Komunikaty PR

Dry February. Jak rezygnacja z alkoholu wpływa na zdrowie?

2022-02-03  |  13:00
Biuro prasowe

Chociaż wielu z nas nie wyobraża sobie weekendowego wieczoru bez towarzystwa ulubionego trunku, warto pamiętać, że alkohol w każdej ilość negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jednak już nawet jeden miesiąc abstynencji od tej używki może przynieść niesamowite efekty zdrowotne. W miesięcznym wyzwaniu trzeźwości biorą udział ludzie z całego świata, w tym celebryci. Przekonaj się, dlaczego warto podjąć wyzwanie.  

Dry February (trzeźwy luty) to popularny na świecie challenge, który polega na rezygnacji ze spożywania alkoholu na jeden miesiąc. W miesięcznym wyzwaniu wzięły udział także popularne gwiazdy, jak aktorka Anne Hathaway, czy piosenkarka Jennifer Lopez.  

Miesięczny post od alkoholu nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale może też pomóc innym. Fundacje działające na rzecz zdrowia publicznego organizują akcje charytatywne pod hasłem Dry February, jak np. Canadian Cancer Society, która wspiera osoby chorujące na nowotwory. Chociaż wyzwanie Dry February nie zyskało w Polsce tak duże popularności jak za granicą, warto dołączyć niego ze względu na liczne pozytywne skutki uboczne abstynencji.

Zdrowotne korzyści z miesięcznej abstynencji  

Bez względu na to, czy spożywamy alkohol często, czy okazjonalnie, ma on negatywne skutki dla naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szkodliwość alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka utraty zdrowia na całym świecie. Regularne picie alkoholu jest jednym z głównych czynników ryzyka raka, chorób wątroby i chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto najnowsze wyniki badań potwierdzają, że nawet niewielkie ilości alkoholu wpływają szkodliwie na nasz organizm. Ograniczenie spożywania alkoholu warto zacząć od przyjrzenia się pozytywnym efektom miesięcznej abstynencji. Badanie z 2018 roku przeprowadzone przez dr Richarda de Vissera z Uniwersytetu w Sussex, potwierdza następujące korzyści z miesięcznego detoksu od alkoholu:

  • Lepsza jakość snu  

  • Poprawa ogólnego stanu zdrowia

  • Utrata wagi

  • Poprawa wyglądu skóry

  • Lepszy nastrój i polepszenie ogólnego samopoczucia psychicznego

  • Wyższy poziom energii

  • Zwiększenie kontroli nad wypijanym alkoholem

Co zamiast alkoholu? 

Miesiąc bez alkoholu może okazać się jednak sporym wyzwaniem dla tych, którzy nie wyobrażają sobie spotkania z przyjaciółmi bez dobrego trunku. Na rynku istnieją świetne alternatywy szampanów, win oraz piw 0%, które pozbawione są procentów. Można dostać je w prawie każdym supermarkecie czy sklepach z alkoholem. Spożywając taki trunek, nie musimy obawiać się kaca, możemy także po jego spożyciu prowadzić auto. Wiele osób uważa także, że bezalkoholowe wino gwarantuje jeszcze lepszą zabawę. Efekt placebo sprawia, że picie takiego trunku podczas imprezy jest dla naszego organizmu sygnałem do rozluźniania, czego wynikiem jest dobry nastrój i trzeźwy umysł.  

Inną alternatywą dla wysokoprocentowych drinków, są mocktaile, czyli popularne drinki w wydaniu bezalkoholowym. Można spróbować zrobić je samemu lub skorzystać z gotowych przepisów. Do przygotowania bezalkoholowego drinka możesz wykorzystać poniższy przepis, którego autorem jest marka Waterdrop, producent naturalnych Mikrodrinków.

Składniki:
1 x waterdrop ® BOOST (dostępne w sklepie producenta)
½ dojrzałej brzoskwini
garść jagód
garść listków mięty
sok z 1 limonki
Rozpuść BOOST w 300 ml wody i odstaw na bok. Obierz jedną dojrzałą brzoskwinię i rozgnieć ją razem z sokiem z limonki. Jagody rozgnieć z miętą i dodaj do brzoskwiniowego puree. Dodaj na wierzch lód i dolej rozpuszczony BOOST. Udekoruj kilkoma listkami mięty.

Warto dodać, że rezygnacja z alkoholu, poza aspektami zdrowotnymi, korzystnie wpływa także na stan naszego portfela. Cena drinków w restauracjach i pubach zazwyczaj wynoszą ponad 20 złotych. Jeśli zrezygnujemy zatem z weekendowego szaleństwa na mieście, czy butelki wina do kolacji, możemy spodziewać się nie tylko poprawy samopoczucia, ale także stanu naszego portfela.  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej Biuro prasowe
2024-10-04 | 12:30

„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej

PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje
Zdrowie Marka alessandro wspiera Różowy Październik
2024-10-04 | 09:20

Marka alessandro wspiera Różowy Październik

    Marka alessandro wspiera Różowy Październik i przeznacza 20 proc. ze sprzedaży różowego lakieru HAPPY PINK na rzecz Fundacji OnkoCafe razem
Zdrowie Leczenie alignerami - jak osiągnąć najlepszy rezultat?
2024-10-04 | 09:00

Leczenie alignerami - jak osiągnąć najlepszy rezultat?

Przezroczyste nakładki zrewolucjonizowały podejście do leczenia ortodontycznego, zapewniając skuteczną, komfortową i dyskretną alternatywę dla tradycyjnych aparatów na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.