Komunikaty PR

Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka?

2021-05-28  |  13:00
Biuro prasowe

Jesteś eko? Postaw na kominek w domu pasywnym lub modułowym

Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.

Technologia domów pasywnych jest zaawansowanym rozwiązaniem, które zyskało popularność przede wszystkim dzięki doskonałej izolacji cieplnej. Już sama konstrukcja jest stworzona z systemów zapobiegających utracie energii. Nie wymaga także stosowania aktywnych instalacji grzewczych. Dom pasywny w sposób bierny czerpie ciepło z odnawialnych źródeł energii, np. z instalacji solarnych, oraz wykorzystuje ciepło wytwarzane przez działające w domu urządzenia elektryczne, wentylację mechaniczną czy pochodzące z nadwyżek ciepła, które wytwarzają sami mieszkańcy. Energia cieplna, która wpada do domu, zostaje odzyskana wprost ze słońca. Wydawało by się, że kominek w domu pasywnym staje się zbędny. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego kominek w domu pasywnym się opłaca?

Zastosowanie energooszczędnego wkładu kominkowego w domu pasywnym jest doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? - Kominek w domu pasywnym nie stanowi głównego źródła ciepła, lecz pełni dodatkową funkcję.  – tłumaczy Tomasz Kostecki, ekspert w UNICO, polskiej firmie produkującej wkłady kominkowe klasy premium. - Można go zastosować na kilka sposobów, w zależności od wyboru rodzaju wkładu. Co więcej, wiele rodzin nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez kominka. I słusznie – stanowi on zwykle istotny element aranżacji wnętrza. – dodaje ekspert.

Względy estetyczne to nie wszystko. Kominek w domu pasywnym jest także kolejnym sposobem na odzyskiwanie ciepła. Stosując odpowiedni wkład kominkowy i właściwą izolację zewnętrzną, np. osłonę akumulacyjną, możemy ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Ta jest bowiem wyprowadzana na zewnątrz dopiero po wygaśnięciu kominka, co oznacza, że dzięki zastosowaniu technologii pasywnej, ciepło nie ucieka z domu. Właśnie dlatego połączenie obu tych rozwiązań ma ogromny sens i generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Co z kominkiem w domu modułowym?

Domy  modułowe zyskały spore grono zwolenników m.in. z uwagi na szybkość, z jaką się je buduje. Wszystko za sprawą prefabrykatów, które gotowe dostarcza się na plac budowy, gdzie następnie są ze sobą łączone. Nie dość, że powstają naprawdę szybko, to jeszcze w energooszczędnej technologii. Dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu, świetnym rozwiązaniem będzie kominek w domu modułowym. Mimo, że tego rodzaju budynki nie są tak dobrze izolowane, jak domy pasywne, lecz oszczędność energii jest absolutnie odczuwalna. Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując kominek? Jak podpowiada ekspert z UNICO, ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji, powinien to być kominek z zamkniętą komorą spalania. 

Kominek w domu modułowym to opcja, którą należy przemyśleć jeszcze zanim powstanie nasz wymarzony dom. Wielu wykonawców budujących w tej technologii posiada gotowe projekty i elementy konstrukcyjne. Część z nich uwzględnia także kominek. Jest także wielu producentów, którzy realizują projekty inwestora – także te, w których zaplanowano kominek. W domu pasywnym takie rozwiązanie oznacza oszczędność energii. Jest także doskonałym pomysłem na aranżację wnętrza.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Potrójny must have 2024 dla Bizzarto Biuro prasowe
2024-05-15 | 10:00

Potrójny must have 2024 dla Bizzarto

Wspaniałe wieści! Rada Ekspertów Łódź Design Festival przyznała prestiżowy znak jakości must have aż trzem nowościom w ofercie Bizzarto. Znakomite meble, których
Dom Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano
2024-05-14 | 15:00

Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano

Stoisko Paged jest już stałym elementem targowej mapy Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku marka zaprezentowała się po raz 42. Tym razem - poza nawiązaniem do klasycznych thonetowskich
Dom Aranżacyjne sposoby na stylowy odpoczynek pod chmurką
2024-05-14 | 13:00

Aranżacyjne sposoby na stylowy odpoczynek pod chmurką

Wiosna w pełnej krasie sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Na urządzonym ze smakiem balkonie lub werandzie relaks może być jednak znacznie przyjemniejszy. Prezentujemy kilka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Zdrowie

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.