Dyplom Roku SARP: od 1964. aż do dziś
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Dyplom Roku to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych, zapoczątkowany w latach 60-tych XX wieku. Jak wygląda tegoroczna edycja? Czy epidemia koronawirusa ma wpływ na jej przebieg?
Ponad 50 lat tradycji
Nagroda jest przyznawana corocznie od 1964 roku. Początkowo, jako Nagroda SARP imienia architektów Stanisława Skrypija i Stanisława Nowickiego najlepszym pracom dyplomowym wykonanym na Wydziałach Architektury. W roku 2000 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich na patrona Nagrody wybrał arch. Zbyszka Zawistowskiego. Tym samym chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku. Pragnął tym samym podkreślić te cechy, które powinny być znaczące dla architektów rozpoczynających zawodowa karierę: otwartość na potrzeby innych, cierpliwość, tolerancję. Inicjatywa Stowarzyszenia na stałe wpisała się w tradycję środowiska, kształtując adeptów architektury i uświadamiając ich o społecznej odpowiedzialności zawodu.
Furtka do kariery
Konkurs jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tylko ze względu na swoją wieloletnią historię, ale także, na zaangażowanie najbardziej cenionych nazwisk w branży. Wielu uznanych architektów, swoje pierwsze sukcesy osiągnęło właśnie w ramach konkursu. Niejednokrotnie, laureaci Dyplomu Roku wstępowali później w szeregi SARP, wnosząc swój wkład w rozwój Stowarzyszenia i całego środowiska.
Konkurs a epidemia
Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy konkursu zdecydowali się na maksymalne uproszczenie procedur składania prac. Nadal wymagana jest zgoda promotora na udział danego dyplomu w konkursie, jednak potwierdzenie wystarczy przekazać w formie maila. Zmieniono również terminy składania prac.
– W związku z epidemią, uprościliśmy procedury składania prac, aby mimo utrudnień, umożliwić jak najszerszemu gronu uczestnictwo w konkursie. Przesunęliśmy również termin oddawania prac do 29 maja. Analogicznie, później odbędzie się także ogłoszenia wyników, które jest zwieńczeniem całej inicjatywy i pozwala na przenikanie się środowiska młodych architektów i najbardziej cenionych nazwisk w branży. Nie wyobrażaliśmy sobie ogłaszania wyników zdalnie – bardzo zależy nam na kontynuowaniu tradycji i możliwości bezpośredniej interakcji. Gala podsumowująca konkurs odbędzie się więc 9 października 2020 w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie – wyjaśnia prezes SARP, architekt Bohdan Lisowski.
56. edycja Konkursu SARP
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Stowarzyszenie postanowiło zaprosić do jury najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli środowiska architektonicznego. W jego skład wchodzą pasjonaci i kreatorzy, którzy wytyczają ścieżki w świecie architektury, ucząc i inspirując. W gronie jurorów znaleźli się:
– Agnieszka Kalinowska-Sołtys, wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu Zarządu Głównego SARP, partner w pracowni APA Wojciechowski, współzałożycielka i członek OSWBZ (Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego), laureatka konkursu Top Women in Real Estate 2018, współautorka wielu nagrodzonych budynków komercyjnych spełniających wysokie standardy środowiskowe.
– Robert Konieczny, KWK Promes, członek Francuskiej Akademii Architektury, laureat prestiżowych nagród, m. in. House of the Year, World Building of the Year 2016, Wallpaper Design 2017. Ma w swoim dorobku najwięcej nominacji do nagrody Miesa van der Rohe w Polsce. Jest jednym z najczęściej publikowanych i najbardziej cenionych polskich architektów za granicą.
– Biś Lisowski, Prezes SARP, wykładowca akademicki (Politechnika Krakowska, ASP w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego), właściciel firmy zajmującej się szkoleniami z zakresu oprogramowania wspomagającego projektowanie architektoniczne CAD i BIM oraz certyfikacją ICDL i Autodesk, członek: SHS, PTI, zaangażowany w działalność na rzecz SARP od 1999 roku, w tym trzech ostatnich edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
– Przemo Łukasik, medusa group, Doświadczenie zawodowe zdobywał m. in. w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie, Jean Nouvel Architecture w Paryżu i Odile Decq / Benoit Cornette również w Paryżu. medusa group była wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach i trzykrotnie zdobyła nominację do nagrody Miesa van der Rohe
– Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Polska, członek Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przy Lewiatanie, członek Rady Doradczej przy Międzynarodowym Centrum Zarządzania UW. Uczestnik programu Akademia Przywództwa Liderów Oświaty.
– Marta Sękulska-Wrońska, WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów. Wraz z zespołem WXCA ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów, a za projekt za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach była nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.
– Piotr Śmierzewski, Analog, doświadczenie zdobywał m. in. w Niemczech, gdzie prowadził własną pracownię. Laureat wielu nagród, w tym Grand Prix Prezydenta RP w konkursie Życie w architekturze organizowanym przez miesięcznik Architektura-Murator. Wykładowca akademicki związany z Politechniką Koszalińską.
– Paweł Wierzbicki, Schindler Polska, Członek Zarządu Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Po objęciu stanowiska prezesa, rozpoczął inwestowanie w rozwiązania typu SMART. Dzięki wprowadzeniu innowacji w firmie, doprowadził markę Schindler do pozycji lidera branży.
Tegoroczne obrady uświetni również obecność Juraja Hermanna, Prezesa Stowarzyszenia Architektów Słowackich.
Mecenasi konkursu: Geberit Polska, Schindler Polska.
Więcej na: http://www.sarp.org.pl/

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.