Do biegu, gotowi… wiosna! Zadbaj o zgrabną sylwetkę z Barborą
Każda pora jest dobra, aby wystartować z wprowadzaniem zdrowych nawyków do swojego życia, jednak wiosna wyjątkowo sprzyja tym pozytywnym zmianom. Poza tym pod wiosennym płaszczem i cieńszymi ubraniami nie ukryjemy już nadprogramowych kilogramów uzbieranych przez zimę, więc mobilizacja jest większa.
– Przedwiośnie to dla wielu osób czas mobilizacji w dbaniu o sylwetkę. Dla mnie, jako dietetyka, wyraźnym odzwierciedleniem tego corocznego trendu jest mój zapełniony zawodowy kalendarz – mówi ekspert internetowego sklepu spożywczego Barbora Polska, dietetyk, specjalista ds. zdrowego żywienia. – Dłuższe, cieplejsze dni oraz większa ilość światła słonecznego powodują, że mamy więcej energii, lepiej się wysypiamy i rzadziej miewamy spadki nastroju. Jeśli na Ciebie też wiosna działa mobilizująco, to do dzieła!
Zacznij od tego, co dla Ciebie najłatwiejsze
Jeśli do tej pory nie uprawiałaś/eś żadnego sportu, nie zapisuj się od razu na zaawansowane zajęcia, które wymagają dobrej kondycji. Zacznij od spacerów, rekomendowanych 10 tysięcy kroków dziennie lub innej aktywności, która sprawi Ci przyjemność. Siłownia wydaje się nudna? To może zumba lub taniec będą ciekawszym rozwiązaniem. Jeśli wybierzesz sport, do którego nie musisz się zmuszać, to masz dużo większe szanse na sukces. Nie odpuścisz sobie wtedy z byle powodu. Nie chodzi o to, aby się zastanawiać, jaki sport da Ci najszybsze efekty, przy której aktywności spalisz najwięcej kalorii, ale o to żeby ruch sprawiał Ci przyjemność i wybrana aktywność fizyczna została z Tobą na dłużej. Wtedy osiągniesz najlepsze rezultaty.
Podobną strategię warto zastosować w przypadku jedzenia. Na początek – mniejsze porcje. Kolejny krok to zmiana proporcji na talerzu – połowę jego objętości powinny stanowić warzywa i owoce, z przewagą warzyw. Dzięki temu posiłki będą bardziej syte ze względu na większą ilość błonnika oraz większą gęstość odżywczą, a przy okazji zostanie naturalnie zmniejszona ich kaloryczność (niska gęstość kaloryczna warzyw to mała ilość kalorii na porcję produktu). Następny etap to wyeliminowanie podjadania między głównymi posiłkami.
Nie lekceważ odpowiedniego nawodnienia! Nie lubisz wody? Spróbuj dodawać do szklanki wody plastry cytrusów, świeży imbir, plastry ogórka lub liście mięty. Dzięki temu dodasz smaku, nie dodając kalorii. Słodzenie miodem lub syropami owocowymi, nawet jeśli wydają się zdrowe, nie jest dobrym pomysłem. Powodują niekontrolowane zwiększenie podaży kilokalorii w jadłospisie, a to może wpływać na zwiększenie apetytu.
– Wiosna to też dobry moment, aby pomyśleć o zrobieniu badań kontrolnych. Zima potrafi nadwyrężyć nasz organizm. Monotonna dieta, mała ilość światła słonecznego i ograniczona aktywność fizyczna, zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, co może powodować m.in. ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych. Pamiętaj, żeby skonsultować swoje wyniki badań i ewentualną potrzebę suplementacji, z lekarzem lub dietetykiem – dodaje ekspert Barbora Polska.
Materiał powstał we współpracy marki Barbora z dietetykiem i specjalistą ds. żywienia człowieka – Magdaleną Jarzynką-Jendrzejewską, www.dietosfera.pl
Więcej informacji: www.barbora.pl

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.