Komunikaty PR

Co powinniśmy wiedzieć o domach z drewna?

2024-06-14  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Zalety ( 0.24 MB )

Na znaczeniu zyskuje budownictwo zrównoważone i coraz więcej inwestorów decyduje się na dom z drewna. To nie tylko przyjazny dla środowiska materiał, który umożliwia uzyskanie zerowego bilansu emisji CO2, ale również doskonały izolator cieplny. Drewniane domy są energooszczędne i wymagają mniejszych nakładów finansowych, aby zapewnić optymalną temperaturę we wnętrzach. Drewno sprzyja również zdrowiu domowników i może wydajnie skracać procesy budowlane. A to nie wyczerpuje listy jego zalet.


 

Wybór technologii budowy domu to decyzja o długofalowych skutkach. Dlaczego warto budować z drewna?

- Jest wiele powodów, aby zamieszkać w domu z drewna. Wśród najważniejszych należy wymienić zdrową przestrzeń do życia, która nabiera coraz większego znaczenia na liście oczekiwań inwestorów. To efekt rosnącej świadomości o korzyściach płynących z przebywania w zdrowych budynkach. Wybieramy technologie, które gwarantują trwałość, otwartość dyfuzyjną i energooszczędność budynków, ale nie bez znaczenia jest również mikroklimat panujący w pomieszczeniach, sprzyjający samopoczuciu domowników. Ten, jak już powszechnie wiadomo, w dużym stopniu będzie zależał od materiałów wbudowanych w ściany i dach naszego domu - mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, dostawcy kompleksowego systemu budowlanego z materiałów produkowanych z drewna. - Mamy coraz większą społeczną wiedzę, że domy z drewna mają bardzo dobre parametry cieplne i zapewniają komfort termiczny przez cały rok.


 

Szereg zalet

Budownictwo drewniane może sprostać rosnącym potrzebom mieszkaniowym, nie stanowiąc jednocześnie obciążenia dla środowiska. Jest zrównoważone, energooszczędne i ma ograniczony ślad węglowy. Popularnością cieszy się również z uwagi na szybki i sprawny proces budowlany. Tam, gdzie tradycyjne drewno osiągnęło granice swoich możliwości, z pomocą przyszły bowiem nowoczesne materiały drewnopochodne i projektowane z nich systemy budowlane, oferowane między innymi przez STEICO, które zapewniły nową jakość budowania.

- Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne pozyskiwane z drewna oraz bazujące na nich technologie to prężnie rozwijający się sektor budownictwa, który dostarcza kompletne i wysokich standardów rozwiązania dostosowane do wymagań zmieniającego się rynku budowlanegopotwierdza ekspert. - To już nie są urokliwe chaty z drewna, tylko nowoczesne, energooszczędne i ognioodporne konstrukcje, a przy tym nadal wspierające zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Trwałością i bezpieczeństwem nie ustępują obiektom murowanym, a pod wieloma aspektami mogą je nawet przewyższać.

Testy, którym poddano budynki w technologii szkieletu drewnianego z materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych STEICO, dowiodły, że ich trwałość wynosi od 80 do 100 lat. To tyle samo, na ile definiuje się poziom trwałości tradycyjnych budynków masywnych. W tym okresie spełniają swoje funkcje gospodarcze, nośne, termoizolacyjne oraz inne wymagania użytkowników.


 

Z troską o środowisko

Drewno to najbardziej ekologiczny materiał budowlany, dlatego staje się naturalnym wyborem jeżeli chcemy zadbać o dobrostan własny a jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska. Eksploatowane w zrównoważony sposób wciąż się odnawia, a jego umiejętność magazynowania dwutlenku węgla można wykorzystać również wbudowując drewno w ściany i dachy naszych domów. Drzewa pochłaniają i magazynują w swojej strukturze CO2 w trakcie wzrostu, ale pozostanie on związany w drewnie tak długo, jak długo jest ono używane. Oznacza to, że budynki z drewna mogą pomagać w redukcji emisji dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego drewniane domy pełnią podobną funkcję jak las - przedłużają magazynowanie CO2, efektywnie przyczyniając się do zmniejszenia bilansu gazów cieplarnianych.


 

Dom sprzyjający zdrowiu

Niezależnie od tego, czy zamieszkamy na terenach zurbanizowanych, ich obrzeżach czy z dala od ośrodków miejskich, budując z drewna możemy mieć kontakt z naturą. Takie budynki pozytywnie oddziałują na nasz organizm. Badania wskazują, że zastosowanie drewna w konstrukcjach, warstwie termoizolacji oraz jako elementów wyposażenia wnętrz zapewnia korzyści fizyczne oraz psychiczne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

Drewno dostarcza użytkownikom budynków wiele korzyści. Wykonane z materiałów drewnopochodnych ściany „oddychają”, a we wnętrzu panuje odpowiedni mikroklimat.

