Komunikaty PR

Debiut Polaka na festiwalu teatralnym w Edynburgu w Szkocji

2022-08-02  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Remi Rachuba, polski aktor i twórca, pokaże swój monodram na prestiżowym festiwalu w Edynburgu. „Intruder/ Intruz” zyskał już nominację do Adrian Pagan Playwriting Award i był finalistą BBC Writersroom Drama. Co ciekawe, sztuka zostanie wystawiona na festiwalu nie tylko w języku angielskim, ale także polskim. Artysta ma nadzieję, że wkrótce uda mu się także wystąpić w Polsce.

Festiwal teatralny w Edynburgu to jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie, gdzie spotykają się międzynarodowi twórcy sztuk wizualnych i performatywnych. W tym roku, podczas 75. edycji festiwalu, w ramach prestiżowego programu Summerhall uczestnicy zobaczą też monodram Polaka Remiego Rachuby, w którym on sam gra główną rolę. Rachuba nad sztuką pracował 13 lat. „Intruder/ Intruz” doczekał się nominacji do nagrody Adrian Pagan Playwriting Award 2013 za najlepszy monodram w King’s Head Theatre w Londynie i był w finale konkursu BBC Writersroom Drama w 2017. Występ podczas festiwalu w Edynburgu to wielki sukces polskiego aktora.

Bardzo się cieszę, że zaprezentujemy „Intruza” w Edynburgu, bo to tutaj rozgrywa się akcja sztuki. Jesienią chcielibyśmy pokazać przedstawienie szerszej publiczności, w tym Polonii, w Londynie i innych miastach Anglii. Zawsze chciałem zaprezentować sztukę w Polsce. Mam nadzieję, że tak się stanie – mówi Remi Rachuba.

Monodram to opowieść o Polaku-aktorze, który przybywa do Edynburga, by spełnić swoje marzenia. Niestety tuż po przyjeździe zostaje napadnięty. Brutalny atak odbija się na jego zdrowiu psychicznym. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak główny bohater radzi sobie z własnymi lękami związanymi nie tylko ze statusem imigranta, ale przede wszystkim z byciem ofiarą przemocy. – Jest to sztuka dynamiczna, z bardzo dużą ilością czarnego humoru, w której przeplata się wiele wątków. Trzyma w napięciu do samego końca – zachęca Remi Rachuba.

Prace nad sztuką były możliwe dzięki dofinansowaniu, które artysta otrzymał w 2012 roku od Creative Scotland. W 2020 roku Remi uzyskał również środki z Arts Council England na pokaz spektakli na terenie Anglii. Niestety zostały one odwołane z powodu pandemii. Fragmenty sztuki zostały zaprezentowane w ramach Polskich Dni Dziedzictwa Narodowego organizowanych przez Ambasadę RP w Londynie w maju 2020. Pokazy „Intruza” na festiwalu teatralnym są możliwe dzięki zbiórce na intruderplay.com.

Remi Rachuba studiował w Wałbrzychu i Warszawie, a po przyjeździe do Szkocji został przyjęty do Royal Conservatoire of Scotland. Brał także udział w kursach aktorskich w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku i Moskwie. Pierwszą i zarazem bardzo dobrze przyjętą sztuką, w której zagrał Remi była „Before I Sleep” grupy teatralnej dreamthinkspeak, zaprezentowanej podczas Brighton Theatre Festival w 2010. Potem aktor występował jeszcze w „Budowlańcach” grupy Plutot La Vie, „Pinokiu” oraz operze „Łucja z Lammermooru” w reżyserii Katie Mitchell w Royal Opera House w Londynie.

Angielsko-polską sztukę „Intruder/ Intruz” będzie można zobaczyć w Edynburgu od 3 do 14 sierpnia. W wersji polskojęzycznej sztuka zostanie wystawiona 7, 11 i 14 sierpnia.

- To wielowarstwowy, przejmujący, osobisty monodram. Jest wiele miejsc i sytuacji, w których znajduje się Remi, ale pozytywna energia nie opuszcza widza na krok – mówi reżyser Marcus Montgomery Roche, znany m.in. z reżyserii sztuki „The Agony and Ecstasy of Steve Job”.

- Najbardziej podoba mi się fakt, że ten monodram jest dwujęzyczny. Nie ma w teatrze, a przynajmniej w Wielkiej Brytanii, wielu sztuk i spektakli w dwóch językach,. Polacy to jednak duża grupa widzów i fajnie, że pojawiają się takie wydarzenia – dodaje Basia Bińkowska, odpowiedzialna za scenografię „Intruz”, zwyciężczyni nagrody Linbury Prize i nominowanej do nagrody Offie oraz Stage Debut Awards.

