Komunikaty PR

Dieta dopasowana do Twojego temperamentu

2022-06-20  |  01:00
Biuro prasowe

Każdy z nas jest inny, więc nie istnieje jedna optymalna i efektywna dieta. Sposób odżywiania się powinien być określany w oparciu o indywidualne preferencje. Niezwykle pomocne okazuje się komponowanie posiłków dopasowanych do jednego z czterech uniwersalnych typów osobowości. Czym różni się dieta nerwusa od flegmatyka? Co powinno znaleźć się na talerzu melancholika, a co niepoprawnego optymisty?

 

Sangwinik na diecie, czyli co powinien jeść urodzony optymista?

Towarzyski, otwarty i wiecznie uśmiechnięty sangwinik cechuje się niespożytą ilością twórczej energii. Nie ma problemów ze spalaniem nadprogramowych kalorii, ale także brak mu zahamowań, także tych żywieniowych

Sangwinik nie boi się kalorii, gdyż wie, że potrzeba ciągłego ruchu pozwoli szybko spalić każdy zjedzony posiłek. Duża pizza z dodatkową warstwą żółtego sera go nie przeraża. – Pamiętajmy, że ciągnący się i aromatyczny ser podkreśla smak pozostałych składników pizzy. Dobrym wyborem jest nie tylko tradycyjna mozzarella, ale także łagodny, choć z pikantną nutą, ser żółty Podlaski –podpowiada Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki.

 

Dobrze przemyślana dieta melancholika

Melancholik do wszystkiego podchodzi w sposób w pełni przemyślany. Z tyłu głowy zawsze towarzyszą mu lęki o konsekwencje swoich nawyków, także tych żywieniowych. Potrafi wyznaczać swoje granice i zachowywać powściągliwość, jeżeli to służy jego zdrowiu i samopoczuciu.

Umiar i spokój, czego więcej potrzeba w podejściu do odżywiania się? Melancholik z przyjemnością dopracowuje każde danie, czyniąc z niego małe dzieło sztuki, nie tylko kulinarnej. Fantazyjne roladki drobiowe z brokułami i żółtym serem Aldamer czy kunsztownie przygotowywane tatarskie czebureki z farszem mięsno-serowym z pewnością uczynią z melancholika nie tylko odpowiedzialnego kucharza, ale także czarującego gospodarza rodzinnych spotkań.

 

Stop impulsom! Dieta choleryka

 

Choleryk jest prawdopodobnie najcięższym przypadkiem, jeżeli chodzi o skuteczny dobór diety. Jego drażliwość, wybuchowość, a czasami nawet agresja nie służą wdrażaniu pozytywnych nawyków, a nieustanna potrzeba zmian sprawia, że trudno mu cierpliwie obserwować długofalowe efekty zdrowszego trybu życia.

Choleryk musi szczególnie uważać na to, co je, ponieważ często brakuje mu umiaru. – Jednym z dań, które z pewnością zaspokoją jego niespożyty apetyt, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na organizm, jest aksamitne curry rybne z kurkumą i kremowym, idealnie rozpływającym się serkiem topionym. – Serki topione sprawdzą się także doskonale jako oryginalny składnik sosów do placków ziemniaczanych, makaronów, kopytek lub wolno pieczonych mięs – zauważa Ewa Polińska, ekspert MSM Mońki.

 

Powoli, ale do celu – dieta flegmatyka

Ostrożność flegmatyka może przekładać się na sukces w opracowywaniu i stosowaniu diety. Ten typ osobowości charakteryzuje się stosunkowo wysoką kontrolą, zrównoważeniem i solidnością w podchodzeniu do wyznaczonych sobie celów.

Obserwując flegmatyka w kuchni, można odnieść wrażenie, że każdy jego ruch jest dokładnie przemyślany i nieprzypadkowy. Ze stoickim spokojem lepi różnego rodzaju pierogi, często nadając im kunsztowne falbanki. I choć często brakuje mu fantazji, warto zainspirować go ciekawymi pomysłami, które z chęcią będzie wykorzystywać. Pierogi nie muszą być nudne. Ich prawdziwa potęga kryje się w farszu. – Polecam ten z pieczarkami, cebulą i żółtym serem Aldamer, który charakteryzuje się słodkawym i delikatnym smakiem. Warto podkreślić, że Aldamer, jako jeden z serów typu szwajcarskiego, idealnie komponuje się z lekkim winem, który stanowi doskonałe zwieńczenie kolacji, poprawiając jednocześnie trawienie – inspiruje ekspert z MSM Mońki.

 

Twoja osobowość może odgrywać kluczową rolę w Twojej zdolności do wytrwania przy zdrowym planie żywieniowym. Jedzenie powinno być przy tym przyjemnością, a skoro dla każdego z nas ma ona inną definicję, warto słuchać swojego wewnętrznego głosu, zamiast go ignorować. Efekty zaskoczą niejednego!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia Biuro prasowe
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach
Zdrowie Wakacje od pracy – nie od zdrowia
2024-08-13 | 19:00

Wakacje od pracy – nie od zdrowia

Lato kojarzy się nam z odprężeniem, odpoczynkiem i jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Jednak, w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.