Dom z dobrą energią
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Domy szkieletowe z drewna łatwiej ogrzać w zimie a latem utrzymać w nich chłód, a to przeważający argument jeżeli chcemy racjonalnie gospodarować energią grzewczą i płacić niższe rachunki. Na korzyść technologii działa także krótszy czas budowy, a domy trwałością nie odbiegają od murowanych. Zapewniają za to lepszy klimat w pomieszczeniach i bardziej sprzyjają zdrowiu mieszkańców.
Rosnące koszty energii powodują, że inwestorzy interesują się bardziej efektywnymi energetycznie technologiami budowy. Jeżeli dodamy do tego zwiększające się wymagania dotyczące izolacyjności budynków oraz świadomość korzyści wynikających z mieszkania w „zdrowych” i zrównoważonych domach, drewno staje się coraz bardziej oczywistym wyborem. Jest ekologicznym i ciepłym materiałem budowlanym, a w przypadku konstrukcji szkieletowych tę naturalną właściwość dodatkowo wzmacnia odpowiednia izolacja termiczna, która również może być wykonana z drewna w postaci rozdrobnionych włókien. Takie połączenie w swoim systemie budowlanym stosuje firma STEICO. Zaletą rozwiązania są ciepłe i ekonomiczne w eksploatacji domy o mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie i chłodzenie.
- W budynkach z drewna w konstrukcji szkieletowej wymagany standard energetyczny można uzyskać w dużo szybszy i mniej pracochłonny sposób. Wnętrze ścian zewnętrznych wypełnia doskonale dopasowująca się do izolowanych przestrzeni warstwa termoizolacji, a to od niej zależy jak ciepłe będą przegrody naszego domu. Dlatego ściany mogą mieć znacznie mniejszą grubość niż w technologii murowej, a mimo tego uzyskuje się bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO. – Technologia zapewnia maksimum korzyści: pozwala uniknąć strat energii cieplnej, wpływa na komfort i równowagę termiczną, zapewnia wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach.
Decydując się na budowę domu w konstrukcji szkieletowej, warto wybrać jeden system budowlany, w którym materiały konstrukcyjne oraz termoizolacja są do siebie dopasowane
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.