- Drewno ma naturalną zdolność do regulowania poziomu wilgotności. Kiedy na zewnątrz jest sucho i zimno, oddaje zmagazynowaną wilgoć do wnętrza. Natomiast w czasie upalnych i dusznych dni, osusza powietrze w pomieszczeniach – wyjaśnia Michał Komorowski. - Budując w systemie STEICO mamy także pewność, że przegrody budynku będą otwarte dyfuzyjnie, czyli umożliwią odparowanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz lub do wewnątrz. Gromadząca się wilgoć stanowi realne zagrożenie dla trwałości konstrukcji, a w zawilgoconym materiale termoizolacyjnym mogą rozwijać się pleśń i grzyby, szkodliwe dla budynku i naszego zdrowia.

W energooszczędnych domach z drewna łatwiej utrzymać stały komfort temperaturowy bez nadmiernego udziału urządzeń grzewczych czy chłodzących, a to także przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.


 

Całoroczny komfort cieplny

Drewno w naturalny sposób kojarzy się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Nie bez powodu. Ten w pełni odnawialny surowiec jest bardzo wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym, a jednocześnie doskonałym izolatorem termicznym, który sprzyja utrzymaniu temperatury wewnątrz budynku na stałym poziomie. Bardzo dobrze chroni przed zimnem oraz upałami, dlatego domownicy nie będą odczuwali dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą.

- Drewno i materiały, które są z niego wytwarzane, mają dużo większe ciepło właściwe niż stal czy beton, dlatego w takiej samej temperaturze otoczenia potrafią skumulować więcej energii. Dzięki temu potrzebują mniej energii, aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie, dlatego dużo łatwiej jest zapewnić stały komfort cieplnytłumaczy Michał Komorowski. - Włókna drzewne w materiałach termoizolacyjnych są mniej podatne na osiąganie temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka jako niekomfortowa, dlatego w naturalny sposób regulują temperaturę wewnątrz. Budynek jest skutecznie chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a uzyskanie i utrzymanie wymaganej temperatury nie nakłada na mieszkańców nadmiernych obowiązków.

Drewniane domy charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię, dlatego w okresie eksploatacji będą wymagały mniejszych nakładów finansowych na ogrzewanie wnętrz zimą i chłodzenie w okresie letnim. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć rachunki za prąd.

Dobrze ocieplone, zdrowe i bezpieczne domy z drewna o stabilnej temperaturze niezależnie od warunków pogodowych to bardzo wygodne miejsce do życia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Konkurs Simon Living Places pod auspicjami Fundacji Miesa van der Rohe Biuro prasowe
2024-07-23 | 13:00

Konkurs Simon Living Places pod auspicjami Fundacji Miesa van der Rohe

Firma Simon, we współpracy z Fundacją im. Miesa van der Rohe, ogłosiła kolejną edycję znanego na całym świecie konkursu architektonicznego Simon Living Places. Konkurs, ustanowiony
Dom Megaporcja inspiracji z katalogiem Galerii Wnętrz DOMAR
2024-07-23 | 09:00

Megaporcja inspiracji z katalogiem Galerii Wnętrz DOMAR

Planowanie przestrzeni w naszym mieszkaniu to proces, wymagający zarówno wiedzy na temat aktualnych trendów, jak i sporej dawki inspiracji. Z kolei poświęcenie wielu godzin na
Dom Wakacyjny kącik do pracy
2024-07-22 | 15:45

Wakacyjny kącik do pracy

Wpadające w błekit tonacje, piaskowe odcienie i ciepłe off-whity przywodzą na myśl spokojny odpoczynek nad wodą. Z tego względu w domowych wnętrzach z łatwością potrafią wykreować

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Konsument

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie potrzebuje konkretnych regulacji – podkreślają eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. I liczą, że pojawią się one zarówno na forum krajowym, jak i unijnym. Dziś tymczasowe rozporządzenie, wprowadzając odstępstwo od przepisów UE dotyczących prywatności, daje platformom internetowym możliwość dobrowolnego wykrywania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Nowe propozycje przepisów na forum zakładają jednak, że zmieni się to w obowiązek. To budzi szereg pytań o prywatność i potencjalne nadużycia.

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.