Komunikaty PR

Czas kuchennych remontów!

2021-05-26  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Gdy za oknami ładna pogoda, a my mamy więcej energii na realizowanie nowych planów, często decydujemy się na remont. Odświeżenie kuchni zalicza się do tych największych przedsięwzięć w domu, gdyż wiąże się nie tylko z wymianą kolorystyki, ale również ze zmianą mebli oraz sprzętów kuchennych. O czym pamiętać podczas renowacji tego pomieszczenia? Na pytanie odpowiada ekspertka z firmy SOLGAZ – Kamila Prałat.

Kuchenna przestrzeń - poza tym, że ma być piękna - musi być przede wszystkim funkcjonalna. Odnowienie kuchni należy więc dokładnie przemyśleć, odpowiadając sobie na kilka pytań. Czy dotychczasowy układ tego pomieszczenia zdał egzamin? Czy potrzebuję więcej, czy mniej blatu roboczego? Czy sprzęty kuchenne, które posiadam, spełniają moje oczekiwania? Czy w nowej kuchni potrzebuję miejsca do siedzenia? Gdy już odpowiemy sobie na te pytania, warto poznać możliwości, które pozwolą nam stworzyć nową, idealną przestrzeń kuchenną.

Plan pomieszczenia

Choć wiele zależy od posiadanego metrażu oraz tego, czy mamy kuchnię otwartą lub zamkniętą, istnieją ogólne zasady, według których warto planować remont kuchni. Odnoszą się one w głównej mierze do ergonomii pracy i wygody korzystania z pomieszczenia. Kuchnia w wielu domach jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, a wszelkie modernizacje mają zagwarantować nam spokój remontowy na wiele lat.

- Istnieje coś takiego, jak złota zasada projektowania kuchni, która opiera się na trójkącie roboczym. Określa on odległości oraz usytuowanie sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak, które ułatwiają codzienne korzystanie z pomieszczenia i ograniczają niepotrzebne ruchy. Częstym błędem w planowaniu przestrzeni kuchennej jest niewłaściwe usytuowanie tych sprzętów, przez co zmuszeni jesteśmy na przykład do ciągłego otwierania i zamykania skrzydła lodówki tylko po to, by odstawić produkty. Takie – mogłoby się wydawać – niewielkie niedociągnięcia potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne gotowanie. Dlatego warto pamiętać, że to nasza kuchnia jest dla nas, a nie my dla niej – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD.

Jakie są inne zasady, które pomogą nam w zaprojektowaniu kuchni? Warto pamiętać, by kuchenka lub płyta kuchenna znajdowały się przy instalacji wentylacyjnej, przy której powinien pojawić się okap. Lodówka nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, czyli przy oknie, grzejniku lub wspomnianej kuchence. Jeśli decydujemy się na montaż zmywarki, warto zlokalizować ją w pobliżu zlewu. Te ogólne zasady pozwolą nam rozstawić potrzebne sprzęty, by w dalszym kroku funkcjonalnie zaplanować przestrzenie meblowe oraz blaty.

Przechowywanie i oświetlenie

Planując remont kuchni, warto zastanowić się nad tym, ile miejsca do przygotowania posiłków, jak i przechowywania niezbędnych sprzętów, akcesoriów oraz zastawy potrzebujemy.

- Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, warto zdecydować się na zabudowę meblową sięgającą sufitu, by maksymalnie wykorzystać wszystkie szafki i półki. Ciekawym i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem są także szafki narożne z dodatkowym wyposażeniem, np. wysuwaną lub obrotową półką, która będzie stanowiła idealnie miejsce do przechowywania wysokich garnków, patelni czy małego AGD – dodaje ekspertka SOLGAZ.

Bardzo ważnym etapem projektowania kuchni jest rozmieszczenie oświetlenia oraz gniazdek. W zależności od rodzaju kuchni – otwartej lub zamkniętej – główne źródło światła powinno znajdować się na środku pomieszczenia lub nad wyspą kuchenną. Ważne jest także zamontowanie dodatkowych lampek lub listwy LED pod szafkami wiszącymi. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż dodatkowych światełek w szafkach, które zapalają się podczas otwierania drzwiczek i z pewnością ułatwią nam poszukiwanie lub chowanie niezbędnych rzeczy.

- W przypadku gniazdek elektrycznych należy pamiętać, by zaplanować je przy sprzętach AGD oraz w pobliżu blatu roboczego tak, by korzystanie z miksera lub tostera nie wymagało od nas specjalnego przestawiania dekoracji lub akcesoriów oraz nie wymuszało niewygodnej pozycji przy ich obsłudze – dodaje Kamila Prałat.

