych dla miłośników kolarstwa górskiego i szutrowego. Poznaj też smaki śródziemnomorskiej kuchni regionu Antalyi. Warto spróbować şiş köfte (kotlety na szpadkach) z tahini piyaz, czyli wyjątkowym połączeniem fasoli z dodatkiem tahini z cebulą i pomidorami. Polecamy też sezonowe owoce morza, zwłaszcza świeżego lagosa pieczonego w soli, serwowanego w nadmorskich restauracjach z bogatym wyborem meze (przystawek) i lokalnym białym winem. A na deser koniecznie spróbuj przypalanych lodów – unikatowej specjalności regionu!
- Jak się tam dostać: Lotnisko w Antalyi obsługuje wiele bezpośrednich połączeń z głównymi miastami na całym świecie. Inną opcją są codzienne loty z lotniska w Stambule, które trwają około półtorej godziny. Po przylocie łatwo dotrzesz do centrum miasta, korzystając z wynajętego samochodu, taksówki lub usługi transferowej.
- Obowiązkowe atrakcje: Zobacz ekscytujące przedstawienie w teatrze Aspendos, jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów na świecie. Nie zapomnij także odwiedzić Patary i Demre, miejsc, w których urodził się, dorastał i okrył się legendą Święty Mikołaj.
- Co trzeba zobaczyć: Wioska Ormana, położona u podnóża gór Taurus, jest obowiązkowym punktem programu ze względu na charakterystyczne „guzikowe domy” – jedne z najlepszych przykładów architektury wernakularnej w Türkiye (Turcji).
- Nie zapomnij! Jeśli odwiedzisz Antalyę w listopadzie, nie przegap Festiwalu Szlaku Kultury w Antalyi, czyli niezwykłego wydarzenia kulturalnego z licznymi koncertami i wystawami, odbywającego się od 2 do 10 listopada.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.