Komunikaty PR

Domowa kostka rosołowa - to prostsze niż myślisz!

2022-11-08  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Lech Sapieha
Krystalpoint

Nowoursynowska
02-776 Warszawa
lech|krystalpoint.pl| |lech|krystalpoint.pl
501 209 530
www.krystalpoint.pl

Jesień to idealna pora na ciepłe rozgrzewające zupy na bazie własnoręcznie przyrządzonego wywaru. Domowy rosół drobiowo-wołowy, to nie tylko znak rozpoznawczy naszej kuchni, ale świetny sposób na jesienną słotę i niepogodę. Esencjonalny wywar z jesiennych warzyw i mięsa stanowi także bazę do rozmaitych zup czy sosów. Jak można zachować smaki jesieni? Otóż rozwiązaniem jest zamknięcie ich w postaci domowej kostki rosołowej przygotowanej na bazie ekologicznych warzyw i mięsa.

Dostępne w sklepach kostki rosołowe, mimo pozornych zalet nie stanowią wartościowego i odżywczego produktu – wręcz przeciwnie. Ich główny skład to sól, tłuszcz palmowy czy wzmacniacze smaku. Samego mięsa nie uświadczymy tam powyżej jednego procenta! Na szczęście samemu możemy szybko i łatwo przygotować ekologiczną wersję kostki czy pasty rosołowej, która na długie miesiące zamknie smaki jesieni w poręcznej i łatwo dostępnej postaci. Jak to zrobić?

Esencja domowej kostki rosołowej płynie z prostych składników – warzyw i ziół oraz mięsa. Te pierwsze takie jak marchew, pietruszka, seler czy cebula doskonale współgrają z ziołami takimi jak lubczyk, ziele angielskie czy liść laurowy. Rodzaj mięsa, jakiego użyjesz, jest dowolny, poczynając od wieprzowiny, wołowiny, indyka czy kurczaka. Ważne, aby do przygotowania domowej bazy do zup i sosów użyć ekologicznych składników. Zioła i warzywa ze znakiem PL EKO czy BIO można już spotkać w popularnych sieciach handlowych. Są nieco droższe, ale warto dołożyć trochę do produktów wolnych od chemii, pochodzących ze zrównoważonych upraw. Z dostępnością dobrego mięsa,  może być nieco trudniej. Tu warto rozejrzeć się za ekologicznym mięsem w Internecie. Głęboko mrożone ekologiczne mięso, dostarczane na przykład przez Mięsną Paczkę, to świetny wybór dla tych, którzy szukają certyfikowanego ekologicznego mięsa bez azotynów i innych chemicznych dodatków. Mając wszystkie ekologiczne składniki, możemy przystąpić do działania.

Zaczynamy od klasyki gatunku, czyli kostki drobiowo-wołowej. Podstawą oprócz mięsa będą zioła, tu można dowolnie dobierać je według preferencji. Liście laurowe, ziele angielskie, kolendrę czy ziarna pieprzu warto rozdrobnić w moździerzu lub po prostu w malakserze. Już nasze babcie doskonale wiedziały, że tajemnicą rosołu oprócz lubczyku jest także palona cebula. Tę warto obrać i pokroić na grube plastry i każdy z nich z obu stron zrumienić na suchej patelni. Lubczyk, jeżeli masz suszony, dodaj do pozostałych ziół, a świeży możesz drobno posiekać i dodać wraz z pietruszką do duszenia. Warzywa takie jak marchew, korzeń pietruszki czy seler zetrzyj na tarce. Ekologiczne mięso, opraw z kości i  najlepiej dwukrotnie przepuścić przez maszynkę, na coraz drobniejszych sitach. Wszystkie składniki wrzuć do garnka i dodaj wodę tak, aby zakrywała ona wszystkie składniki. Nie żałuj soli. Zagotuj całość pod przykryciem, a potem odkryj i cały czas mieszając, podgrzewaj ok. 40-50 minut do uzyskania gęstej konsystencji. Na końcu wszystko zblenduj.

