Komunikaty PR

CO WARTO WIEDZIEĆ O PASTACH DO ZĘBÓW? JAKĄ WYBRAĆ?

2020-01-28  |  13:09
Biuro prasowe

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów to podstawa dbania o piękny uśmiech. Jednak często nie zwracamy uwagi na to, czy pasta po którą sięgamy jest tą, która pomoże nam właściwie zadbać o nasze zęby. Szeroki wybór na półkach sklepowych – od past z fluorem, po te wybielające, nie ułatwia nam decyzji. Co więc warto wiedzieć o pastach i ich skuteczności?

Fluor – przyjaciel czy wróg zdrowych zębów?

Wybierając pastę do zębów chcemy, by pomogła nam zadbać o zdrowie naszych zębów, a przy tym była skuteczna i bezpieczna. Kiedy analizujemy jej skład, najwięcej kontrowersji może wzbudzić fluor. W Internecie dostępnych jest wiele dyskusji na ten temat. Pojawia się zatem pytanie: czy w składzie powinien być fluor, czy jednak powinniśmy go unikać?

– Fluor ma dobry wpływ na nasze zęby, to nie ulega wątpliwości; uodparnia je na niekorzystne działanie kwasów, chroni przed próchnicą, działa bakteriobójczo i sprzyja remineralizacji. Warto więc kupować pasty, które mają go w składzie. Niebezpieczny może być tylko wtedy, gdy używamy go w nadmiarze. U dorosłych i starszych dzieci nie ma tego zagrożenia, ponieważ zazwyczaj wypluwają pastę. Z fluorem należy natomiast uważać u małych dzieci. Pastę z jego obecnością w składzie można stosować od 3. roku życia i należy ją prawidłowo dawkować; do umycia ząbków wystarczy pasta o objętości ziarnka grochu, dorosłym zaleca się natomiast nakładanie ok. 2 cm. – radzi dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Dodaje: Jeśli mamy wątpliwości, którą pastę wybrać, zawsze polecam konsultację z dentystą, który doradzi, jakie produkty zawierają optymalną ilość fluoru.

Faktem jest, że zbyt duże dawki fluoru mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jednak pasty dostępne w sklepach zawierają bezpieczną jego ilość, nie ma więc obawy, że stosując je przekroczymy dopuszczalne normy.

Pasty wybielające

Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem, często decydujemy się na zakup pasty wybielającej. To wygodne rozwiązanie, ponieważ pasty tego typu są łatwo dostępne i jednocześnie przystępne cenowo. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może ich używać. Unikać ich powinny zwłaszcza osoby posiadające wrażliwe zęby.

– Przychodzi do mnie wielu pacjentów, którzy po stosowaniu past wybielających skarżą się na nadwrażliwość. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one drobinki, które mają za zadanie ścierać płytkę i tym samym wybielać zęby. Niestety w efekcie mogą również uszkodzić szkliwo, przez co zęby staną się bardziej wrażliwe. Jeśli decydujemy się sięgnąć po taką pastę, warto wiedzieć, że nie wszystkie są odpowiednie do codziennego stosowania. Należy zwrócić uwagę na stopień ścieralności danej pasty: jeśli nie przekracza on 45, pasty możemy używać każdego dnia, natomiast jeśli wskaźnik przekracza 45, zaledwie 1-2 razy na tydzień. Lepszym rozwiązaniem dla wrażliwych zębów są pasty na przebarwienia zębowe, zawierające enzymy roślinne, które rozpuszczają przebarwienia zamiast je ścierać. – mówi dr Barbara Obłoj.

Pasty wybielające nie zapewnią nam spektakularnego wybielenia, mogą za to delikatnie rozjaśnić zęby usuwając przebarwienia. Jeśli więc zależy nam na widocznym efekcie, najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Niewiele osób wie, że pasty również mogą uczulać. Jeśli więc po myciu zębów odczuwamy objawy takie jak zaczerwienienie, pieczenie czy zmiany na błonach śluzowych, jest to znak, że należy zmienić pastę. W takiej sytuacji wybierzmy środek o możliwie najkrótszym i naturalnym składzie, bez dodatku kokamidopropylobetainy (CAPB) oraz laurylosiarczanu sodu (SLS).

Stojąc przed półką sklepową i zastanawiając się nad wyborem pasty do zębów, warto przeczytać etykietę, a na niej skład pasty. Zazwyczaj znajdziemy tam także zalecenie producenta dla kogo przeznaczony jest dany produkt. Wiedząc, że mamy nadwrażliwe zęby, szukajmy pasty, która oznaczona jest taką etykietą – wtedy będziemy mieć pewność, że jest ona dostosowana do naszych potrzeb.

Dobór właściwej pasty to jeden z elementów, który pomoże nam zadbać o zdrowie naszych zębów. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną i wizytach u dentysty. To sprawdzona recepta na zdrowe zęby!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy Biuro prasowe
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym
Zdrowie Podaruj zdrowy sen swoim bliskim – wybierz materac na prezent
2024-12-20 | 12:00

Podaruj zdrowy sen swoim bliskim – wybierz materac na prezent

Wybór materaca na prezent to gest pełen troski, który może znacząco poprawić komfort snu oraz zdrowie i samopoczucie obdarowanej osoby. Choć nietypowy, taki upominek staje się

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń

Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.