Komunikaty PR

Co zrobić, aby odpocząć mimo braku urlopu? Podpowiadamy

2022-06-27  |  01:00
Biuro prasowe

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

Aż 19 proc. Polaków odczuwa stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych – niezależnie od pełnionego stanowiska. Co czwarta osoba pracująca denerwuje się kilka razy w tygodniu – wynika z najnowszych badań dotyczących stresu w pracy[1]. W Polsce w 2021 r. lekarze wystawili 385,8 tys. zwolnień z powodu depresji – to aż o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Permanentny stres prowadzi nie tylko do schorzeń natury psychicznej, ale i fizycznej. Dlatego tak istotną rolę odgrywa urlop.

Gdzie na krótki urlop?

Z uwagi na niepewną sytuację geopolityczną coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek w kraju. Nie każdy może pozwolić sobie na tygodniowy czy dwutygodniowy urlop. Zatem jak odpocząć w ciągu zaledwie kilku dni? Rekomendowane jest spędzanie czasu na łonie natury. Trend w kierunku wellbeingu potwierdza Remigiusz Kopiej, właściciel sklepu Corona Fishing, oferującego rzemieślnicze wędki i przynęty.

 – Obserwujemy, że Polacy chętniej wędkują. Dlaczego? Wędkowanie to sposób na odstresowanie w zaledwie kilka dni. W Polsce mamy mnóstwo miejsc, gdzie można oddać się ulubionemu hobby. Nie jest konieczne bookowanie biletów, szykowanie bagaży czy kupowanie dodatkowe ubezpieczenia – wystarczy wędka, przynęta i można rozpocząć kilkudniowy reset. Pozytywnym aspektem wędkowania jest możliwość wyciszenia i zredukowania stresu, który niestety towarzyszy nam każdego dnia – wyjaśnia Remigiusz Kopiej.

Wędkarze coraz chętniej wybierają ręcznie robione wędki i przynęty od rzemieślników – te trendy zauważa Kopiej. Zakup odpowiedniego sprzętu hobbyści traktują jako wieloletnią inwestycję.

  – Obserwujemy trend w kierunku zakupu rękodzieła. Klienci z różnych powodów rezygnują z dłuższych wczasów. Chcąc sobie to zrekompensować, stawiają na ekskluzywne gadżety, niezbędne do uprawiania hobby. Wybierają eleganckie i spersonalizowane wędki, a także ręcznie robione przynęty – ­dodaje Remigiusz Kopiej.

Co, jeśli nie wędkarstwo?

Co ciekawe, obecna sytuacja i powrót eventów sprawiły, że coraz więcej pracowników i przedsiębiorców jest skłonnych spędzać swój wolny czas podczas… wyjazdów integracyjnych. 67 proc. Polaków ceni sobie spotkania integracyjne, 57 proc. – wyjazdy, a 48 proc. warsztaty w zespole[2]. Dane pokazują, że nawet kilkudniowa przerwa od pracy jest pożądana i pozwala naładować baterie.

Jak pokazują statystyki OECD, średni czas pracy w Polsce wynosi prawie 40 godzin tygodniowo. Czy to dużo? Na tle innych państw, Polacy są zapracowanym narodem. Niemcy spędzają na wykonywaniu obowiązków zawodowych ok. 34 godziny tygodniowo, zaś Holendrzy zaledwie 29 godzin. Nie dziwi fakt, że doceniamy nawet krótkie wyprawy, które pomagają nam oderwać się od codziennych zajęć i zredukować stres. Wędkarstwo sprawdza się idealnie. 

 


[1] https://hrk.pl/hrk/files/report/stres_w_pracy_2021-26.pdf

[2] https://media.pracuj.pl/145284-jak-odpoczywac-polacy-o-urlopach-w-pracy

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wybierz swój front Biuro prasowe
2024-08-14 | 01:00

Wybierz swój front

Fronty meblowe to kluczowy element aranżacji każdej kuchni, łazienki czy mebli pokojowych. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na funkcjonalność i
Dom Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera
2024-08-13 | 14:00

Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera

Znane marki farbiarskie – Tikkurila i Beckers – organizują w Sosnowcu bezpłatne spotkania z projektantami wnętrz. W najbliższy piątek i sobotę, 16-17 sierpnia, profesjonaliści
Dom Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?
2024-08-13 | 13:00

Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?

Promieniowanie ultrafioletowe destrukcyjnie wpływa na drewniane elementy architektury ogrodu. I choć nie od razu widać, jak szkodliwe jest jego oddziaływanie, to z czasem negatywnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.