Komunikaty PR

Czy baterie i akumulatory możemy wyrzucać do kosza na śmieci?

2021-09-14  |  11:00
Biuro prasowe

Oczywiście, że nie! Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak szkodliwe jest wyrzucanie zużytych baterii, akumulatorów czy sprzętów elektronicznych do śmieci i niestety wciąż to robi. Te małe, niepozorne ogniwa dają nam energię, jednak po zużyciu, jeśli wyrzucimy je w nieodpowiednim miejscu, mogą stać się bardzo szkodliwe zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Postanowiliśmy Wam przypomnieć dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci oraz co można z nimi w takim razie zrobić.

 

Na co dzień używamy wielu sprzętów zasilanych bateryjnie – od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora. Czy wiesz, że gdyby połączyć wszystkie baterie, które zużywamy w ciągu roku w Polsce, to sięgnęłyby z Ziemi do Marsa?

Baterie mają jednak określoną żywotnoś i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem, często, nieodpowiednio zutylizowane, zanieczyszczają również naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Czy wiesz, że baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit? Wszystkie te substancje są groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną choroby szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci to nic innego, jak rozrzucanie wokół siebie trucizny – a wystarczy już jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna, by trwale skazić jeden metr sześcienny gleby lub jedna, niewielka, guzikowa bateria, by zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody. Jak wskazuje badanie przeprowadzone na zlecenie GP ReCyko, aż jedna na dziesięć osób wyrzuca baterie do zwykłych śmieci! A to oznacza miliony baterii rocznie!

Na szczęście możemy to zmienić.

  • Z jednej strony zamiast po jednorazowe baterie możemy sięgnąć po akumulatory wielokrotnego użycia, z których po naładowaniu możemy korzystać dalej – nawet kilkaset razy, dlatego w perspektywie roku wykorzystamy ich dużo mniej. Tym samym zużywamy mniej cennych surowców na ich produkcję, ograniczamy transport, redukujemy ślad wodny i węglowy, minimalizujemy też ryzyko skażenia wody i gleby. A przy okazji oszczędzamy również czas i nasz domowy budżet, bo nie musimy już tak często kupować nowych zestawów baterii.
  • Z drugiej strony możemy zbierać zużyte baterie i akumulatory i odnosić je do specjalnych punktów zbiórki. Wtedy możliwe będzie odzyskanie nawet do 99,5% składników, z których są zbudowane. Ziemia pozostanie czysta, a cenne surowce zostaną ponownie wykorzystane.

 

Oddawanie baterii do recyklingu nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, nie musimy przecież zanosić ich tam pojedynczo. Warto mieć w domu pudełko, do którego będziemy przez jakiś  czas zbierać zużyte baterie i akumulatory (bo ich żywotność tez kiedyś się kończy). Gdy uzbieramy już pokaźną liczbę możemy wyrzucić je do specjalnych pojemników ustawionych w sklepach, galeriach handlowych czy szkołach. Możemy to zrobić przy okazji zakupów, spaceru z czworonogiem czy zajęć szkolnych. Odbiór baterii jest też często organizowany za pośrednictwem punktów selektywnej zbiórki odpadów. Miejsca, w których możesz oddać baterie w pobliżu swojego domu, znajdziesz tutaj: https://promocjamamymoc.pl/#mapa.

Każdy z nas ma moc i to od naszych codziennych wyborów zależy bezpieczeństwo planety, dlatego warto uczynić z recyklingu regularny nawyk i dbać o środowisko nie tylko przy okazji Dnia Recyklingu Baterii.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Ambasadorzy marki Kontakt-Simon z wizytą w głównej siedzibie Simon w Barcelonie Biuro prasowe
2024-09-30 | 12:50

Ambasadorzy marki Kontakt-Simon z wizytą w głównej siedzibie Simon w Barcelonie

Barcelona, miasto pełne architektonicznych perełek, artystycznych inspiracji i innowacyjnego ducha, stała się miejscem wyjątkowej wizyty dla Ambasadorów marki Kontakt-Simon. W stolicy
Dom Posezonowa konserwacja drewna
2024-09-30 | 12:00

Posezonowa konserwacja drewna

Przełom lata i jesieni to czas intensywnych prac w ogrodzie, który przed zimą wymaga odpowiedniego zaopiekowania. Lista zadań do wykonania w tym okresie powinna obejmować także
Dom Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?
2024-09-30 | 09:00

Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem to coraz bardziej popularna forma inwestowania, która przyciąga zarówno indywidualnych inwestorów, jak i większe firmy. Jednak sukces w tej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Wojciech Szczęsny, który pożegnał się z reprezentacją Polski i z Juventusem, przygotowuje się do podpisania kontraktu z FC Barcelona i za jakiś czas zadebiutuje w nowych barwach. Ta informacja niewątpliwie zaskoczyła kibiców piłki nożnej. Miesiąc temu bramkarz ogłosił bowiem, że kończy karierę, wybiera się na sportową emeryturę i całą uwagę chce teraz poświęcić rodzinie. Grzegorz Krychowiak podkreśla, że czas spędzony wspólnie na boisku był dla niego cennym doświadczeniem.

Media

Daria Ładocha: Część uczestników już dużo wcześniej chciała wziąć udział w „Azja Express”. To powoduje, że pojawia się determinacja i motywacja

Prowadząca program towarzyszy uczestnikom w wyścigu przez azjatycki kontynent, wyznaczając im kolejne trudne zadania do wykonania. Jak zauważa, osoby, które biorą udział w tej edycji formatu, są niezwykle zdeterminowane, bo od jakiegoś czasu starały się o angaż do tej produkcji i teraz bardzo zależy im na tym, by udowodnić, co potrafią. Daria Ładocha nie ukrywa, że już po zakończeniu nagrań i emisji danej serii wciąż utrzymuje kontakt z wieloma uczestnikami, również z poprzednich edycji.

Farmacja

Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE

Umieralność mężczyzn w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest wyższa niż kobiet. Jak wskazuje GUS, w 2023 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wynosiło 74,7 lat, a kobiet – 82 lata. Choć w ostatnim czasie ta różnica maleje, wciąż jest większa niż w innych krajach europejskich. Eksperci Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn podkreślają, że przyczynia się do tego wiele czynników społecznych, m.in. inny charakter pracy i większa wypadkowość czy bagatelizowanie profilaktyki zdrowotnej.