Co czwarty Polak kupuje prezenty dopiero tydzień przed Wigilią - badanie FREENOW
Okres przedświąteczny wielu osobom kojarzy się z firmowym „śledzikiem”, ubieraniem choinki, pieczeniem pierników i kupowaniem prezentów. FREENOW, aplikacja taxi i mobilności miejskiej, przeprowadziło ankietę, by sprawdzić, czy grudzień rzeczywiście budzi tak pozytywne skojarzenia u wszystkich. Tłok w komunikacji, przebrany towar w sklepach, nietrafione prezenty od najbliższych to tylko kilka z mniej przyjemnych aspektów, które wskazują respondenci. Platforma FREENOW potwierdza także, że grudzień jest miesiącem najwyższego popytu dla taksówek, a wyniki ankiety ujawniają, jak Polacy spędzają ten okres.
Z ankiety FREENOW, przeprowadzonej pośród 1,6 tys. użytkowników z 25 polskich miast, wynika, między innymi czego Polacy nie lubią w przedświątecznych zakupach. Na czele listy znalazły się tłumy w sklepach (wskazało je 74% ankietowanych), długie kolejki w centrach handlowych (65%), zatłoczona komunikacja miejska (40%), hałas (37%) oraz przebrany towar w sklepach (21%).
A kiedy Polacy robią świąteczne zakupy? Co drugi badany przygotowania do świąt w formie zakupów zaczyna dopiero tydzień przed świętami. Jeśli chodzi o samo kupowanie prezentów, ponad połowa robi to na początku grudnia, a co czwarty ankietowany tydzień przed Wigilią. Niewielka grupa osób (zaledwie 3% ankietowanych) zostawia zakupy na ostatnią chwilę, wybierając upominki dopiero 24 grudnia.
Badanie FREENOW ujawniło także najmniej lubiane aspekty świątecznych spotkań z bliskimi — takie jak nietaktowne pytania lub niechciane prezenty. Niemal 2/3 ankietowanych spędza święta z rodziną i podczas kolacji musi stawić czoła niechcianym pytaniom. Według respondentów najmniej uprzejme przy wigilijnym stole jest komentowanie wyglądu oraz decyzji o posiadaniu dzieci lub ich braku – zwróciła na to uwagę połowa ankietowanych. Niesmak budzą również pytania o plany małżeńskie czy wysokość zarobków. Niechęć do świąt w dużej mierze wynika także z nietrafionych prezentów. 4 na 10 ankietowanych obawia się, że pod choinką mogą znaleźć prezent, który wręczyli danej osobie rok wcześniej lub ubranie w złym rozmiarze. Niemile widzianymi prezentami są również: kalendarz (26%), skarpetki (24%), akcesoria do sprzątania (22%) oraz karnet na siłownię (19%).
Okazji do przemieszczania się w tym miesiącu nie brakuje. FREENOW zapytało pasażerów o sytuacje, w których korzystają z przejazdów taxi w grudniu, takie jak spotkania firmowe, zakupy świąteczne, Wigilia i Sylwester. Na firmowego „śledzika” lub spotkania przedświąteczne ze znajomymi Polacy najczęściej wychodzą do restauracji (52%), Wigilię spędzają najczęściej z rodziną w domu (60%), a Sylwestra najczęściej świętują na tzw. domówkach ze znajomymi (44%). Tylko 4% ankietowanych zadeklarowało, że planuje podróż w okresie świąt. Z ankiety wynika także, że dla większości respondentów (60%) taksówka jest pierwszym wyborem transportu na spotkania oraz imprezy przedświąteczne i sylwestrowe.
FREENOW zapytało swoich użytkowników, o jaką świąteczną piosenkę poprosiliby kierowcę taxi podczas przejazdu i na pierwszym miejscu zestawienia znalazło się „Last Christmas”, zespołu Wham!, wskazane przez co czwartego badanego. Kolejne dwa miejsca na podium świątecznych hitów wśród Polaków zajmuje kolejno: „All I Want For Christmas” Mariah Carey oraz „It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas” Michaela Bublé.
Ankieta przeprowadzona przez FREENOW pozwoliła lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje użytkowników w okresie świątecznym, gdy popyt na przejazdy taksówką znacznie wzrasta względem dni powszednich. Pokazuje ona także, że końcówka roku to czas, który Polacy spędzają głównie w gronie najbliższych, a taksówka często okazuje się optymalnym środkiem transportu, zapewniającym wygodę i komfort w tym intensywnym okresie.
O ANKIECIE:
Ankieta została przeprowadzona na 1654 użytkownikach FREENOW w listopadzie 2024 r.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.