Komunikaty PR

Dary z natury – czyli zdrowie w dzikim jedzeniu

2023-03-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Nie od dziś wiadomo, że podstawą zdrowej diety człowieka są przede wszystkim rośliny. Jedzenie ich w dużych ilościach przyniesie nam jednak największe benefity, gdy będą one bogate w wartości odżywcze, pochodzące między innymi z żyznej i obfitującej w nie gleby. Wyjałowienie to problem, z którym rolnicy zmagają się od lat. Dwójka krakowskich przedsiębiorców postanowiła znaleźć w związku z tym alternatywę dla wszystkich tych, którzy gotowi są zadbać o wartości odżywcze w swojej diecie. Odpowiedzią jest innowacyjna (i darmowa!) aplikacja Eden, w której użytkownicy mogą oznaczyć na mapie oraz nawigować się do dzikich roślin w swojej okolicy.

Dziko rosnące rośliny, krzewy czy grzyby to skarbnica pożywnych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. A my zamiast jeść zdrowo i zapobiegać w ten sposób chorobom oraz zwalczać te już istniejące, przyzwyczailiśmy się do leczenia farmakologicznego jako jedynej dostępnej nam wszystkim możliwości. Narzekamy również na wzrost cen i twierdzimy, że po prostu nas na zdrowe żywienie nie stać… Dlaczego jednak nie wykorzystać wyjątkowych, jadalnych i darmowych darów natury, których nie brakuje wokół, nawet w dużych miastach? 

Na początek – dlaczego właśnie dieta roślinna?

Diety bazujące na roślinach nie bez powodu zdobyły swój rozgłos i uznanie. Podstawą zdrowego i wartościowego odżywiania dla człowieka są różnorodne warzywa oraz owoce. Przy odpowiednim przygotowaniu oraz w słusznej ilości potrafią diametralnie wpłynąć na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Oprócz bogactwa witamin i minerałów zaletami diet roślinnych są również niska zawartość tłuszczów nasyconych, cholesterolu i związków rakotwórczych (obecnych np. w mięsie) odpowiedzialnych za wiele chorób cywilizacyjnych, będących udręką naszych czasów. Warto zatem wprowadzić do diety większą ilość warzyw i owoców oraz przyjrzeć się właściwościom poszczególnych ziół.

Gleba źródłem zdrowia?

W czasach sprzed produkcji przemysłowej owoce i warzywa były o wiele bardziej pożywne i wartościowe. Załamywanie się równowagi biologicznej gleb wpłynęło na znaczne obniżenie zawartości niezbędnych składników odżywczych potrzebnych ludziom do prawidłowego funkcjonowania…

Jeszcze 100 lat temu owoce i warzywa posiadały 10-krotnie więcej wartości odżywczych i mineralnych niż obecnie. Z czasem jakość pożywienia spadła, głównie z powodu zbyt dużej ingerencji człowieka w modyfikację genetyczną roślin oraz nadmierne eksploatowanie gleby uprawnej – dawno już przecież nie korzysta się powszechnie z metod uprawy takich jak płodozmian czy trójpolówka, których celem były właśnie swego rodzaju „wakacje” dla ziemi…

Aby warzywa i owoce mogły rosnąć bogate w wartości odżywcze potrzebna jest gleba w nie obfitująca. Dlatego też obecnie owoce są słabsze pod względem wartości odżywczych, a przy tym bardziej podatne na choroby. Wyprodukowane masowo owoce i warzywa podlegają następnie transportowi w celu trafienia do marketów. Ten proces niestety wymaga zbierania roślin w fazie, w której nie są jeszcze w 100% dojrzałe. Zazwyczaj staje się to dopiero w trakcie transportu, w kartonach w sklepie lub nawet dopiero w naszych domach (najlepiej widać to na przykładzie bananów, które często przyjeżdżają zielone, a później ekspresowo gniją w domu). Warzywa i owoce sprowadzane spoza granic naszego kraju dodatkowo kąpane i spryskiwane są herbicydami, pestycydami oraz środkami owadobójczymi. Plastikowe opakowania również przyczyniają się do przedostawania się do jedzenia przeróżnych bisfenoli oraz innych pierwiastków negatywnie wpływających na nasze zdrowie. Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, jakość pożywienia dzisiaj nie jest dla nas korzystna i nic dziwnego, że chorujemy – tłumaczy Marcin Jastrzębski, założyciel i CEO aplikacji Eden, wieloletni praktyk ajurwedy.    

Dlaczego dzikie jedzenie?

Alternatywą dla jedzenia przetwarzanego są rośliny dzikie. Posiadają one kilkadziesiąt razy więcej wartości odżywczych, minerałów i fitozwiązków w porównaniu do obecnie produkowanej żywności. Aby dzikie drzewo, krzew czy grzyb mogły wyrosnąć w środowisku naturalnym potrzebują specyficznych warunków środowiskowych, a ich przetrwanie, mimo trudnych warunków, pokazuje jak „silna” i „zdrowa” jest to roślina. Zbieranie dzikich darów natury posiada również pozytywne aspekty ekonomiczne – pozyskiwanie ich z terenów publicznych takich jak parki, łąki czy polany jest jak najbardziej darmowe i legalne. Skąd jednak pewność, że takie rośliny, spotykane w centrum miast nie są dla nas szkodliwe?

