Czy sun gazing jest bezpieczny dla oczu?
Good One PR
Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/
Wiosna zawitała na dobre, a wraz z nią mamy coraz więcej słonecznych dni, które cieszą szczególnie zwolenników sun gazingu, czyli wpatrywania się w słońce. Czy ta metoda jest bezpieczna dla naszych oczu? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Małgorzata Zaraś, Kierownik Poradni Zaawansowanej Okulistyki w Centrum Medycznym CMP.
Słońce ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie tylko wtedy, gdy korzystamy z niego rozsądnie. Działa antydepresyjnie i odpowiada za produkcję witaminy D3 w naszej skórze, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Jednak wraz z promieniami słońca dociera do nas promieniowanie UV, które jest niebezpieczne nie tylko dla skóry, przyczyniając się m.in. do powstania czerniaka, ale także dla oczu. Wśród negatywnych skutków odziaływania na nasz wzrok są: słoneczne oparzenia rogówki, zaćma, a nawet uszkodzenie centralnej siatkówki oka, które sprzyja rozwojowi zwyrodnienia plamki.
Najlepszą ochroną przed negatywnym działaniem słońca dla naszych oczu są dobre okulary przeciwsłoneczne. Okulary korekcyjne czy soczewki także pełnią tę funkcję. Dobre rozwiązania to też kapelusz z rondem lub czapka z daszkiem. Dostępne są już krople do oczu z filtrem UV. Pomimo stosowania ochrony okuliści, podobnie jak dermatolodzy, zalecają unikanie słońca w godzinach 10-15, zwłaszcza w bezchmurny, letni dzień, kiedy promieniowanie jest najwyższe.
Na czym polega sun gazing i czy jest bezpieczny dla oczu?
Sun gazing to nic innego jak wpatrywanie się w słońce. Praktycy tej aktywności zastrzegają jednak, że jej bezpieczeństwo zależy od pory dnia. Bezpośrednio w słońce można patrzeć raz dziennie wyłącznie wtedy, gdy wschodzi lub zachodzi. Do bezpiecznych godzin zaliczają pierwszą godzinę od pojawienia się słońca na horyzoncie i godzinę przed jego zachodem. Według danych naukowych stężenie UV jest wtedy najniższe. Zwolennicy sun gazingu twierdzą, że dzięki tej metodzie mają odzyskać spokój umysłu, zdrowie fizyczne, witalność i radość życia. Ponadto uważają, że patrzenie w słońce spowalnia procesy starzenia organizmu, obniża poziom stresu oraz podnosi poziom energii.
Lekarze okuliści w większości nie są zwolennikami tej metody, ze względu na częsty kontakt z pacjentami, mającymi powikłania posłoneczne. Są na nie narażone zwłaszcza osoby o jasnych tęczówkach: szarych, zielonych i niebieskich. Jeśli jednak pacjent stosuje sun gazing, powinien częściej poddawać się badaniu okulistycznemu, informując lekarza o korzystaniu z takiej metody.
Dobroczynny wpływ słońca na nasz organizm jest możliwy tylko przy zachowaniu ostrożności. Należy chronić oczy i skórę przed działaniem promieni UV oraz unikać przebywania na słońcu w godzinach 10-15.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.