Komunikaty PR

Do czego jeszcze pacjent powinien mieć prawo?

2021-04-19  |  15:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania IP ( 0.24 MB )

Prawo do nadzoru poszpitalnego

Temat holistycznej opieki zdrowotnej nie jest nowy. O tym, jak ważny jest nie tylko sam okres terapii szpitalnej, zwłaszcza na takich oddziałach, jak Oddział Intensywnej Terapii, ale także okres najbliższych miesięcy bądź nawet lat po wypisie, mówi się coraz więcej. – Jako lekarz opieki długoterminowej doskonale wiem, że choroba, na przykład choroba nowotworowa, to nie epizod, a zazwyczaj długa walka organizmu o pokonanie choroby, ale także dalsza o powrót do pełnego zdrowia i funkcjonowania sprzed choroby. Dlatego w sposób szczególny powinniśmy zadbać o organizm, również między poszczególnymi etapami leczenia, jak i po jego zakończeniu. Taki nadzór poszpitalny powinien zostać zaplanowany jeszcze przed opuszczeniem oddziału i powinien obejmować wiele obszarów zdrowotnych – m.in. opiekę lekarza rodzinnego, internisty lub pediatry, specjalisty np. onkologa - którzy zdają sobie sprawę z możliwych zagrożeń i potrzeb pacjenta w tym czasie. Na kompleksowość opieki składają się wizyty kontrolne, badania, rehabilitacja, opieka żywieniowa, konsultacje psychologiczne lub psychiatryczne. Okres sześciu miesięcy od wypisu to absolutnie minimalny czas, przez jaki pacjent, niezależnie od wieku, powinien znajdować się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Przy niektórych cięższych przypadkach powinien to być okres nawet kilku lat – wielokierunkowa zindywidualizowana opieka nad osobami w okresie rekonwalescencji to dziedzina coraz bardziej zyskująca na znaczeniu i w ostatnich latach – uważa dr Michał Błoch, pediatra, specjalista w zakresie opieki długoterminowej oraz żywienia klinicznego, znany jako @drhospice.

Prawo do opieki żywieniowej

Każdego dnia pracuję z pacjentami, dla których wsparcie żywieniowe jest niezbędnym elementem leczenia. W chorobach, takich jak choroba nowotworowa, zapotrzebowanie na składniki odżywcze często się zmienia, co zwiększa ryzyko niedożywienia. Bardzo ważne jest to, aby pacjent onkologiczny miał zapewnioną przede wszystkim niezbędną podaż białka (którego zapotrzebowanie wzrasta prawie dwukrotnie w stosunku do potrzeb sprzed choroby) oraz energii. Ale właściwe odżywianie jest niezwykle istotne w przypadku każdej choroby, gdyż niedożywienie wpływa na odporność organizmu i jego zdolność do regeneracji. Dlatego edukowanie na temat żywienia medycznego oraz nielimitowany dostęp do diagnostyki, konsultacji, a następnie opieki żywieniowej, w razie potrzeby od samego początku choroby, mogłyby się przyczynić do poprawy lub utrzymania prawidłowego stanu odżywienia pacjenta, a w rezultacie do lepszej odpowiedzi organizmu na farmakoterapię, skrócenia czasu leczenia oraz poprawy jakości życia – mówi Paweł Urbańczyk, pielęgniarz koordynujący w Poradni Żywieniowej Nutrimed.

Prawo do pełnej terapii psychologicznej dla opiekunów pacjentów

Adrianna Sobol, psychoonkolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na co dzień pracuje nie tylko z pacjentami, ale także ich rodzinami, zaznacza, jak ważną kwestią jest wspieranie całego systemu rodzinnego, którego dotyka choroba. Zwłaszcza wsparcie głównych opiekunów, którzy zmagają się z codziennymi obowiązkami związanymi z opieką, powinno być potraktowane jako prawo pacjenta. Dlaczego uważa, że terapia opiekuna powinna być tak traktowana? – Przede wszystkim dlatego, że niejeden opiekun jest jednocześnie pacjentem – i to często zapomnianym. A mierzy się z ogromnym obciążeniem psychicznym. Z drugiej strony systemowe psychologiczne wsparcie opiekunów to także gwarancja lepszego wsparcia pacjenta. Obawy o obciążanie bliskich, to, jak oni sobie radzą z naszą chorobą – to ogromna część zmartwień pacjentów, o jakich słyszę każdego dnia w gabinecie. Świadomość, że opiekun ma odpowiednie wsparcie, na pewno dodatkowo dobrze wpłynęłaby na samopoczucie i kondycję pacjenta.

Rozmowy na temat praw pacjenta Fundacja Nutricia przeprowadziła w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MSL Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe
2025-02-05 | 06:00

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale skorygować. Najwięcej obaw pacjentów dotyczących tych
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne

Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Problemy społeczne

Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia

Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.

Media

Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka

Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.