Coraz częściej spędzamy Święta w hotelu
Właściciele hoteli, pensjonatów i apartamentów obserwują w tym czasie wzmożony ruch, który wskazuje na coraz większą popularność tzw. turystyki świątecznej.
Obiekty hotelowe szykują pakiety świąteczne dla gości, dekorują wnętrza i starają się zapewnić klimatyczne atrakcje, zachęcające do dłuższych pobytów. Dzięki temu odwiedzający mają możliwość pełnego wypoczynku zamiast stresować się wypełnianiem obowiązków domowym, związanych z przygotowywaniem wigilijnych potraw, gotowaniem, sprzątaniem i organizacją spotkań rodzinnych. Wyjazd pozwala uniknąć tego obciążenia.
Wzrost zainteresowania Świętami poza domem jest też w dużym stopniu związany ze zmianami w mentalności społecznej. Młodsze pokolenia podchodzą do świąt w sposób mniej tradycyjny, koncentrując się na wykorzystaniu tego czasu na zmianę otoczenia i odpoczynek. W wielu współczesnych rodzinach można obserwować zjawisko rozluźnienia więzi, co skutkuje brakiem możliwości spotkania przy wigilijnym stole w większym gronie. Sprzyja to decyzji o wyjeździe. Ciekawość nowych doświadczeń to kolejny czynnik wyboru spędzenia Świąt poza domem. To dla wielu osób po prostu dobry czas na podróże i odwiedzenia np. tropikalnej plaży, czy miasta o wyjątkowej atmosferze świątecznej, takich jak Wiedeń czy Praga. Dla zwolenników podróży atrakcyjne jest też inspirowanie się innymi kulturami, podglądanie, jak świąteczny czas celebrowany jest w odwiedzanych krajach. Do tego dochodzi świadomość, że wyjazd może być kosztowo porównywalny lub nawet tańszy niż tradycyjne przygotowania.
Jednym z czynników wyboru miejsca na świąteczny wypoczynek jest to, jak lubimy spędzać czas wolny – mówi Sandra Brzuszkiewicz, dyrektor generalny Pałacu na Wodzie. Osoby aktywne poszukują obiektów noclegowych położonych w bliskości stoków narciarskich i lokalizacjach obfitujących w miejsca warte odwiedzenia podczas wycieczek krajoznawczych. Ci, którzy cenią sobie spokój, wybierają miejsca oddalone od zgiełku miast, w których można się zrelaksować np. w strefie SPA czy na basenie. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjność okolicy. Region, w którym mieści się nasz Pałac bogaty jest w przeróżne atrakcje, które na Święta są wyjątkowo udekorowane. Nasz hotel położony jest w przepięknej Dolinie Pałaców i Ogrodów, która w zimowej odsłonie prezentuje się wyjątkowo. Można stąd podziwiać majestatyczną Śnieżkę, czy odwiedzić Hutę Julię i sprawdzić, w jaki sposób powstają bombki. Turystów przyciągają też bożonarodzeniowe jarmarki, stoki narciarskie Karkonoszy, a także niepowtarzalna atmosfera góralskich świąt. Goście poczują tu świąteczny klimat, pachnący grzanym winem.
Choć Boże Narodzenie to czas niezwykle rodzinny, nie każdy ma ochotę na klimat szeleszczących prezentów rozpakowywanych pod choinką przez podekscytowane dzieci. W Polsce coraz odważniej mówi się o trendzie na tzw. hotele „adults only” – zauważa Sandra Brzuszkiewicz. Jest to system, który gorąco polecam wszystkim tęskniącym za chwilą oddechu od codzienności.
W tego typu obiektach dedykowanych dla osób 14, 15+, znajdziemy prawdziwy relaks bez hałasu. Pałac na Wodzie, wprawdzie nie jest typowym obiektem tego typu, ale ponieważ nie posiadamy oferty stricte rodzinnej, jest często wybierany przez poszukujących ciszy i spokoju. Pokazuje nam to, że warto rozwijać się w tym kierunku. Zapraszamy również rodziców, którzy mają chęć oderwać się od swoich rodzicielskich obowiązków i po prostu odpocząć – szczególnie po Świętach, jeśli jednak zdecydujemy się na spędzenie ich w tradycyjnej formie.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.