Komunikaty PR

Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka?

2021-05-28  |  13:00
Biuro prasowe

Jesteś eko? Postaw na kominek w domu pasywnym lub modułowym

Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.

Technologia domów pasywnych jest zaawansowanym rozwiązaniem, które zyskało popularność przede wszystkim dzięki doskonałej izolacji cieplnej. Już sama konstrukcja jest stworzona z systemów zapobiegających utracie energii. Nie wymaga także stosowania aktywnych instalacji grzewczych. Dom pasywny w sposób bierny czerpie ciepło z odnawialnych źródeł energii, np. z instalacji solarnych, oraz wykorzystuje ciepło wytwarzane przez działające w domu urządzenia elektryczne, wentylację mechaniczną czy pochodzące z nadwyżek ciepła, które wytwarzają sami mieszkańcy. Energia cieplna, która wpada do domu, zostaje odzyskana wprost ze słońca. Wydawało by się, że kominek w domu pasywnym staje się zbędny. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego kominek w domu pasywnym się opłaca?

Zastosowanie energooszczędnego wkładu kominkowego w domu pasywnym jest doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? - Kominek w domu pasywnym nie stanowi głównego źródła ciepła, lecz pełni dodatkową funkcję.  – tłumaczy Tomasz Kostecki, ekspert w UNICO, polskiej firmie produkującej wkłady kominkowe klasy premium. - Można go zastosować na kilka sposobów, w zależności od wyboru rodzaju wkładu. Co więcej, wiele rodzin nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez kominka. I słusznie – stanowi on zwykle istotny element aranżacji wnętrza. – dodaje ekspert.

Względy estetyczne to nie wszystko. Kominek w domu pasywnym jest także kolejnym sposobem na odzyskiwanie ciepła. Stosując odpowiedni wkład kominkowy i właściwą izolację zewnętrzną, np. osłonę akumulacyjną, możemy ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Ta jest bowiem wyprowadzana na zewnątrz dopiero po wygaśnięciu kominka, co oznacza, że dzięki zastosowaniu technologii pasywnej, ciepło nie ucieka z domu. Właśnie dlatego połączenie obu tych rozwiązań ma ogromny sens i generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Co z kominkiem w domu modułowym?

Domy  modułowe zyskały spore grono zwolenników m.in. z uwagi na szybkość, z jaką się je buduje. Wszystko za sprawą prefabrykatów, które gotowe dostarcza się na plac budowy, gdzie następnie są ze sobą łączone. Nie dość, że powstają naprawdę szybko, to jeszcze w energooszczędnej technologii. Dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu, świetnym rozwiązaniem będzie kominek w domu modułowym. Mimo, że tego rodzaju budynki nie są tak dobrze izolowane, jak domy pasywne, lecz oszczędność energii jest absolutnie odczuwalna. Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując kominek? Jak podpowiada ekspert z UNICO, ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji, powinien to być kominek z zamkniętą komorą spalania. 

Kominek w domu modułowym to opcja, którą należy przemyśleć jeszcze zanim powstanie nasz wymarzony dom. Wielu wykonawców budujących w tej technologii posiada gotowe projekty i elementy konstrukcyjne. Część z nich uwzględnia także kominek. Jest także wielu producentów, którzy realizują projekty inwestora – także te, w których zaplanowano kominek. W domu pasywnym takie rozwiązanie oznacza oszczędność energii. Jest także doskonałym pomysłem na aranżację wnętrza.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu Biuro prasowe
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre
Dom Mniej znaczy więcej – odkrywamy minimalistyczny styl w łazience
2024-09-26 | 13:46

Mniej znaczy więcej – odkrywamy minimalistyczny styl w łazience

Przejrzystość, funkcjonalność i harmonia – to fundamenty, na których opiera się minimalizm, stając się jednym z najbardziej popularnych dziś kierunków w aranżacji
Dom Postaw na światło w pomieszczeniu
2024-09-26 | 13:00

Postaw na światło w pomieszczeniu

Coraz krótsze dni i szybciej zapadający jesienią zmrok skłaniają do poszukiwania światła. W domu to pragnienie można zrealizować za pomocą jasnych aranżacji, a także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Rośnie zapotrzebowanie na dietetyków. Przekłada się to na rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem człowieka i dietetyką. Zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach rośnie przede wszystkim ze względu na większą świadomość społeczną na temat wpływu diety na zdrowie i życie. A Polacy wciąż najbardziej ufają poradom żywieniowym właśnie ze strony lekarzy i dietetyków. Nowe kadry są potrzebne także producentom żywności i placówkom edukacyjnym, np. do prowadzenia edukacji zdrowotnej, nowego obowiązkowego przedmiotu w szkołach, a także w rozwoju dziedziny sprofilowanego żywienia.

Psychologia

Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej

Aktor z dumą przyznaje, że robi niesamowite wyniki na rowerze szosowym. Nie wyobraża już sobie życia bez dwóch kółek i w każdą trasę wyjeżdża spokojny, bo umie sam naprawić większość usterek. Piotr Zelt preferuje aktywny styl życia, bo jak podkreśla – sport pomaga mu zachować dobrą kondycję, pozwala pozbyć się stresu i poprawia samopoczucie. Od wielu lat uprawia windsurfing, narciarstwo alpejskie, a także gra w hokeja.