Jak przechowywać gotową pastę? Można zrobić to na kilka sposobów. Najprostszy to słoiki, które także możesz pasteryzować. Tak przechowywane wytrzymają kilka miesięcy. Bez pasteryzacji możesz umieścić je w lodówce, tam także pasta będzie długo świeża. Mrożenie zawsze jest dobrym pomysłem. Tu możesz wykorzystać formę z kostek do lodu lub worek strunowy. Ta druga opcja zajmuje mniej miejsca, a zaznaczając swoistą kratkę przed zamrożeniem masy na płasko rozłożonym worku wraz z pastą rosołową, możesz wydzielić z niej kostki, które później możesz łatwo odłamać. Teraz masz zawsze pod ręką ekologiczną esencję do zup czy sosów. Smacznego!


Składniki na kostkę:

  • 2-3 liście laurowe,
  • 5 ziaren ziela angielskiego,
  • 10 ziaren kolendry,
  • 10 ziaren czarnego pieprzu,
  • dwie duże cebule,
  • ½ małego korzenia selera,
  • trzy duże marchewki,
  • dwa duże korzenie pietruszki,
  • pęczek natki pietruszki,
  • pęczek świeżego lubczyku,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 430g szpondra wołowego,
  • 350g mięsa z podudzi kurczaka,
  • 250g soli morskiej.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Krystalpoint
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Odkrywaj smaki domowych przetworów Biuro prasowe
2024-08-12 | 01:00

Odkrywaj smaki domowych przetworów

Lato to idealny czas na wekowanie, bo właśnie wtedy stragany pełne są świeżych owoców i warzyw. To najlepszy moment, aby zaopatrzyć naszą spiżarnię w przygotowane
Żywienie SERWIS NA GWIAZDKĘ MICHELIN – CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ W NAGRODZONEJ RESTAURACJI?
2024-08-02 | 01:00

SERWIS NA GWIAZDKĘ MICHELIN – CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ W NAGRODZONEJ RESTAURACJI?

Miesiąc temu, restauracja NUTA pod batutą Chefa Andrei Camastry powtórzyła swój sukces sprzed roku, utrzymując kulinarnego Oscara – gwiazdkę Michelin. Jest to gwarancja
Żywienie Kuchnie świata na talerzu z FRoSTA!
2024-07-30 | 15:35

Kuchnie świata na talerzu z FRoSTA!

Marzysz o podróży dookoła świata, smakując przy tym smaków różnorodnych kuchni? Dzięki produktom marki FRoSTA, z łatwością przygotujesz szybkie i smaczne dania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Podróże

Cezary Pazura: Jedziemy z żoną na Sri Lankę, gdzie mamy program naszpikowany emocjami. Będziemy się poruszać pociągami, helikopterami i jeździć na słoniach

Na mapie letnich wyjazdów aktora w tym roku pojawiły się Portugalia i Sri Lanka. Pierwsza wyprawa już za nim. Cezary Pazura zaznacza, że udało mu się wypocząć i poznać kraj położony na Półwyspie Iberyjskim niemal „od podszewki”, ponieważ pokazywał mu go znajomy mieszkający tam od lat. Teraz z kolei wraz z żoną szykują się już na następną podróż, na wyspę Cejlon. Obszerna relacja z tej wyprawy pojawi się w ich mediach społecznościowych.

Problemy społeczne

Ginekolodzy biją na alarm: przyszły tata to nie tylko dawca nasienia. Mężczyźni nadal zbyt rzadko uczestniczą w przygotowaniach do ciąży

Mniej niż co trzeci mężczyzna szuka informacji na temat tego, jak się przygotować do poczęcia dziecka, a 42 proc. zdecydowało się wcześniej na zbadanie jakości nasienia – wynika z raportu opracowanego przez NutroPharmę na potrzeby kampanii „Dziecko wspólna sprawa”. O suplementację przed ciążą dba podobny odsetek przyszłych ojców, podczas gdy wśród przyszłych mam jest on dwukrotnie wyższy. Tymczasem – jak przypominają lekarze położnicy i ginekolodzy – materiał genetyczny ojca jest tak samo ważny jak matki. Ma wpływ nie tylko na to, jakie cechy będzie mieć dziecko, ale też na jego zdrowie oraz na prawidłowy przebieg ciąży.