Komunikaty PR

Drewno konstrukcyjne na altany, pergole i nie tylko. Co trzeba o nim wiedzieć?

2022-09-01  |  09:40
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Stachulska
Home Sweet Home PR

Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl

Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie o to, co kryje się pod określeniem drewno konstrukcyjne. – Jest to wysokiej klasy drewno suszone komorowo oraz czterostronnie strugane, produkowane i selekcjonowane według ścisłych reguł i norm, dzięki czemu może być przeznaczone do wykonywania elementów konstrukcyjnych w budownictwie szkieletowym oraz w obiektach małej architektury ogrodowej, jak altany, pergole czy tarasy – wyjaśnia Andrzej Domeradzki, ekspert firmy DLH.

Jednocześnie warto zauważyć, że w katalogu marki znaleźć można trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego: KVH, BSH oraz lite C24. Sprawdźmy, co się kryje pod tymi symbolami.

KVH – dyskretny sprzymierzeniec

KVH to czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, suszone do wilgotności na poziomie 15%. Belki łączone są ze sobą na mikrowczepy, co daje możliwość tworzenia dłuższych elementów, a zarazem pozwala na ekonomiczne gospodarowanie odpadami. Każda belka kontrolowana jest pod względem jakości i wytrzymałości. – Drewno KVH spełnia normę EN 1912 w klasie C24 oraz posiada znakowanie CE. Jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa produktu – wyjaśnia Andrzej Domeradzki.

Omawiany rodzaj drewna wyróżnia się wytrzymałością i stabilnością kształtu, a to wszystko dzięki specjalnemu procesowi obróbki, na który składa się: suszenie komorowe, czterostronne struganie oraz odpowiednie fazowanie krawędzi.

Oprócz wysokiej stabilności wymiarowej KVH charakteryzuje się także niską podatnością na skręcanie oraz niewielką skłonnością do pęknięć. Wynika to zarówno z profesjonalnego procesu suszenia, jak i ze specjalnego sposobu cięcia. – Surowiec jest cięty w taki sposób, aby drewno KVH nie zawierało w sobie rdzenia. W rezultacie gotowy produkt jest mniej podatny na pęknięcia – tłumaczy ekspert. – Gdy dodamy do tego ekonomiczność oraz tłumienie dźwięków i wibracji, to otrzymamy materiał budowlany o wyjątkowych zaletach – podkreśla.

Dzięki zastosowaniu nośnych elementów z drewna KVH w konstrukcjach ścian zewnętrznych lub dachów, jesteśmy w stanie skutecznie zredukować występowanie mostków cieplnych, co umożliwia nam wznoszenie budynków bardziej efektywnych energetycznie. Istotne jest też czterostronne struganie materiału, który dzięki temu zyskuje większą odporność ogniowa i biologiczną.

Drewno klejone KVH jest dostępne w postaci belek o standardowej długości 13m oraz w wysokościach od 50 do 160 mm i szerokościach od 80 do nawet 320 mm. Można je kupić w dwóch klasach jakości: wizualnej SI – dla konstrukcji widocznych (ma min. mniejszą ilość sęków) oraz przemysłowej NSI – dla konstrukcji niewidocznych.

Drewno klejone BSH – zalety, które widać

Drewno BSH to drewno konstrukcyjne klejone warstwowo. Składa się z pojedynczych lamel o wilgotności ok. 12%, które łączone są na długości, a następnie dodatkowo sklejane ze sobą jedna na drugiej. Klei się je za pomocą specjalnych ekologicznych i odpornych na warunki atmosferyczne żywic melaminowych. Ten rodzaj drewna charakteryzuje się zatem wysoką stabilnością wymiarową oraz wytrzymałością, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci czy niekorzystnych warunków atmosferycznych.

– Klejenie daje możliwość uzyskania większych przekrojów i długości. Za jego sprawą drewno konstrukcyjne BSH jest również stabilniejsze oraz wytrzymalsze od drewna litego. W rezultacie klejenia spada m.in. ryzyko powstawania pęknięć, które spotykamy przy drewnie litym – objaśnia Andrzej Domeradzki. – W praktyce pęknięcia w drewnie BSH zdarzają się rzadko i na ogół są drobne oraz powierzchniowe, co przekłada się także na wysokie walory estetyczne – podkreśla ekspert.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Home Sweet Home PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wybierz swój front Biuro prasowe
2024-08-14 | 01:00

Wybierz swój front

Fronty meblowe to kluczowy element aranżacji każdej kuchni, łazienki czy mebli pokojowych. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na funkcjonalność i
Dom Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera
2024-08-13 | 14:00

Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera

Znane marki farbiarskie – Tikkurila i Beckers – organizują w Sosnowcu bezpłatne spotkania z projektantami wnętrz. W najbliższy piątek i sobotę, 16-17 sierpnia, profesjonaliści
Dom Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?
2024-08-13 | 13:00

Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?

Promieniowanie ultrafioletowe destrukcyjnie wpływa na drewniane elementy architektury ogrodu. I choć nie od razu widać, jak szkodliwe jest jego oddziaływanie, to z czasem negatywnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.