Wymiana wyposażenia

Remont kuchni to idealny moment na wymianę starych sprzętów AGD. Posiadacze wolnostojących kuchenek mogą na nowo zaplanować przestrzeń, która do tej pory uzależniona była od umiejscowienia dużego sprzętu i zdecydować się na płytę kuchenną oraz osobny piekarnik. Kupując osobno te dwa sprzęty, warto zdecydować się na zakup u jednego producenta. Dzięki temu mamy gwarancję stworzenia harmonijnej aranżacji kuchni. Kwestią indywidualnego projektu pozostaje montaż płyty kuchennej oraz piekarnika w słupku lub w dwóch osobnych miejscach.

- Wybór sprzętów AGD jest bardzo ważny. Składa się na to wygoda użytkowania, wysokość generowanych rachunków oraz konserwacja. Z uwagi na swoją funkcjonalność, jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia jest kuchenka. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które posiadają szereg zalet, jak i wad. Tradycyjne kuchenki gazowe to gwarancja niskich kosztów eksploatacji, jak również duże ryzyko pożaru oraz zdecydowanie większa ilość brudu i tłuszczu na garnkach i meblach. Modne płyty elektryczne oraz indukcyjne gwarantują estetyczny design, jednak generują dodatkowe koszty – zarówno przy zużyciu energii elektrycznej, jak i w przypadku zakupu dedykowanych garnków i patelni. Wyborem łączącym wyłącznie zalety tych trzech rozwiązań są płyty gazowe bez płomieni. Tego rodzaju kuchenki działają na każdy rodzaj gazu, jednak zużywają go o połowę mniej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Charakteryzuje je też gładka, ceramiczna tafla bez wystających rusztów, która jest prosta w utrzymaniu czystości, jak i zapewnia estetyczny efekt wizualny. Płyty z ukryty pod szkłem gazem oferują nam tanie paliwo zasilające oraz funkcjonalność płyt indukcyjnych, dzięki ciekawemu wyposażeniu. Zaliczamy do niego m.in. możliwość ręcznego ustawienia temperatury, kontrolę rodzicielską czy możliwość wstrzymania pracy sprzętu oraz ponownego uruchomienia na wcześniej ustalonych parametrach – dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Płyty gazowe bez płomieni oferują szereg możliwości. Płyty oparte na technologii gaz-pod-szkłem działają w taki sposób, że gaz spalany jest w nich katalitycznie w temperaturze 800 stopni, a palniki pracują tylko wtedy, kiedy są potrzebne. Płyty, poza stałymi palnikami, posiadają także dodatkowe pola grzewcze, w których kumuluje się niewykorzystania w trakcie gotowania energia – a nie jest pobierany gaz. Mogą one służyć do pogrzania potrawy lub utrzymania jej w stałej temperaturze, gdy czekamy na zagotowanie ziemniaków lub innych dań znajdujących się na kuchence.

Decydując się na wymianę kuchenki na płytę gazową bez płomieni, warto pamiętać, by prócz płyty w naszej kuchni znalazł się również nowoczesny piekarnik gazowy. Wyróżnia go unikalna technologia, która umożliwia pieczenie na gazie z dwóch stron – dysze umieszczone są zarówno od góry, jak i od dołu. Kolejną innowacją, która do tej pory nie była stosowana w przypadku piekarników gazowych, jest funkcja termoobiegu. Umożliwia to pieczenie potraw z zachowaniem równomiernej temperatury we wszystkich częściach urządzenia, co wpływa na soczystość i delikatność przygotowywanych potraw. Wyjątkowy design piekarnika gazowego pozwala na harmonijne połączenie go z innymi produktami - płytą kuchenną gaz-pod-szkłem i okapem – dzięki czemu projekt kuchni będzie zachwycał starannością doboru sprzętów.

Remont kuchni to duże przedsięwzięcie, które należy dokładnie zaplanować. Przestrzeń kuchenna ma gwarantować wygodę użytkowania oraz ma spełniać potrzeby domowników w zakresie estetyki. Równie ważny jest układ kuchni, jak i pakowność znajdujących się w niej mebli oraz funkcjonalność sprzętów AGD. Wybierając odpowiednie wyposażenie remontowanej kuchni, warto poznać możliwości, jakie oferuje nam współczesny rynek. Specjaliści firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD, chętnie dzielą się swoją wiedzą i doradzają w wyborze szytych na miarę inwestorów rozwiązań, które ułatwiają codzienne gotowanie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.