Komunikaty PR

Debiut Polaka na festiwalu teatralnym w Edynburgu w Szkocji

2022-08-02  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Remi Rachuba, polski aktor i twórca, pokaże swój monodram na prestiżowym festiwalu w Edynburgu. „Intruder/ Intruz” zyskał już nominację do Adrian Pagan Playwriting Award i był finalistą BBC Writersroom Drama. Co ciekawe, sztuka zostanie wystawiona na festiwalu nie tylko w języku angielskim, ale także polskim. Artysta ma nadzieję, że wkrótce uda mu się także wystąpić w Polsce.

Festiwal teatralny w Edynburgu to jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie, gdzie spotykają się międzynarodowi twórcy sztuk wizualnych i performatywnych. W tym roku, podczas 75. edycji festiwalu, w ramach prestiżowego programu Summerhall uczestnicy zobaczą też monodram Polaka Remiego Rachuby, w którym on sam gra główną rolę. Rachuba nad sztuką pracował 13 lat. „Intruder/ Intruz” doczekał się nominacji do nagrody Adrian Pagan Playwriting Award 2013 za najlepszy monodram w King’s Head Theatre w Londynie i był w finale konkursu BBC Writersroom Drama w 2017. Występ podczas festiwalu w Edynburgu to wielki sukces polskiego aktora.

Bardzo się cieszę, że zaprezentujemy „Intruza” w Edynburgu, bo to tutaj rozgrywa się akcja sztuki. Jesienią chcielibyśmy pokazać przedstawienie szerszej publiczności, w tym Polonii, w Londynie i innych miastach Anglii. Zawsze chciałem zaprezentować sztukę w Polsce. Mam nadzieję, że tak się stanie – mówi Remi Rachuba.

Monodram to opowieść o Polaku-aktorze, który przybywa do Edynburga, by spełnić swoje marzenia. Niestety tuż po przyjeździe zostaje napadnięty. Brutalny atak odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak główny bohater radzi sobie z własnymi lękami związanymi nie tylko ze statusem imigranta, ale przede wszystkim z byciem ofiarą przemocy. – Jest to sztuka dynamiczna, z bardzo dużą ilością czarnego humoru, w której przeplata się wiele wątków. Trzyma w napięciu do samego końca – zachęca Remi Rachuba.

Prace nad sztuką były możliwe dzięki dofinansowaniu, które artysta otrzymał w 2012 roku od Creative Scotland. W 2020 roku Remi uzyskał również środki z Arts Council England na pokaz spektakli na terenie Anglii. Niestety zostały one odwołane z powodu pandemii. Fragmenty sztuki zostały zaprezentowane w ramach Polskich Dni Dziedzictwa Narodowego organizowanych przez Ambasadę RP w Londynie w maju 2020. Pokazy „Intruza” na festiwalu teatralnym są możliwe dzięki zbiórce na intruderplay.com.

Remi Rachuba studiował w Wałbrzychu i Warszawie, a po przyjeździe do Szkocji został przyjęty do Royal Conservatoire of Scotland. Brał także udział w kursach aktorskich w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku i Moskwie. Pierwszą i zarazem bardzo dobrze przyjętą sztuką, w której zagrał Remi była „Before I Sleep” grupy teatralnej dreamthinkspeak, zaprezentowanej podczas Brighton Theatre Festival w 2010. Potem aktor występował jeszcze w „Budowlańcach” grupy Plutot La Vie, „Pinokiu” oraz operze „Łucja z Lammermooru” w reżyserii Katie Mitchell w Royal Opera House w Londynie.

Angielsko-polską sztukę „Intruder/ Intruz” będzie można zobaczyć w Edynburgu od 3 do 14 sierpnia. W wersji polskojęzycznej sztuka zostanie wystawiona 7, 11 i 14 sierpnia.

- To wielowarstwowy, przejmujący, osobisty monodram. Jest wiele miejsc i sytuacji, w których znajduje się Remi, ale pozytywna energia nie opuszcza widza na krok – mówi reżyser Marcus Montgomery Roche, znany m.in. z reżyserii sztuki „The Agony and Ecstasy of Steve Job”.

- Najbardziej podoba mi się fakt, że ten monodram jest dwujęzyczny. Nie ma w teatrze, a przynajmniej w Wielkiej Brytanii, wielu sztuk i spektakli w dwóch językach,. Polacy to jednak duża grupa widzów i fajnie, że pojawiają się takie wydarzenia – dodaje Basia Bińkowska, odpowiedzialna za scenografię „Intruz”, zwyciężczyni nagrody Linbury Prize i nominowanej do nagrody Offie oraz Stage Debut Awards.

Producentem „Intruza”, wraz z Remim Rachubą, jest Ed Littlewood.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA Biuro prasowe
2024-04-22 | 15:00

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA. POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA

SUROWY REALIZM I GŁĘBOKA REFLEKSJA.   POEZJA TADEUSZA RÓŻEWICZA W  KWIETNIOWYM KRAKOWSKIM SALONIE POEZJI W ŁODZI       Poeta, dramatopisarz,
Teatr Marcin Muszyński odsłania tajemnice Trójkąta Bermudzkiego!
2024-04-18 | 12:00

Marcin Muszyński odsłania tajemnice Trójkąta Bermudzkiego!

Marcin Muszyński jest jednym z najlepszych iluzjonistów w Polsce. Tworzy i reżyseruje największe Magic Show. Jego najsłynniejsze sztuczki to lewitujący fortepian wraz z pianistą, czy
Teatr JOANNA SOKOŁOWSKA WYGRYWA VI KPA IM. JONASZA KOFTY. W ŁODZI
2024-04-15 | 09:00

JOANNA SOKOŁOWSKA WYGRYWA VI KPA IM. JONASZA KOFTY. W ŁODZI

JOANNA SOKOŁOWSKA WYGRYWA VI KONKURS PIOSENKI AKTORSKIEJ IM. JONASZA KOFTY. W ŁODZI TRWA FESTIWAL OFF-PÓŁNOCNA   Szczerość wykonania i zdolność poruszenia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.