Dopasuj wnętrze domu do swoich potrzeb i ciesz się komfortem
Jesienią, w naszych domowych wnętrzach spędzamy długie wieczory, dlatego warto zadbać o dostosowanie ich do własnych potrzeb, aby przebywanie w nich było przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Oprócz doboru odpowiedniej kolorystyki dodatków – zasłon, poduszek czy elementów dekoracyjnych – dużym usprawnieniem będzie zastosowanie rozwiązań inteligentnego domu. Dzięki nim, stworzymy kompleksowy ekosystem, który pozwoli na zarządzanie oświetleniem, osłonami okiennymi, ale również wieloma innymi urządzeniami.
Jesienne dni są przyjemniejsze w komfortowym wnętrzu
Wraz z nadejściem jesieni, kiedy dni stają się krótsze, coraz częściej brakuje nam naturalnego światła wpadającego przez okna. W tym okresie nawet 90% Polaków może mieć niedobory witaminy D[1]. Rośnie też ryzyko pojawienia się depresji sezonowej. To jednostka chorobowa, której nie należy mylić z jesienną chandrą czy przygnębieniem. Zaburzenie to cechuje się przede wszystkim obniżeniem nastroju, smutkiem i apatią. Jej objawy występują głównie w miesiącach jesiennych i zimowych. W Polsce cierpi na nią ok. 800 000 osób[2].
W przetrwaniu tego okresu pomagają małe przyjemności takie jak rozgrzewająca herbata, ciepły koc, ale nie tylko. Przy odpowiednim przygotowaniu, nasz dom stanie się przytulnym azylem, który sprawi, że poczujemy się dobrze i komfortowo. Dzięki systemom smart home możemy z łatwością dopasować wnętrze domu do naszych potrzeb i stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi i dobremu samopoczuciu. Wyobraźmy sobie wieczór, kiedy po ciężkim dniu wracamy do domu i przez proste polecenie głosowe możemy zasłonić wszystkie osłony wewnętrzne i zapewnić sobie większą prywatność. Podobnie z włączeniem światła i uruchomieniem ulubionej muzyki z kompatybilnego głośnika Sonos. To idealne warunki do odpoczynku, bez wykonywania kolejnych powtarzalnych czynności.
Inteligentne wnętrza są krok przed Tobą
Zaaranżowanie przestrzeni dziennej wpływa na to jak będziemy się w niej czuć. Warto wziąć pod uwagę nie tylko estetykę i design, ale również przydatne funkcjonalności. W tym obszarze pomocne będą rozwiązania smart home. Inteligentny dom to nie tyko zdalne sterowanie urządzeniami z poziomu telefonu, ale znacznie szersze możliwości – programując spersonalizowane scenariusze, konkretne procesy mogą dziać się automatycznie bez żadnego zaangażowania ze strony domowników. Teraz jest to jeszcze prostsze, dzięki nowemu ekosystemowi produktów do osłon wewnętrznych. Nowy protokół komunikacji radiowej Zigbee 3.0., w który wyposażone zostały napędy Somfy zapewnia łatwiejszą integrację produktów, a przy tym tworzy kompleksowy system smart home do wnętrz. Pozwala on także zarządzać nie tylko osłonami wewnętrznymi, ale dzięki zastosowaniu gniazda Zigbee również oświetleniem i sterować urządzeniami podłączonymi do sieci, takimi jak odtwarzacze muzyki, oczyszczacze powietrza, telewizory czy konsole. Dodatkowo, gniazda Zigbee od Somfy dają możliwość monitorowania zużycia energii przez zintegrowane sprzęty oraz tworzenia na ich podstawie zaawansowanych scenariuszy. Urządzenia Zigbee (plug-in), takie jak przewodowe napędy, smart wtyczki czy żarówki podłączone do centrali TaHoma® switch i wpięte w gniazdko, zwiększają zasięg sieci.
