Czyścimy rolety i żaluzje – wskazówki krok po kroku
Nie ma lepszej pory na domowe porządki niż wczesna wiosna. Cieplejsze promienie słońca pozytywnie nastrajają do pracy, a same porządki zwykle zaczynamy od okien. Co zatem zrobić, by szybko, efektywnie i bez wysiłku wyczyścić rolety i żaluzje? Przedstawiamy krótki poradnik.
Zanim zaczniesz czyścić rolety i żaluzje, oceń stan ich zabrudzenia oraz zaopatrz się w miękkie ściereczki, szczoteczki i środki myjące, dopasowane do rodzaju plam. Na rynku są oczywiście dostępne różnego rodzaju urządzenia ułatwiające czyszczenie rolet i żaluzji, zdradzamy jednak kilka rozwiązań, które również sprawdzą się doskonale.
Jak czyścić rolety rzymskie?
Czyszczenie rolet rzymskich, niezależnie od materiału z jakiego zostały zrobione, rozpoczynamy od odkurzenia wszystkich elementów. To bardzo ważny krok, ponieważ nie ma nic gorszego dla każdej pani domu niż rozmazany, mokry kurz. Rolety rzymskie wykonane są przeważnie z tkanin zasłonowych, które w większości przypadków możemy bez problemu czyścić na mokro, a nawet prać w pralce bez wirowania. Rolety z tkaniny suszymy rozkładając je na całej szerokości.
– Zanim weźmiemy się za czyszczenie rolet rzymskich na mokro, skonsultujmy się z producentem lub salonem sprzedaży w temacie zalecanego środka piorącego. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że trwale nie uszkodzimy produktu – radzi Agnieszka Gołębiewska, przedstawiciel firmy ANWIS.
W czyszczeniu rolet, bez względu na ich rodzaj, bardzo ważna jest regularność. Systematyczne odkurzanie tkanin zapobiegnie wnikaniu brudu w głąb materiału. Przy codziennym odkurzaniu rolet doskonale sprawdzają się suche, miękkie szmatki, odkurzacz nastawiony na najsłabszą moc ssania, a także rolki klejące.
Sposoby na czyszczenie żaluzji plisowanych
Czyszczenie żaluzji plisowanych z pozoru wydaje się dużo bardziej skomplikowane, ponieważ wykonane są z tkaniny, która jest trwale splisowana termicznie. Ważne, by podczas czyszczenia żaluzji plisowanych skupić się przede wszystkim na zgięciach materiału oraz na materiale w dolnej części żaluzji, ponieważ to właśnie tam najczęściej gromadzi się kurz i brud.
– Żaluzje plisowane są wytrzymałe i wbrew pozorom, łatwe w konserwacji – zauważa Agnieszka Gołębiewska, przedstawiciel firmy ANWIS. – Aby wyczyścić je sprawnie i skutecznie, warto zadbać o ich regularne czyszczenie, na sucho. Jeśli do usunięcia są nieco większe zabrudzenia, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy wybrany przez nas materiał może być czyszczony na mokro. Wówczas doskonale sprawdzi się delikatne pranie ręczne, w letniej wodzie. Pamiętajmy jednak, by na końcu wypłukać resztki wody z płynem pod bieżącą wodą, najlepiej pod prysznicem. Jeszcze mokrą tkaninę z powrotem zawieszamy na oknie i suszymy w pozycji zamkniętej. Dzięki temu plisy zachowają swój pierwotny kształt – tłumaczy ekspert.
Pamiętajmy, że podczas czyszczenia i suszenia żaluzji plisowanych unikamy pralek, suszarek i żelazek. Zbyt wysoka temperatura, zbyt silne środki piorące oraz zbyt energiczne szorowanie i suszenie, mogą trwale uszkodzić nie tylko kształt plis, ale także zmienić kolor materiału.
Czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych w prostych krokach
Żaluzje drewniane najlepiej czyścić na sucho, choć nie ma problemu, by do usunięcia trwalszych plam użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Aby lamele wyglądały jak nowe, warto także skorzystać z odpowiedniego środka nabłyszczającego. Na koniec wystarczy już tylko przetrzeć żaluzje drewniane suchą ściereczką.
W przypadku żaluzji aluminiowych do usunięcia kurzu użyjmy szmatki lub zmiotki. a następnie wypolerujmy je miękką ściereczką z flaneli. Przy większy zabrudzeniach, wystarczy przetrzeć je gąbką lub ściereczką ze spienionym płynem myjącym.
Podczas czyszczenia żaluzji pamiętajmy również o wyczyszczeniu mechanizmów, takich jak sznureczki do ściągania żaluzji.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.