Problemem nie są jedynie rośliny dzikie, ale i te, które kupujemy w sklepach. Na ten moment nie wiemy tak naprawdę, skąd dokładnie pochodzi to pożywienie sklepowe, posiadamy jedynie informację o kraju pochodzenia, ale nie jesteśmy informowani, czy uprawa danego warzywa i owocu nie znajduje się przy jakiejś ruchliwej drodze, przez którą codziennie przejeżdżają setki samochodów. Podróżując po Polsce nie trudno zauważyć, że wiele pól uprawnych jest rozmieszczonych wzdłuż autostrad.

W Edenie będziemy zatem weryfikować poziom metali ciężkich i jakość jedzenia rosnącego w dużych miastach i porównywać je z jakością pożywienia dostępnego w sklepie. Spodziewamy się, że wyniki dla wielu osób będą zaskakujące. Sam fakt, że ta dzika żywność posiada nawet kilkadziesiąt razy więcej wartości odżywczych niż ich hodowane odpowiedniki i znacznie mniej w wielu przypadkach zanieczyszczeń niż żywność sklepowa, powinny wystarczająco zachęcić do ściągnięcia aplikacji i korzystania z darów natury w zasięgu ręki – dodaje Marcin Jastrzębski.

Rewolucja na wyciągnięcie telefonu

Słowem podsumowania warto powiedzieć jeszcze kilka ważnych rzeczy na temat samego działania i przeznaczenia aplikacji Eden. Z pewnością jest to projekt przełomowy, darmowy, tworzony przez użytkowników dla użytkowników. Głównymi odbiorcami są mieszkańcy miast i ich obrzeży. Projekt obecnie skupia się na 100 największych miastach w Polsce, ale celem założycieli jest rozwinięcie jego działania na znacznie większą, globalną skalę. W aplikacji każdy użytkownik może oznaczyć na mapie oraz nawigować się do dziko rosnących i jadalnych roślin w swojej okolicy.

Drzewa i krzewy owocowe, orzechy, zioła, grzyby – zaznaczenie konkretnych gatunków roślin na mapie pozwala na zbieranie i wykorzystywanie darów natury, o których istnieniu w naszej okolicy nie mieliśmy zapewne pojęcia. Oprócz tego użytkownicy znajdą w Edenie kilka dodatkowych funkcji. „Dzika apteka” podpowie, w jaki sposób wykorzystać znalezioną roślinę do stworzenia naturalnych maści, naparów czy wyciągów, a „Dzika kuchnia” podsunie ciekawe pomysły przepisów kulinarnych z ich użyciem – dodaje Marcin Jastrzębski.   

Ponadto, a może nawet przede wszystkim, aplikacja tworzona jest we współpracy ze specjalistami z konkretnych dziedzin. Wszyscy zostali zebrani, aby stworzyć narzędzie powszechnie dostępne oraz o najwyższym możliwym poziomie odpowiedzialności społecznej, które będzie nam służyć w codziennej drodze do zdrowia.

 

 

Eden – darmowa aplikacja mobilna, w której użytkownicy mogą lokalnie zaznaczyć na mapie jadalne rośliny, zioła, grzyby, a także źródła wody oraz nawigować się do nich. Misją Eden jest edukacja społeczności, a celem  umożliwienie ludziom powrotu do swoich korzeni, pokazania ścieżki do zdrowej żywności, oraz budowanie lokalnych społeczności, które dzielą szacunek dla natury i pragnienie ponownego połączenia się z nią. Eden jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na dostęp do prawdziwej, zdrowej i sezonowej żywności, która w naturze jest darmowa, a dziś – bardzo cenna. Jej założycielami są Marcin Jastrzębski oraz Marcin Jerominek.

https://ouredenapp.com/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji Biuro prasowe
2024-08-07 | 07:30

Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji

Dni Ziemi Jordanowskiej będą w tym roku obchodzone w sposób szczególny! Ludowy Klub Sportowy Jordan Jordanów podejmie się próby ustanowienia Rekordu Polski
Styl życia Rekordowa mozaika z kamieni w klimacie ZEN
2024-08-06 | 07:30

Rekordowa mozaika z kamieni w klimacie ZEN

Firma ZEN.com, w ramach ZEN Summer Party, obrała za cel ustanowienie Rekordu Polski w kategorii „Największa mozaika z kamieni”. Dzieło ma powstać z użyciem kamieni białych i
Styl życia Targ Śniadaniowy w Fuzji
2024-08-05 | 15:15

Targ Śniadaniowy w Fuzji

W niedzielę, 11 sierpnia, Fuzja Łódź, portal Jemy w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń zapraszają na największe śniadanie w mieście. Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.