Komunikaty PR

Dom odporny na podtopienia

2020-06-19  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania Info_pras ( 0.1 MB )

Powódź nie zawsze zalewa cały dom. O wiele częściej borykamy się z problemem podtopionej piwnicy lub kilku centymetrów wody na parterze. Niestety z uwagi na zmiany klimatyczne, prawdopodobnie będziemy coraz częściej borykali się z takimi problemami. Castorama Polska podpowiada, jak przygotować dom na podtopienia.

W związku ze zmieniającym się klimatem, nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy obfite deszcze. W ubiegłym roku na przełomie maja i czerwca na południu Polski w ciągu kilku dni spadło tyle deszczu, ile zwykle spada przez dwa miesiące. Ziemia nie może wchłonąć tak dużej ilości wody, która szybko spływa do rzek tworząc fale wezbraniowe. W takich przypadkach również w miastach pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. powodzi błyskawicznej, ponieważ miejskie system kanalizacji nie są na tyle wydajne, by odprowadzić tak dużą ilość wody.

Bez wątpienia najważniejsze decyzje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej należy podejmować przed zakupem lub rozpoczęciem budowy domu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana działka znajduje się na obszarze zagrożenia powodziowego. Można to zrobić bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za pomocą udostępnionych w internecie Map Zagrożenia Powodziowego. Jak radzić sobie z wysoką wodą można sprawdzić w poradniku na stronie castorama.pl (https://www.castorama.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-powodzia-ins-99336.html). Tym razem Castorama skupia się na zdecydowanie mniejszym zagrożeniu, jakim są podtopienia.

Aby zmniejszyć straty spowodowane nagłym zalaniem, dom należy uszczelnić. Tę metodę stosuje się jednak tylko, gdy spodziewana głębokość wody po zalaniu nie przekroczy metra. Jeśli tak się stanie, uszczelnienie domu mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia ze względu na silny nacisk wody na konstrukcję ścian. W takim przypadku lepiej umożliwić wodzie swobodny przepływ przez budynek, ale podłogi i ściany należy zabezpieczyć wodoodpornymi materiałami. Dom można zabezpieczyć przed przedostaniem się do niego wody podnosząc progi, kładąc nieprzepuszczalną (np. ceramiczną) warstwę na murach od zewnątrz budynku i stosując na czas podtopień specjalne osłony na okna piwniczne i drzwi. Jeszcze na etapie budowy domu warto rozważyć podwyższenie jego wejścia. Nawet kilkanaście centymetrów może uratować parter przez wodą. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy piwnica i przejścia przyłączy będą uszczelnione. Warto też zadbać o izolację fundamentów i ścian fundamentowych.

Jedną z częstych przyczyn strat powodziowych są ścieki, które cofając się w sieci kanalizacyjne zalewają np. piwnice budynków. Można się przed tym uchronić stosując np. zasuwy burzowe. Kanalizacyjny zawór zwrotny jest montowany do rury i dzięki praktycznej dźwigni pozwala zamknąć dopływ. W sklepach Castorama dostępne są zasuwy burzowe wykonane z ABS, czyli trwałego i odpornego mechaniczne czynniki tworzywa sztucznego.

Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń, w obliczu niebezpieczeństwa warto przenieść na wyższe kondygnacje sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego cenne przedmioty i ważne dokumenty. Ostatecznością jest zabezpieczenie budynku za pomocą worków z piaskiem. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło, zaporę z worków należy układać we wcześniej wykopanym rowie.

Skąd jednak wiedzieć, czy spodziewać się zagrożenia? Aktualne prognozy pogody i zagrożenia meteorologiczne można znaleźć w bezpłatnym serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogodynka.pl. Im szybciej dowiemy się o zbliżającym się zagrożeniu, tym lepiej uda nam się do niego przygotować.

Źródło: Castorama
Fot. Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash

 


Informacje o spółce Castorama:

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii  polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 81 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz  www.kingfisher.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.