Co na Dzień Mamy 2024? Azjatyckie przyjemności!
Mama jest nie tylko naszym największym wsparciem, ale również mistrzynią kuchni. To ona uczyła nas smaku, dbała o nasze podniebienie i sprawiała, że każdy posiłek był niezapomnianym doznaniem. Właśnie dlatego w tym szczególnym dniu, jakim jest Dzień Mamy warto odwrócić role i zaprosić ją do odkrywania nowych smaków, które są dla niej obce.
Azjatycka kuchnia oferuje niezliczone możliwości kulinarnej ekscytacji. Od pikantnego Curry przez aromatycznego Pad Thai’a po soczystego banana w cieście. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu i eksplorację nieznanych dotąd smaków. Podpowiadamy, jakie azjatyckie klasyki powinny wylądować na wspólnym stole podczas uczty z okazji tegorocznego Dnia Mamy!
Ucztę należy zacząć od… przystawki!
Kulinarne doświadczanie azjatyckich smaków warto rozpocząć od starannie dobranych przystawek, które pobudzą zmysły i przygotują podniebienie na główne dania. Grillowane krewetki z aromatycznymi przyprawami, to doskonałe wprowadzenie do bogactwa smaków Azji. Ich soczystość i intensywność stanowią idealną zapowiedź tego, co ma nadejść. Z kolei świeże spring rollsy, wypełnione chrupiącą kalarepą, świeżymi warzywami i krewetkami, prezentują się nie tylko estetycznie, ale także oferują harmonijną kombinację smaków i tekstur.
Klasyki, które zachwycą
Następnie – w roli dania głównego – na stole powinny pojawić się prawdziwe perełki azjatyckiej kuchni, takie jak Pad Thai, Udon czy letnia pozycja w karcie wielu azjatyckich restauracji - Bun Cha.
Pad thai, klasyczne danie tajskie, na które składają się makaron ryżowy, soczyste kawałki wołowiny, krewetek, kurczaka lub tofu, pełen smaku sos tamaryndowy, orzeszki ziemne i dymka. To jedno z tych dań, które przywodzi na myśl egzotyczne uliczki Tajlandii i zapewnia prawdziwy festiwal smaków.
Z kolei Udon, japońska klasyka, to gęste i pulchne kluski z mąki pszennej, podane w aromatycznym bulionie z dodatkiem warzyw, mięsa lub owoców morza. Jego prostota i bogactwo smaku sprawiają, że udon jest uwielbiany przez wielu, a jego obecność na stole gwarantuje kulinarną eksplozję smaków.
Natomiast Bun Cha, wietnamskie danie składające się z grillowanego mięsa, ryżowego makaronu, świeżych ziół i warzyw, serwowane z aromatycznym sosem, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Jego świeżość i intensywność smaku sprawiają, że każdy kęs to prawdziwa podróż po wietnamskich smakach i aromatach.
A na zakończenie… iście azjatycki deser!
Zwieńczeniem uczty z Mamą będzie klasyczny azjatycki deser. Słodki banan w cieście? A może mango sticky rice? Banan jest chrupiący na zewnątrz i miękki w środku, co sprawia, że jest tak popularną pozycją. W Polsce często porównujemy go ze smakiem świeżo usmażonego pączka!
Z kolei Mango sticky rice, to prawdziwa ikona azjatyckiej kuchni, która podbija serca miłośników słodkości na całym świecie. Soczyste kawałki mango podane na kleistym ryżu nasączonym mlekiem kokosowym to prawdziwy raj dla podniebienia. Ta harmonijna kombinacja słodkości, kremowości i delikatności to przykład deseru, który potrafi oczarować oraz zachwycić.
W Dniu Matki 2024 i podaruj swojej mamie wyjątkową podróż kulinarną, która na zawsze pozostanie w jej sercu! Oryginalnych azjatyckich smaków warto spróbować m.in. w restauracji Wi-Taj, mieszczącej się przy Placu Konstytucji 4 w Warszawie.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.