Design zaczyna się od człowieka – wywiad z Ewą Półtorak
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Miłość do form użytkowych i zainteresowanie odbiorcą produktu to kluczowe wartości w projektowaniu wyjątkowych mebli. O początkach swojej kariery, inspiracjach do stworzenia nowej kolekcji dla Nobonobo oraz cyrkularnym gospodarowaniu materiałami opowiada Ewa Półtorak, nowa designerka w zespole.
Od czego zaczęła się Pani przygoda z designem?
Studiowałam Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej, Projektowanie Mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a także Wzornictwo Przemysłowe na Politechnice w Walencji. Od zawsze z pasją i niesłabnącą ciekawością podchodziłam do twórczej pracy w obszarze form użytkowych – mebli. To pozwoliło mi na skuteczny rozwój moich planów i ożywienie ich w postaci realizowanych projektów. Po trzech latach pracy w studiu projektowym Enrique Martí Asociados w Walencji postanowiłam zrobić kolejny krok i stworzyć własną przestrzeń do urzeczywistniania swojej pasji, czerpiąc inspiracje z elementów otaczającego mnie świata.
Czym jest dla Pani projektowanie?
W mojej filozofii pracy projektowanie zaczyna się od człowieka. Polega na studiowaniu, analizowaniu, obserwacji i zrozumieniu człowieka, jego zwyczajów i stylu życia, a w drugiej kolejności na identyfikacji i nazwaniu potrzeb. Każdy projekt zaczynam z nową ciekawością, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem, dzieląc opiniami i wrażeniami tak, by w rezultacie stworzyć produkt, który ułatwi i ulepszy życie codzienne, zwiększy komfort i świadomość użytkownika.
Co zainspirowało Panią do zaprojektowania sofy Lanube?
Przede wszystkim otaczające nas piękno natury, zmienność pór roku, dnia i nastrojów były głównymi inspiracjami do stworzenia koncepcji sofy Lanube. Ma być ona przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, życia razem, spotkania, dzielenia się chwilami. Stworzona, by zatopić się w chwili obecnej, pozwolić sobie na moment relaksu, odpoczynek, poczuć miękkość i komfort.
Jaki są jej główne walory użytkowe i estetyczne?
Lanube to sofa modułowa z możliwością tworzenia wielu konfiguracji, dopasowujących się do charakteru wnętrza. Prosta, pełna miękkości forma, uzupełniona charakterystycznymi detalami zaprasza użytkownika do zatopienia się w jej nadzwyczajnym komforcie. Elementem charakterystycznym każdego elementu jest niskie oparcie bezpośrednio "wyrastające" z siedziska, tworzące z nim spójną formę, a także podkreślające unikalny efekt wizualny sofy.
Sofa Lanube to produkt proekologiczny? Jak wpisuje się ona w gospodarkę cyrkularną?
Lanube to produkt proekologiczny przede wszystkim poprzez zastosowanie tkanin technicznych wykonanych z butelek PET pochodzących z recyklingu, która jakościowo nie odbiega od innych tkanin i doskonale spełnia swoje funkcje. Kolejnym elementem jest wykorzystanie sklejki odpadowej do stworzenia konstrukcji wewnętrznej sofy. Dodatkowo do kolekcji Lanube dedykowane są tkaniny w 100% naturalne marki Nobonobo. Taki sposób pracy i wtórne wykorzystywanie materiałów eliminuje tworzenie dodatkowych komponentów w procesie produkcji. Warto zaznaczyć, że tylko praca ze świadomymi ludźmi, którzy stoją za markami, takimi jak Nobonobo, pozwala na odpowiedzialną praktykę społeczną i środowiskową.
***
Nobonobo jest polską marką, której siedziba znajduje się w Łodygowicach. Działalność firmy od samego początku koncentruje się na produkcji wysokiej jakości mebli tapicerowanych, głównie sof.
Modele, które tworzy marka dostępne są w wyselekcjonowanych salonach na terenie Polski. Firma stale poszerza również dystrybucję na rynkach zagranicznych.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Dom i ogród
Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.