Komunikaty PR

Czarnogóra - dzikie piękno kryje się w górach i parkach

2023-12-19  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kuźma-Filipek
Lawenda Public Relations

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka|lawendapr.com| |agnieszka|lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Do pobrania NotkaPR ( 0.09 MB )

Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach, przyciąga turystów naturalnymi zasobami i coraz ciekawszą infrastrukturą turystyczną. Poza dobrze znanym wybrzeżem warto skierować uwagę na potencjał północy kraju, by doświadczyć tam gościnności mieszkańców i wyjątkowego kontaktu z dziką naturą. Czarnogóra wyróżnia się różnorodnością, a jej oferta zainteresuje podróżnika nastawionego na samodzielnie zaprojektowany wyjazd, jak i korzystającego z pakietu biura podróży.

Czarnogóra odbudowała ruch turystyczny po pandemii, co potwierdzają dane Urzędu Statystycznego Czarnogóry MONSTAT. Wzrosty przyjazdów w pierwszych trzech kwartałach 2023 turystów odnotowane w obiektach zbiorowego zakwaterowania wynoszą 23,87% i 13,35%  w porównaniu do analogicznych okresów w 2022 i 2019 roku. Do 10 października br. odnotowano 1 223 233 przyjazdów turystów, którym udzielono 4 562 190 noclegów.

Polska znajduje się w pierwszej 10-tce rynków, z których Czarnogóra odnotowała największą liczbę przyjazdów turystów zagranicznych. Zaliczają się do nich: Serbia (15,1%), Niemcy (6,9%), Francja (6,2%), Bośnia i Hercegowina (5,4%), Wielka Brytania (5,1%), Izrael (4,8%), Turcja (3,8%), Polska (3,7%), Rosja (3%) i Kosowo (3%).

Zrównoważony rozwój turystyki

Strategia rozwoju turystyki w Czarnogórze zakłada prowadzenie inwestycji turystycznych w sposób zrównoważony i równomierny. Jednym z priorytetów jest aktywizacja północnych części kraju, które dysponują niewykorzystanym jeszcze potencjałem.

Czarnogóra cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo lubiane jest adriatyckie wybrzeże i nadmorskie miasta, takie jak Budva, Kotor czy Herceg Novi. Zależy nam też na tym, aby zachęcić turystów do podróżowania w głąb kraju i w północne regiony, rejony miast Žabljak i Kolašin, gdzie można doświadczyć bliskości z dziką naturą, autentycznej lokalnej kultury i kuchni – mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

Rozwój terenów górskich polega na wsparciu turystyki wiejskiej poprzez zwiększenie liczby gospodarstw domowych, zróżnicowanie i wyspecjalizowanie ich oferty. Otwiera to też rynek dla produktów lokalnych, które trafiają bezpośrednio do turystów. Część gospodarstw rozwija się w kierunku niezależnych atrakcji, podczas gdy inne, w zależności od lokalizacji, uzupełniają rekreację nadmorską lub narciarską. W ostatnich latach uproszczono proces rejestracji działalności gastronomicznej na obszarach wiejskich, co stanowi zachętę, by wprowadzać je w prawnie regulowane ramy, konieczne dla zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju turystyki.

Ważnym krokiem było również wsparcie „katunów” w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletije, dzięki któremu 60 rodzin otrzymało panele słoneczne i przeszło szkolenia, co zwiększyło ich możliwości świadczenia usług turystycznych i gastronomicznych. Jakość oferty turystyki wiejskiej i zastosowanie ekologicznego podejścia do biznesu sprawiły, że wiele wiejskich gospodarstw domowych na północy otrzymało międzynarodowe certyfikaty ekologiczne "Travellife" i "EU Ecolabel”.

Potencjał turystyczny parków narodowych

Czarnogóra zachwyca naturą i spektakularnymi widokami. Znana turystom Zatoka Kotorska uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Bałkanach, a otwarta tam niedawno kolejka gondolowa Kotor Cable Car pozwala podziwiać panoramę okolicy z nowej perspektywy. W 11 minut zawozi turystów na szczyt Kuk, który znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest we wsi Dub około 8 kilometrów od historycznego centrum Kotoru.

Ta nowa atrakcja turystyczna, z której można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść się góry i zachęca do odkrywania tej części Czarnogóry. Dzięki inwestycji zostanie też zmniejszony ruch na starej drodze z Njeguši do Kotoru, co ograniczy emisję CO2 i pozytywnie wpłynie na obszary przybrzeżne i te w głębi lądu – podkreśla Ana Tripković Marković.

Czarnogóra mieści aż 5 parków narodowych, które chronią unikalne ekosystemy i umożliwiają bliski kontakt z naturą. W Parku Narodowym Durmitor, który słynie ze szczytów w kształcie stożków, znajduje się 18 jezior polodowcowych, w tym Jezioro Czarne, najgłębsze w całej Europie Południowo-Wschodniej. Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a przecinająca go rzeka Tara ma status rezerwatu biosfery.

