Co drugi Polak sprawdzi auto u mechanika przed wyjazdem na ferie
Trwają ferie w kolejnych województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Na tegoroczny zimowy wyjazd planuje wyjechać 30% Polaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę Wiener wynika, że co 5. urlopowicz chce zaoszczędzić na kosztach transportu, wybierając tańszy dojazd. Mimo tego, aż 61% Polaków pojedzie na ferie samochodem. Nawet jeśli będzie drogo, to przynajmniej bezpiecznie – połowa badanych wyjeżdzających na ferie autem zrobi przegląd u mechanika przed wyjazdem.
Rozpoczęła się trzecia – przedostatnia tura tegorocznych ferii. I choć część uczniów błogie lenistwo lub aktywny wypoczynek ma już za sobą, to na wolne od szkoły czekają jeszcze najmłodsi mieszkańcy pięciu województw (kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego), którzy rozpoczną ferie 12 lutego. O tym, jak urlopowicze docierają na miejsce wypoczynku i przygotowują się do bezpiecznej podróży, zapytała w drugiej edycji badania „Wyjazdy Polaków na ferie” firma ubezpieczeniowa Wiener.
Ferie niezmiennie na czterech kółkach
Najpopularniejszym środkiem transportu, którym Polacy docierają na miejsce wypoczynku w czasie ferii, jest samochód. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji badania wybiera go 61% badanych. Na drugim miejscu znalazł się samolot, na który zdecyduje się 27% osób. Pozostali wybiorą bardziej ekologiczne opcje: 17% Polaków dojedzie na ferie pociągiem, a co dziesiąty autobusem.
Z badania Wienera wynika, że na sposobie dojazdu będzie oszczędzać co 5. badany. Częściej niż na transporcie Polacy będą ciąć wydatki na standardzie miejsca pobytu, np. hotelu czy kwatery (31%). 21% chce zaoszczędzić na ubraniu lub wyposażeniu sportowym, a 19% na wyżywieniu. Mocno spadła natomiast chęć oszczędzania na lokalizacji – w tym roku zadeklarowało ją 17% badanych, czyli o 9 pp. mniej niż w zeszłorocznej edycji badania. Natomiast już 36% badanych deklaruje, że nie zamierza oszczędzać podczas tegorocznego wyjazdu.
Przed wyjazdem coraz częściej kontrolujemy auto
Badani, którzy planują podróżować autem, przygotowują je na zimowy wyjazd w różny sposób. Najczęściej przed ruszeniem w drogę robią kontrolę u mechanika – zadeklarowało tak 50% osób. To znaczący wzrost – w zeszłorocznej edycji badania przegląd u mechanika zadeklarowało 38% respondentów. 23% kupuje dodatkowe wyposażenie auta jak np. łańcuchy na koła (dla porównania 20% w 2023 r.), a 18% nabywa dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem (wzrost o 4 pp. r/r). Natomiast 38% nie robi żadnych specjalnych przygotowań.
– Te wyniki napawają optymizmem – z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na dodatkową kontrolę auta u mechanika przed wyjazdem. W zeszłym roku przed feriami zrobiło to 38% osób, a w tym roku już co druga. To znaczący skok, który realnie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jako ubezpieczycieli niezwykle cieszy nas też fakt, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie auta przez wyjazdem. Warto pamiętać, że ubezpieczenia Assistance, na przykład w Wienerze, nie trzeba kupować na cały rok. Można wybrać ochronę na krótszy, np. 30-dniowy okres, co jest popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na urlopy – komentuje Marek Dmytryk z Wienera.
Mężczyźni chętniej ubezpieczą auto przed wyjazdem
Z badania przeprowadzonego przez Wienera wynika, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wykupują dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem. Robi to 24% mężczyzn i dla porównania – tylko 12% kobiet. Polki natomiast nieco chętniej decydują się na kontrolę auta u mechanika – robi tak 51% Polek i 48% Polaków.
***
Nota metodologiczna
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Specjalna oferta i dodatkowe rabaty na SUV-y i crossovery Toyoty. Wybiera je już połowa klientów

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.