Czego boją się mężczyźni? Cała prawda o męskiej medycynie estetycznej
Jak cię widzą, tak cię piszą… - to przysłowie coraz częściej biorą sobie do serca współcześni mężczyźni, którzy chętniej niż przed laty odwiedzają gabinety medycyny estetycznej. W ostatnim czasie wszystkich ogarnęła moda na bycie fit, uprawianie sportu, zdrowe odżywanie, tak więc trend na poprawę wyglądu był tylko kwestią czasu. O ile płeć piękna w rękach specjalistów od wizerunku nikogo już dziś nie dziwi, o tyle mężczyźni długo podchodzili do tego z dystansem.
Wizerunek mężczyzny jest ważny, zarówno w kontekście relacji osobistych jak i zawodowych. To, że wygląda on atrakcyjnie powoduje, że czuje się pewniej i osiąga większą satysfakcję w kontaktach międzyludzkich.
- Często słyszy się opinię, że to nie szata zdobi człowieka, jednak w podświadomie czujemy, że jest w tym pewnego rodzaju fałsz. Już dawno udowodniono, że to właśnie pierwsze wrażenia ma kolosalne znaczenie i wpływ na to, w jaki sposób będą nas odbierać inni. Niestety, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – mówi Ewelina Górska, specjalistka medycyny estetycznej, właścicielka gabinetu HBCmed w Białymstoku i dodaje, że mężczyźni coraz częściej zapisują się do niej na wizyty.
Na jakie zabiegi najczęściej decydują się panowie?
Dziś możemy decydować o tym, jak młodo i atrakcyjnie chcemy wyglądać. Oczywiście ma tu znaczenie styl życia oraz nasza genetyka, ale wizyty w gabinecie medycyny estetycznej mogą pomóc zarówno paniom jak i panom.
- Pierwszą i najbardziej widoczną oznaką starzenia są zmarszczki. Z tym problemem panowie zgłaszają się do mnie najczęściej – mówi Ewelina Górska. - Zmarszczki usuwam za pomocą czynnika relaksującego mięśnie (toksyna botulinowa). Zabieg trzeba wykonać co kilka miesięcy, ale co ważne, efekty są widoczne już kilka dni po zabiegu. Mężczyźni mają zazwyczaj niższą odporność na ból niż kobiety, dlatego przekonuje ich to, że zabieg jest prawie bezbolesny i trwa krótko.
W przypadku mężczyzn proces starzenia zaznacza zmiany na twarzy średnio o 10 lat później niż w przypadku kobiet, jednak tworzące się bruzdy i zmarszczki są głębsze i bardziej widoczne. Po oczyszczeniu skóry twarzy u pacjenta wykonywanych jest kilka mikroiniekcji w okolice wymagające leczenia. Czynnik relaksujący mięśnie można podawać tylko w przypadku tak zwanych zmarszczek dynamicznych, czyli takich, które uwidaczniają się kiedy poruszamy mięśniami. Inaczej zmarszczki te zwane są mimicznymi. Za pomocą czynnika relaksującego mięśnie możliwe jest usuwanie zmarszczek na czole, na przykład lwiej zmarszczki, zmarszczek poziomych czoła, kurzych łapek lub tak zwanych zmarszczek króliczych czy też zmarszczek palacza.
Współczesne tempo życia i stres mogą wywoływać u mężczyzn problem nadmiernej potliwości, głównie w rejonie pach i dłoni, a także problem tzw. bruksizmu, czyli nadmiernego zgrzytania zębami na skutek przerostu mięśni żwaczy. Obie przypadłości także można łatwo i w większości przypadków w sposób trwały zlikwidować dzięki zastrzykom z toksyny botulinowej.
Mężczyzna w XXI wieku może starzeć się z godnością
Każdy człowiek wyglądający zdrowo, z wypoczętą i zrelaksowaną twarzą ma większe szanse na zdobycie wymarzonego partnera/partnerki, osiągnięcie awansu zawodowego czy powodzenie w kontaktach towarzyskich. Więc - czy nam to się podoba, czy nie - tak zwane „starzenie się z godnością” w dzisiejszych czasach wcale nie oznacza, że na naszej twarzy muszą pojawić się zmarszczki, efekty grawitacyjnego opadania niektórych kompartmentów twarzy czy zmiana kolorytu i faktury skóry.
- XXI wiek to era wspaniałych możliwości starzenia się z godnością: czyli możliwie powolnego, z zachowaniem indywidualnego piękna, ale bez zatracenia owalu twarzy, bez bruzd powodujących, że wyglądamy na złych lub smutnych, bez szarości skóry czy przebarwień, rozszerzonych naczynek, rumienia, blizn na twarzy, bez wiotkości skóry – mówi specjalistka z HBCmed.
Mężczyzna, który odwiedzi gabinet medycyny estetycznej, przy pomocy neuromodulatora może odzyskać utraconą objętość policzków i wykonturować żuchwę. Aby nadać twarzy odpowiednie proporcje, można wymodelować usta, by ciągle były pełne i przyciągały spojrzenia, można odmłodzić oko wypełniając dolinę łez, by spojrzenie nabrało blasku, można zrelaksować mięśnie czoła, aby pacjent nie wyglądał na niezadowolonego czy złego, można wypełnić linie marionetki, pozbywając się smutku z twarzy…
- Dzisiejsza medycyna estetyczna dzięki technikom łączonym jest w stanie z pomocą kilku ukłuć oszukać czas... Wykorzystując najnowsze technologie takie jak laser czy HIFU poprawiamy jakość skóry, zamykamy rozszerzone naczynia krwionośne, usuwamy przebarwienia, rumień, blizny potrądzikowe, niwelujemy wiotkość skóry przywracając jej blask, elastyczność i równomierny koloryt. Depozyty z całkowicie biodegradowalnego wypełniacza, jakim jest kwas hialuronowy, modelują twarz, poprawiają jej owal, nawilżają skórę, zaś neuromodulator relaksuje mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek dynamicznych. oczywiście aby uzyskać optymalne efekty nie wystarczy jedno spotkanie z lekarzem medycyny estetycznej. Jak we wszystkim, co ma trwać długo, potrzebna jest tu systematyczność – mówi Ewelina Górska.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.