Komunikaty PR

Czy kawa naprawdę wpływa na Twój sen?

2023-04-06  |  16:45
  • Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów.
  • Każdego dnia na całym świecie wypijanych jest około 2,23 miliarda filiżanek kawy.
  • Kraje europejskie, które spożywają większą ilość kawy, zwykle doświadczają lepszej jakości snu.

 

Przed Światowym Dniem Zdrowia, Emma – The Sleep Company ma dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników kawy. Przez całe nasze życie słyszymy, że picie kawy nieuchronnie prowadzi do problemów z zasypianiem. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawdą. Chociaż kawa zawiera kofeinę, która może potencjalnie zakłócać sen, istnieją sposoby na jej spożywanie tak, by nie miało to znaczącego wpływu na jakość naszego nocnego wypoczynku.

 

Kultura kawy w Europie

Europejczycy spożywają najwięcej kawy. Międzynarodowa Organizacja Kawy (Eng. International Coffee Organization) oszacowała w 2020 r., że to aż 54% całego światowego spożycia tego surowca. Wśród krajów europejskich największymi jej miłośnikami są Norwegowie, Finowie, Duńczycy i Szwedzi. Co ciekawe, nacje te wg badań, znane są z lepszej jakości snu w porównaniu z innymi krajami w Europie.

Kultura kawy w Europie posiada bogatą historię. W wielu krajach tego kontynentu kawiarnie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu światopoglądu politycznego, intelektualnego i społecznego. Czy to tradycyjne wiedeńskie kawiarnie w Austrii czy modne kawiarnie w Paryżu, europejskie kawiarnie oferują wyjątkową atmosferę, w której ludzie mogą cieszyć się kawą, angażując się w dyskusje intelektualne lub po prostu obserwując innych.

Każdy kraj europejski ma swoje własne sposoby na cieszenie się kawą, a włoska kultura espresso i skandynawska tradycja fika - są godnymi uwagi przykładami. We Włoszech kawa jest codziennym rytuałem, podczas gdy Szwedzi piją ją z ciastem podczas spotkań towarzyskich.

 

Dlaczego kraje spożywające więcej kawy mogą mieć lepszą jakość snu niż reszta Europy?

Idea, że kraje, których mieszkańcy spożywają więcej kawy, mogą również cieszyć się lepszą jakością snu, na pierwszy rzut oka wydaje się absurdem. Przecież kofeina jest stymulantem, który u niektórych może zaburzać sen. Jednak związek między spożyciem kawy, a jakością snu jest złożony i wieloaspektowy. Podczas gdy u jednych kofeina będzie powodować kłopoty z zasypianiem, u innych dzięki jej spożywaniu może wykształcić się tolerancja na działanie pobudzających jej składników.

Warto również wziąć pod uwagę to, że w krajach, gdzie spożywa się większe ilości kawy, praktyki czy też nawyki kulturowe promujące lepszą higienę snu są o wiele bardziej powszechne. Na przykład kraje nordyckie mają tradycję zwaną "fika", która polega na robieniu przerwy na kawę z przyjaciółmi lub kolegami z pracy i spożywaniu przy tej okazji słodkiego przysmaku. Ta praktyka może wspierać dobre samopoczucie i relaksację poprzez kontakt z osobami, które lubimy, a jak wiemy, dobry nastrój może mieć pozytywny wpływ na jakość naszego wypoczynku.

Ponadto, możliwe jest, że kraje spożywające więcej kawy mają kulturowo zakorzenione podejście do snu, w którym odpoczynek i jego jakość traktuje się jako priorytet. W tych krajach osoby zwracają większą uwagę na sen, jego długość, higienę i komfort.

 

Jak pić kawę bez szkody dla snu – krótki przewodnik

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom kofeiny na sen, ekspertka ds. snu Theresa Schnorbach z firmy Emma - The Sleep Company przedstawia cztery przydatne wskazówki. Ze względu na zróżnicowane działanie kofeiny na organizm człowieka, wskazówki te zostały opracowane w celu zmniejszenia wpływu kofeiny na proces wypoczynku poprzez sen.

  • Pij wodę: Kofeina jest diuretykiem, co oznacza, że może zwiększać wydalanie moczu i prowadzić do odwodnienia. Odwodnienie może wpływać na jakość snu. Aby temu przeciwdziałać, pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.
  • Spożywaj kawę wraz z jedzeniem: Picie kawy wraz z posiłkiem może pomóc w spowolnieniu wchłaniania kofeiny do krwiobiegu, a to może zmniejszyć jej stymulujące działanie. Spróbuj połączyć kawę ze zdrowym śniadaniem lub przekąską, aby zmniejszyć jej wpływ na jakość Twojego snu.
  • Spróbuj kawy cold brew: kawa cold brew charakteryzuje się mniejszą kwasowością i zawartością kofeiny niż zwykła gorąca kawa. Może to być świetna alternatywa dla osób wrażliwych na kofeinę lub mających problemy ze snem.
  • Stosuj właściwą higienę snu: Dobra higiena snu obejmuje ustalenie stałego harmonogramu, stworzenie relaksującego środowiska do spania i unikaie urządzeń elektronicznych przed snem. Praktykując dobrą higienę snu, możesz pomóc zniwelować negatywne skutki kofeiny.

 

O firmie Emma – The Sleep Company (Emma Sleep GmbH):

Emma – The Sleep Company jest wiodącą na świecie marką produktów do spania. Założona w 2013 roku przez Dr. Dennisa Schmoltziego i Manuela Muellera w Niemczech działa w ponad 30 krajach świata. W 2022 roku firma osiągnęła obrót w wysokości 873 milionów euro (948 milionów dolarów), co stanowi wzrost o 35 procent w stosunku do poprzedniego roku. Produkty Emma® są sprzedawane wielokanałowo, w tym bezpośrednio online, poprzez centra handlowe oraz 3 500 sklepów stacjonarnych. Emma z powodzeniem współpracuje z ponad 200 sprzedawcami detalicznymi. Ponad 1 000 członków zespołu Emma pracuje na całym świecie w biurach we Frankfurcie (Niemcy), Manili (Filipiny), Lizbonie (Portugalia), Meksyku (Meksyk) i Szanghaju (Chiny).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap Biuro prasowe
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka
Zdrowie 4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia
2024-08-02 | 01:00

4DCenter - Centrum diagnostyczne nowego pokolenia

Według badań ARC Rynek, we współpracy z ERHO Hestia, niemal połowa polskiego społeczeństwa korzysta z prywatnej służby zdrowia. Tylko co czwarty Polak (24 proc.) dobrze ocenia
Zdrowie Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?
2024-08-01 | 13:27

Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. W wyniku zakażeń wirusami hepatotropowymi każdego roku miliony

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.