Park Jezioro Szkoderskie to największy słodkowodny zbiornik na Bałkanach, który zachwyca urozmaiconą linią brzegową i pięknymi krajobrazami. Jest siedliskiem wielu gatunków ryb, ssaków oraz 280 gatunków ptaków. To ostatnie miejsce w Europie, gdzie naturalnie żyją pelikany.

Z kolei atrakcją Lovćen jest góra Jezerski Vrh, na której szczycie znajduje się mauzoleum króla Piotra II Petrovicia Njegosa, największego czarnogórskiego władcy i poety.

Biogradska Góra to park narodowy z jedynym w Europie lasem bukowym o charakterze pierwotnym i jednym z najstarszych jezior polodowcowych w Europie – Jeziorem Biogradskim.

Natomiast rezerwat Prokletije obejmuje najdziksze i najbardziej niedostępne pasmo górskie w Europie, a także najwyższy szczyt Czarnogóry - Zla Kolata - 2534 m n.p.m. Prokletije znaczy dosłownie "góry przeklęte" i odnosi się do surowości tych górskich terenów.

Obszary górskie stanowią 60% powierzchni Czarnogóry, dlatego rozwijająca się oferta turystyczna w znacznej mierze uwzględnia potencjał turystyki górskiej.  

Nowe hotele na wybrzeżu i w górach

Poza inwestycjami w infrastrukturę obszarów wiejskich w bieżącym roku otwarto również kilka obiektów hotelowych o wysokim standardzie, takich jak: hotel Mamula Island w odrestaurowanym forcie z XIX wieku na wyspie Mamula w Zatoce Kotorskiej, Ośrodek Hyatt Regency Kotor Bay Resort czy Swissôtel Kolašin, pierwszy luksusowy hotel w ośrodku narciarskim Kolašin 1600 położony w masywie górskim Bjelasica.

Na  2024 rok zaplanowane są inauguracje kolejnych obiektów, tj.: luksusowego resortu Rixos w Sutomore, Ritz-Carlton Montenegro w zachodniej części Półwyspu Lustica, a także CROWNE PLAZA Kolašinie.

Oferta turystyczna w połączeniu z dogodnymi połączeniami lotniczymi, ale także opcją dojazdu na własną rękę, czyni Czarnogórę niezwykle ciekawym i dostępnym miejscem wypoczynku zarówno dla wielbicieli wypoczynku w kameralnych obiektach będących częścią lokalnych gospodarstw wiejskich, jak i hoteli o najwyższym standardzie. Ten niewielki bałkański kraj zachwyca różnorodnością, pozwalając czerpać z piękna dziewiczej natury terenów górskich, odpoczywać na piaszczystych plażach oraz zwiedzać średniowieczne miasta. W dodatku wszystkie te atrakcje są osiągalne w ciągu jednego dnia.

 Więcej informacji o Czarnogórze znajduje się na stronie www.montenegro.travel.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lawenda Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Korea Południowa w sierpniu: Gorący, ale fascynujący kierunek Biuro prasowe
2024-07-29 | 15:00

Korea Południowa w sierpniu: Gorący, ale fascynujący kierunek

Sierpień w Korei Południowej to miecz obosieczny. Choć na pierwszy rzut oka upał i wilgotność w sierpniu w Korei Południowej mogą być intensywne, kraj ten oferuje
Podróże MICHELIN Dubai 2024 potwierdza status Emirate jako kulinarnego hotspotu
2024-07-29 | 10:20

MICHELIN Dubai 2024 potwierdza status Emirate jako kulinarnego hotspotu

* Trzecie wydanie MICHELIN Guide Dubai zaprezentowano podczas ceremonii w One&Only One Za’abeel * Row on 45 została czwartą restauracją w Dubaju, która otrzymała dwie
Podróże Odkryj Wilno – stolicę smaków, która zachwyca na każdym kroku
2024-07-25 | 09:50

Odkryj Wilno – stolicę smaków, która zachwyca na każdym kroku

Wilno, pełne uroku miejsce o bogatej historii, zachwyca również jako stolica smaków. Które inne miasto może pochwalić się festiwalem poświęconym chłodnikowi? Litwa

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Nauka

Młodym singlom coraz bardziej podoba się życie w pojedynkę. Znacząca zmiana w ciągu dekady

Dzisiejsi nastoletni single są bardziej zadowoleni z bycia stanu wolnego niż ich rówieśnicy 10 lat temu – wynika z badań niemieckiego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Ich autorzy podkreślają, że może to być następstwem obserwowanych w ostatnich latach trendów, kiedy spada liczba małżeństw i są one zawierane przez coraz starszych ludzi. Bycie singlem stało się  bardziej normalne i akceptowalne w społeczeństwie. Większej satysfakcji ze stanu wolnego badacze nie stwierdzili jednak wśród starszych grup badanych.

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.