Dodatkowe środki na dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych
Kolejna edycja programu „Mój prąd” wystartowała 1 lipca, a wnioski można składać do 22 grudnia br. lub do wyczerpania puli środków. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Wnioskodawcą może być każdy z nas, ponieważ jest on skierowany do gospodarstw domowych, które w ten sposób będą wytwarzały energię na własne potrzeby.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
W ramach programu można starać się o dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji (maksymalnie można otrzymać 3 000 zł). Jest ono udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy. Trzeba pamiętać o tym, że można instalować tylko urządzenia nowe, czyli wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.
Dlaczego warto?
Kluczowym argumentem dla wielu osób może być czysta i ekologiczna energia, którą będą mogli otrzymać dzięki takiej instalacji, a także znaczne zmniejszenie kosztów codziennej eksploatacji domu. O skali popularności programu świadczy ogromna grupa beneficjentów – w poprzedniej edycji, tylko do 6 listopada 2020 r., wpłynęło ponad 200 tysięcy wniosków o dofinansowanie.
Czy te instalacje są awaryjne?
Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli zamontujemy nową instalację, będzie ona objęta gwarancją producenta co oznacza, że na początku użytkowania większość ewentualnych usterek powinna zostać usunięta w ramach gwarancji. Do głównych przyczyn powstawania awarii można zaliczyć błędy instalacyjne (np. niewłaściwy montaż, brak staranności, który powoduje upadek paneli, czy zły transport), zakup paneli niskiej jakości oraz niewłaściwą konserwację.
Jak temu zapobiec?
Kluczowy jest wybór dobrego wykonawcy, dzięki któremu panele będą zamontowane w sposób zgodny z instrukcją i przez wykwalifikowanych fachowców. Warto postawić też na wyższej jakości produkty oraz pamiętać o rozszerzeniu posiadanego ubezpieczenia domu o panele fotowoltaiczne, dzięki czemu będzie można zabezpieczyć się przed skutkami np. gradu czy aktów wandalizmu.
– Montaż paneli fotowoltaicznych to znaczna inwestycja dla domowego budżetu. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli nam nie martwić się skutkami ewentualnych zniszczeń – mówi Agnieszka Młynarska, ekspert firmy Wiener.
O czym trzeba pamiętać?
Chcąc otrzymać grant z programu „Mój prąd”, trzeba pamiętać o tym, że środków z programu nie można łączyć z dofinansowaniem w ramach innych grantów. Nie można też korzystać dwa razy z tego samego wsparcia. Szczegóły na temat terminów zgłoszeń i zasad składania wniosków można znaleźć na stronie programu mojprad.gov.pl.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.