DRACULA I WIELKI FORMAT. WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
DRACULA I WIELKI FORMAT.
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI
Wraz z nowym sezonem do Teatru Muzycznego w Łodzi powraca książę ciemności i to nie tylko za sprawą głośnego już musicalu „Dracula”. W najbliższą sobotę, 28 września, otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Dracula na wielkim formacie”. Autorem prac, zrealizowanych z wykorzystaniem klasycznych, analogowych technik fotografii jest Łukasz Zachwieja, wieloletni pracownik Teatru Muzycznego odpowiedzialny za realizację dźwięku. Wystawa, inspirowana musicalową adaptacją powieści Brama Stokera to spojrzenie na postaci z epoki przełomu XIX i XX wieku.
Na wystawę „Dracula na wielkim formacie” składają się fotografie wykonane przy użyciu aparatu wielkoformatowego, wybrane tak, by oddać klimat czasów, w których toczy się akcja „Draculi”. Jest to hołd dla klasycznych technik fotograficznych, które – jak zauważa sam autor – wymagały ogromnej precyzji i staranności.
– Fotografowanie postaci z tej epoki przy użyciu techniki zbliżonej do tej stosowanej w tamtych czasach to nie tylko wyzwanie, ale i powrót do korzeni fotografii – mówi Łukasz Zachwieja. – Mam nadzieję, że moje prace przeniosą oglądających w tamte lata i pozwolą poczuć klimat studia fotograficznego, wypełnionego ostrym zapachem magnezji – podkreśla.
Prezentowane na wystawie fotografie to zbiór blisko 30 prac, które odzwierciedlają formalny, starannie przygotowany charakter portretów charakterystycznych dla epoki. Każde ujęcie, precyzyjnie wykadrowane, przywołuje skojarzenia z malarstwem – oddając rzeczywistość w sposób wierny i szczegółowy, zgodny z zasadami klasycznej fotografii.
– To nie tylko podróż w czasie, ale także ukłon w stronę tradycyjnej techniki, która wymagała od fotografów ogromnej cierpliwości i dokładności – dodaje autor wystawy.
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 28 września o godzinie 17.30, w dolnym foyer Teatru Muzycznego w Łodzi, ul. Północna 47/51. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.