Co dzieje się w lokalnym browarze, a nie miałeś o tym pojęcia
Browar Okocim zaprasza Brzeszczan do obejrzenia wystawy prac Piotra Jedlińskiego na ogrodzeniu Stacji Uzdatniania Wody wzdłuż ul. Browarnej.
W maju Browar opublikował pierwszy Lokalny Raport Wpływu, który adresuje wnioski ze zrealizowanego dialogu społecznego i w przyjaznej formule podsumowuje jego działania środowiskowe oraz społeczne. By o naszych działaniach odpowiedzialnościowych mówić w sposób ciekawy, powstał cykl grafik z Ptaszkiem Staszkiem w roli głównej. Zachęcam, by je zobaczyć i przeczytać, co robimy na rzecz lokalnego środowiska oraz mieszkańców – mówi Marcin Będlin, dyrektor Browaru Okocim.
Ścieki mieszkańców trafiają do Browaru?
Woda użyta w procesach okołoprodukcyjnych np. do mycia butelek czy instalacji, trafia do browarnianej oczyszczalni ścieków. Docierają tam również ścieki z miasta Brzesko, które stanowią 2/3 wolumenu jej pracy. Oczyszczone ścieki spełniają wysokie normy środowiskowe i trafiają do ekosystemu rzeki Uszwica. Często ich parametry są lepsze niż parametry wody płynącej w rzece np. po ulewnych opadach i roztopach. – Oczyszczalnia Browaru Okocim oczyszcza rocznie 2 400 000 m3 ścieków. Jest to równowartość ponad 900 basenów olimpijskich – podsumowuje dyrektor.
W dążeniudo zeroemisyjności
Biogaz powstający w procesie oczyszczania ścieków, a dokładnie w procesie fermentacji metanowej w browarianej oczyszczalni ścieków, jest źródłem ciepła do ogrzania budynków oczyszczalni i energii elektrycznej np. do jej oświetlenia – tłumaczy Marcin Będlin, dyrektor Browaru. Równolegle rozwijany jest program wykorzystania energii słonecznej. Na terenie Browaru zainstalowano trzy pierwsze instalacje fotowoltaiczne o mocy 49,5 kW każda.
Strażacy trenują w Browarze
Od wielu lat Browar Okocim udostępnia swoją powierzchnię do ćwiczeń dla strażaków. Dzięki temu jednostki z powiatu oraz województwa doskonalą swoje umiejętności i podnoszą kwalifikacje ratowniczo-gaśnicze oraz współdziałania służb na rzeczywistym obiekcie przemysłowym. Ćwiczenia obejmują różne scenariusze, takie jak gaszenie pożarów, ewakuacja, udzielanie pierwszej pomocy i dostarczanie wody. Organizacja takich działań na terenie Browaru, z jego złożoną infrastrukturą, jest nieoceniona dla efektywnego reagowania na potencjalne zagrożenia, zwiększając bezpieczeństwo zarówno pracowników browaru, jak i mieszkańców regionu.
Lokalny Raport Wpływu Browaru Okocim jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia roli, jaką Browar wywiera na środowisko i społeczność. Jest on również zaproszeniem do kolejnych rozmów, na rzecz rozwoju regionu. Szczegółowy opis działań znajduje się w Raporcie pod linkiem: https://www.carlsbergpolska.pl/media/rakpto2e/lokalny-raport-wp%C5%82ywu-browaru-okocim-w-brzesku.pdf

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.