Producentem „Intruza”, wraz z Remim Rachubą, jest Ed Littlewood.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Teatr Warszawska premiera „Intruza” w Teatrze Druga Strefa Biuro prasowe
2022-11-17 | 11:12

Warszawska premiera „Intruza” w Teatrze Druga Strefa

Remi Rachuba, polski aktor i twórca, 19 i 20 listopada zaprezentuje swój monodram na scenie Teatru Druga Strefa w Warszawie. Sztuka miała swoją premierę na prestiżowym szkockim
Teatr Kampania społeczna „Jestem artystą!”
2022-11-14 | 15:41

Kampania społeczna „Jestem artystą!”

Wychodzą na scenę. Mrok rozjaśnia światło reflektorów. Na twarzach widzów widać zaciekawienie, ale i obawę. Czy osoby występujące dadzą radę? Oni wiedzą, co robią. Nie
Teatr Warsaw Magic Festival 2022. Gwiazdy iluzji, akrobacji i kuglarstwa w Koneserze
2022-08-19 | 11:05

Warsaw Magic Festival 2022. Gwiazdy iluzji, akrobacji i kuglarstwa w Koneserze

Występy iluzjonistów, klaunów, akrobatów i wielu innych ulicznych artystów – to wszystko będzie można zobaczyć podczas Warsaw Magic Festival 2022. Prawdziwe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Natalia Jakuła: Uwielbiam połączenie stylu sportowego i eleganckiego. Jest to bardzo kobiece, wygodne i nareszcie modne

Trenerka cieszy się, że zakładając teraz adidasy do sukienki czy też szpilki do legginsów, nie jest postrzegana jako ktoś, kto nie zna trendów i nie potrafi się dobrze ubrać. Wręcz przeciwnie – styl sportowy ma coraz więcej zwolenniczek i zwolenników. Ona czuje się w nim doskonale, ale to nie oznacza, że stroni od eleganckich, dopasowanych sukienek, które podkreślają jej sylwetkę. Natalia Jakuła przekonuje, że nienaganną figurę zawdzięcza regularnym ćwiczeniom i zdrowemu odżywianiu, choć jak przekonuje, nie potrafi też odmówić sobie bezy czy brownie.

Konsument

Ostatnie lata przyniosły wysyp start-upów sektora foodtech. Rozwój rynku napędza rosnąca świadomość konsumentów

Rynek foodtech może zanotować w najbliższych kilku latach ponad 50-proc. wzrost przychodów – przewidują analitycy. Innowacje w sektorze żywności kreują dziś przede wszystkim start-upy, których nie ma może na rynku dużo, ale w szybkim tempie ich przybywa. Zajmują się dziś m.in. wytwarzaniem roślinnych zamienników mięsa, po które konsumenci sięgają coraz chętniej, ale też upcyklingiem żywności i ograniczaniem marnotrawstwa. Są też obszary bardziej zaawansowane, takie jak mięso hodowane w laboratoriach czy druk 3D jedzenia. – Wiele osób myśli, że to może jakaś przemijająca moda, ja myślę, że to już zmiana, której nie da się zatrzymać – mówi Piotr Grabowski z foodtech.ac. Co istotne, podobnie podchodzą do tego inwestorzy, którzy chcą wspierać ten biznes.

IT i technologie

Znani muzycy stworzyli utwór oparty na dźwiękach natury. Specjalne urządzenia zebrały „muzykę” z Puszczy Białowieskiej

Fale elektromagnetyczne wytwarzane przez rośliny mogą stanowić akompaniament muzyczny. Dzięki specjalnemu urządzeniu impulsy zarejestrowane w Puszczy Białowieskiej zostały zamienione na dźwięki i dostarczone do studia produkcyjnego. Tam z udziałem wokalistki Pauliny Przybysz i znanego producenta muzycznego Baascha powstała piosenka, stanowiąca efekt czwartej edycji projektu Czarna Polana. – Sporym wyzwaniem było zbieranie autentycznych dźwięków, bo dużo łatwiej jednak jest te dźwięki wyprodukować w zaciszu studia czy kupić, ale dzięki temu w „Pulsie” natura faktycznie wybrzmiewa – podkreślają realizatorzy kampanii.