Dom z dobrą energią

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Domy szkieletowe z drewna łatwiej ogrzać w zimie a latem utrzymać w nich chłód, a to przeważający argument jeżeli chcemy racjonalnie gospodarować energią grzewczą i płacić niższe rachunki. Na korzyść technologii działa także krótszy czas budowy, a domy trwałością nie odbiegają od murowanych. Zapewniają za to lepszy klimat w pomieszczeniach i bardziej sprzyjają zdrowiu mieszkańców.
Rosnące koszty energii powodują, że inwestorzy interesują się bardziej efektywnymi energetycznie technologiami budowy. Jeżeli dodamy do tego zwiększające się wymagania dotyczące izolacyjności budynków oraz świadomość korzyści wynikających z mieszkania w „zdrowych” i zrównoważonych domach, drewno staje się coraz bardziej oczywistym wyborem. Jest ekologicznym i ciepłym materiałem budowlanym, a w przypadku konstrukcji szkieletowych tę naturalną właściwość dodatkowo wzmacnia odpowiednia izolacja termiczna, która również może być wykonana z drewna w postaci rozdrobnionych włókien. Takie połączenie w swoim systemie budowlanym stosuje firma STEICO. Zaletą rozwiązania są ciepłe i ekonomiczne w eksploatacji domy o mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie i chłodzenie.
- W budynkach z drewna w konstrukcji szkieletowej wymagany standard energetyczny można uzyskać w dużo szybszy i mniej pracochłonny sposób. Wnętrze ścian zewnętrznych wypełnia doskonale dopasowująca się do izolowanych przestrzeni warstwa termoizolacji, a to od niej zależy jak ciepłe będą przegrody naszego domu. Dlatego ściany mogą mieć znacznie mniejszą grubość niż w technologii murowej, a mimo tego uzyskuje się bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO. – Technologia zapewnia maksimum korzyści: pozwala uniknąć strat energii cieplnej, wpływa na komfort i równowagę termiczną, zapewnia wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach.
Decydując się na budowę domu w konstrukcji szkieletowej, warto wybrać jeden system budowlany, w którym materiały konstrukcyjne oraz termoizolacja są do siebie dopasowane

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.