Do 5 tysięcy złotych kary za brak zgłoszenia do CEEB
Ostatni dzwonek na złożenie deklaracji
Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych. W jaki sposób spełnić swój obowiązek? Deklarację można wypełnić droga elektroniczną. Dokumenty można również składać w urzędzie gminy lub wysłać tradycyjną pocztą.
Obowiązek złożenia deklaracji CEEB spoczywa na zarządcach budynków, w tym na osobach, które posiadają np. dom jednorodzinny, są właścicielami lub zarządcami lokali usługowych czy handlowych. Obecnie złożono blisko 5,4 miliona deklaracji – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Spiesz się, bo zapłacisz karę
W jakim celu zbierane są, a następnie analizowane deklaracje CEEB? W ten sposób pozyskiwane są informacje na temat używanych źródeł ogrzewania oraz stosowanego opału. Wszystko po to, by podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe. Jest ich w naszym kraju ok. 2,5 mln. Kolejne 1,6 mln to kotły lub bojlery gazowe, których Unia Europejska chce w niedalekiej perspektywie zakazać. Coraz większą uwagą cieszą rozwiązania bazujące na OZE. – Obserwujemy zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła. W naszej ocenie jest to przede wszystkim pokłosie wysokich cen węgla i gazu oraz obaw o ich dostępność w sezonie grzewczym. – mówi Paweł Poruszek z Euros Energy.
Osoby, które nie złożą w terminie deklaracji zapłacą kary – nawet do 5 tysięcy złotych. To nie jedyny motywator. Zapominalscy nie będą mogli skorzystać z tańszego opału – rząd planuje bowiem ustalić cenę tony węgla na poziomie 1 tysiąca złotych.
Jak wypełnić wniosek?
Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ lub papierowej w urzędzie miasta albo gminy.
- Deklarację powinien wypełnić każdy właściciel bądź zarządca.
- Nie tylko dla nieruchomości zamieszkałych – także dla niezamieszkałych.
- W deklaracji należy wpisać wszystkie źródła ciepła zasilające dom.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca Polaków do składania wniosków. Stworzył ranking gmin, w których poziom wypełnienia dokumentów jest najwyższy. Na zwycięzców czekają wyróżnienia za troskę o życie i zdrowie mieszkańców.
Program realizowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.