DRACULA, ZIELONE SPEKTAKLE I PLANOWANIE JUBILEUSZU. TEATR MUZYCZNY W ŁODZI W NO
„Dracula” (wciąż na fali popremierowych emocji), ostatnie sety „Pretty Woman”
i „Les Misérables, kolejne spotkania z wielką poezją i alternatywnymi formami dramatyczno-muzycznymi. Rozpoczynający się sezon w Teatrze Muzycznym w Łodzi będzie czasem kontynuacji i pożegnań.
W sezon 2024/2025 Teatr Muzyczny w Łodzi wchodzi z „Draculą”, którego majowa premiera przyniosła tytułowi uznanie publiczności i krytyków. Autorski musical, oparty na kanwie gotyckiej powieści Brama Stokera z muzyką Jakuba Lubowicza i librettem Jakuba Szydłowskiego zebrał liczne, znakomite recenzje, zwracające uwagę na widowiskową scenografię, bogactwo kostiumów, inscenizacyjny rozmach, szerokie orkiestrowe brzmienia i znakomite umiejętności wykonawców. Już we wrześniu publiczność znów będzie mogła z zapartym tchem śledzić historię o pragnieniu nieśmiertelności i walce dobra ze złem, w której nic nie jest tak oczywiste, jak się wydaje.
– W rozpoczynającym się sezonie będziemy realizować założone wcześniej plany repertuarowe – mówi p.o. dyrektora Anna Korzon-Wnukowska. – Rewolucji nie będzie. Dążymy do tego, by teatr działał stabilnie i prężnie, przygotowując się jednocześnie do 80-lecia swojego istnienia, przypadającego w następnym sezonie – podkreśla.
W repertuarze nowego sezonu znalazło się miejsce dla wielu przebojów Muzycznego, wśród nich m.in. „Złap mnie, jeśli potrafisz”, „Skrzypka na dachu”, „Madagaskaru – musicalowej przygody” czy wreszcie „Pretty Woman” i „Les Misérables”. To właśnie te dwa ostatnie tytuły łódzka widownia pożegna w nadchodzącym sezonie. Przygody przebojowej i wygadanej Vivian Ward można będzie zobaczyć już w listopadzie, a opowieść o losach ukrywającego się Jean Valjeana zagości na łódzkiej scenie w styczniu, lutym i czerwcu 2025 roku. Ostatnie spotkanie z tytułem przed jego zejściem z afisza to tak zwany zielony spektakl. Budzi on niemal tak samo silne emocje jak premiera, ponieważ artyści często wprowadzają dowcipne zmiany w przebieg i formę przedstawienia, a najwytrwalsi i najwierniejsi widzowie lubią tych zmian w nim szukać.
Oprócz 130 zaplanowanych spektakli i koncertów widzowie i sympatycy teatru znajdą w jego repertuarze również powracający Krakowski Salon Poezji i IX edycję festiwalu OFF-Północna, prezentującego alternatywne formy dramatyczno-muzyczne z całego kraju. W planach jest również kontynuacja współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, dzięki której górne foyer teatru staje się galerią sztuki, prezentującą dorobek pedagogów, studentów i absolwentów łódzkiej uczelni.
Za kilka tygodni ruszą przygotowania do kolejnej wielkiej premiery – „Mamma Mia!”. Tę rozgrywającą się na słonecznej greckiej wyspie radosną opowieść o miłości i przyjaźni, której magię tworzą hity zespołu ABBA, pokochały miliony ludzi na całym świecie. Casting do ról głównych i zespołowych zaplanowano na listopad, a premierę na jesień 2025 roku.

W Dzień Dziecka wyruszcie razem do krainy Calineczki

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.