Jak to działa? Aby zarządzać wnętrzem w sposób smart można generować spersonalizowane scenariusze, przykładowo, gdy o 7 rano zadzwoni budzik, zasłony otworzą się automatycznie i bezgłośnie, a kompatybilne oświetlenie Philips Hue stopniowo wygaśnie. W ciągu dnia, przy pracy zdalnej można za to opuścić osłony wewnętrzne za pomocą pilota, aby złagodzić odblaski słoneczne na ekranie komputera. Oświetlenie włączy się wtedy automatycznie, dzięki czemu osiągamy idealną równowagę między naturalnym a sztucznym światłem. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących komfort i nowoczesne technologie. Po zmierzchu zasłony lub rolety mogą automatycznie się zasunąć, główne światło włączy się wraz z oświetleniem LED pod telewizorem, co stworzy cudowną atmosferę na miły wieczór.
Do osłon o dużych wymiarach dobrze sprawdzi się napęd Sonesse 30 ULTRA Zigbee LI-ION, który dodatkowo świetnie integruje się z wnętrzem, co pozwala utrzymać piękną estetykę. Innym rozwiązaniem jest jeden z najciszej pracujących napędów do zasłon na rynku: Glydea™ Ultra z Modułem Zigbee. Podczas działania napęd emituje dźwięk na poziomie 38 dBA – to rozwiązanie idealne do tych wnętrz, gdzie najważniejsze są cisza, spokój i komfort akustyczny. W ofercie Somfy znajdują się też rozwiązania bezprzewodowe niewymagające ingerencji w obecną sieć elektryczną.
Nowa oferta napędów do osłon wewnętrznych, komunikująca się protokołem Zigbee 3.0 od Somfy oferuje wiele dodatkowych korzyści, które znacząco podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Zapewnia ochronę, umożliwiając pozorowanie obecności domowników oraz zabezpieczenie przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz. Zadbano również o aspekt wizualny. Napędy Zigbee do osłon wewnętrznych charakteryzują się estetycznym designem, który można łatwo wkomponować w różnorodne aranżacje wnętrz. Napędy można dyskretnie ukryć za tkaniną zasłon, dzięki czemu wnętrze zachowa nienaganny, elegancki wygląd. Szyny i obrotowe uchwyty sufitowe zaprojektowane zostały, aby minimalizować przenikanie światła, co zapewnia lepszą kontrolę nad oświetleniem wnętrza.
Połączenie i harmonizacja wszystkich komponentów systemu smart home możliwe jest za pomocą centrali TaHoma® switch od Somfy. To wszechstronny system zarządzania inteligentnym domem, który odpowiada na nasze wszelkie codzienne wymagania. Centrala jest kompatybilna z ponad 200 różnymi urządzeniami i wspiera 21 renomowanych marek smart home. Za jej pomocą można wygodnie sterować urządzeniami za pomocą smartfona, tabletu czy głosu.
Produkcja w zgodzie ze środowiskiem
Wszystkie produkty są objęte pięcioletnią gwarancją, a większość asortymentu posiada etykietę Somfy ACT FOR GREEN. Zapewnia ona, że produkty zostały zaprojektowane z myślą o ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko przez cały cykl ich życia.
Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy w pełni kontrolować otaczającą nas przestrzeń i dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb, a w rezultacie – zadbać o nasz nastrój i zdrowie psychiczne w ciemniejsze, jesienne dni. Smart home to nie tylko wygoda, ale także sposób na stworzenie harmonijnego, sprzyjającego dobremu samopoczuciu środowiska, które pomoże nam przejść przez sezonowe wyzwania z uśmiechem na twarzy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.somfy.pl
[1] Źródło: https://holsamed.pl/witamina-d-w-okresie-jesienno-zimowym-dlaczego-taka-wazna/
[2] Źródło: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/czym-jest-depresja-sezonowa-i-jak-ja-leczyc

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.