DRACULA, ZIELONE SPEKTAKLE I PLANOWANIE JUBILEUSZU. TEATR MUZYCZNY W ŁODZI W NO
„Dracula” (wciąż na fali popremierowych emocji), ostatnie sety „Pretty Woman”
i „Les Misérables, kolejne spotkania z wielką poezją i alternatywnymi formami dramatyczno-muzycznymi. Rozpoczynający się sezon w Teatrze Muzycznym w Łodzi będzie czasem kontynuacji i pożegnań.
W sezon 2024/2025 Teatr Muzyczny w Łodzi wchodzi z „Draculą”, którego majowa premiera przyniosła tytułowi uznanie publiczności i krytyków. Autorski musical, oparty na kanwie gotyckiej powieści Brama Stokera z muzyką Jakuba Lubowicza i librettem Jakuba Szydłowskiego zebrał liczne, znakomite recenzje, zwracające uwagę na widowiskową scenografię, bogactwo kostiumów, inscenizacyjny rozmach, szerokie orkiestrowe brzmienia i znakomite umiejętności wykonawców. Już we wrześniu publiczność znów będzie mogła z zapartym tchem śledzić historię o pragnieniu nieśmiertelności i walce dobra ze złem, w której nic nie jest tak oczywiste, jak się wydaje.
– W rozpoczynającym się sezonie będziemy realizować założone wcześniej plany repertuarowe – mówi p.o. dyrektora Anna Korzon-Wnukowska. – Rewolucji nie będzie. Dążymy do tego, by teatr działał stabilnie i prężnie, przygotowując się jednocześnie do 80-lecia swojego istnienia, przypadającego w następnym sezonie – podkreśla.
W repertuarze nowego sezonu znalazło się miejsce dla wielu przebojów Muzycznego, wśród nich m.in. „Złap mnie, jeśli potrafisz”, „Skrzypka na dachu”, „Madagaskaru – musicalowej przygody” czy wreszcie „Pretty Woman” i „Les Misérables”. To właśnie te dwa ostatnie tytuły łódzka widownia pożegna w nadchodzącym sezonie. Przygody przebojowej i wygadanej Vivian Ward można będzie zobaczyć już w listopadzie, a opowieść o losach ukrywającego się Jean Valjeana zagości na łódzkiej scenie w styczniu, lutym i czerwcu 2025 roku. Ostatnie spotkanie z tytułem przed jego zejściem z afisza to tak zwany zielony spektakl. Budzi on niemal tak samo silne emocje jak premiera, ponieważ artyści często wprowadzają dowcipne zmiany w przebieg i formę przedstawienia, a najwytrwalsi i najwierniejsi widzowie lubią tych zmian w nim szukać.
Oprócz 130 zaplanowanych spektakli i koncertów widzowie i sympatycy teatru znajdą w jego repertuarze również powracający Krakowski Salon Poezji i IX edycję festiwalu OFF-Północna, prezentującego alternatywne formy dramatyczno-muzyczne z całego kraju. W planach jest również kontynuacja współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, dzięki której górne foyer teatru staje się galerią sztuki, prezentującą dorobek pedagogów, studentów i absolwentów łódzkiej uczelni.
Za kilka tygodni ruszą przygotowania do kolejnej wielkiej premiery – „Mamma Mia!”. Tę rozgrywającą się na słonecznej greckiej wyspie radosną opowieść o miłości i przyjaźni, której magię tworzą hity zespołu ABBA, pokochały miliony ludzi na całym świecie. Casting do ról głównych i zespołowych zaplanowano na listopad, a premierę na jesień 2025 roku.

ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI

SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”

TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.