Komunikaty PR

Dzień Bez Mięsa 2023. Jakie dania na bazie roślin oferuje kuchnia azjatycka?

2023-03-17  |  10:00
Biuro prasowe

Niektórzy nie przepadają za jego smakiem, inni unikają go z powodów zdrowotnych lub etycznych. Na ograniczenie lub wyeliminowanie mięsa z diety decyduje się coraz więcej z nas. Według raportu Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju „Atlas Mięsa” z 2022 roku, aż 44% Polaków w wieku 15–29 lat deklaruje zmniejszenie ilości spożywanego mięsa. Co więcej, 1/3 badanych zadeklarowała, że w przyszłości zrezygnuje (4%) lub ograniczy (27%) jego spożycie. 

Dzień Bez Mięsa (Meatout Day) przypadający na 20 marca czy zbliżający się Międzynarodowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) to doskonałe okazje do tego, by chociaż na jeden dzień zrezygnować z jedzenia mięsa i spróbować posiłków na bazie warzyw, owoców i zbóż. Czy jednak ograniczenie spożycia mięsa oznacza tym samym rezygnację z ulubionych potraw w restauracjach? Nic bardziej mylnego – dziś propozycje bezmięsne spotkamy nie tylko w lokalach specjalizujących się w  kuchni roślinnej, ale także w tych, które serwują tradycyjne kuchnie świata. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda oferta bezmięsna w przypadku uwielbianej przez Polaków kuchni azjatyckiej.

Klasyki kuchni azjatyckiej w wersji roślinnej

Kuchnia azjatycka, która kojarzona jest w większości z daniami mięsnymi, bazuje również na świeżych warzywach, ziołach, oryginalnych grzybach i zamiennikach mięsa, takich jak tofu. Bogactwo przypraw, smaków, aromatów i tekstur w daniach kuchni wietnamskiej czy tajskiej sprawia, że smakują one wyśmienicie zarówno w wersji tradycyjnej, jak i roślinnej. Co więcej, to właśnie w krajach Azji zapoczątkowano stosowanie popularnych dziś zamienników mięsa jak tempeh, seitan czy tofu. Dziś w coraz większej liczbie miejsc na kulinarnej mapie Polski można skosztować azjatyckich dań w wersji roślinnej. Autentycznych dań kuchni wietnamskiej oraz tajskiej w wersji bezmięsnej można spróbować między innymi w warszawskiej restauracji Wi-Taj, której szef kuchni przybył specjalnie z Hanoi, by serwować gościom oryginalne potrawy tamtejszych regionów Azji. 

Danie bez dodatku mięsa w restauracjach to dziś w wielu miejscach must have. Wielu z nas po prostu ogranicza jego spożycie lub całkowicie wyklucza ze swojej diety. W Wi-Taj wiele dań, które serwujemy, można dziś zamówić w wariancie wegetariańskim. Dzięki temu nasi goście mogą zjeść ulubioną potrawę zarówno w wersji mięsnej lub bezmięsnej – z dodatkiem tofu lub chrupiących warzyw – komentuje Linh Ziółkowska, managerka restauracji Wi-Taj. 

W menu warszawskiej restauracji znaleźć można zarówno autorskie przepisy na bazie roślinnych składników, jak i azjatyckie klasyki w wersji bezmięsnej. Sprawdźmy, na jakie pozycje w Wi-Taj warto zwrócić uwagę! 

Nem chay z grzybami

Nemy, zwane także przez niektórych sajgonkami, stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów kuchni azjatyckiej. W wersji roślinnej wypełnione są grzybami mun, shiitake i shimeji, makaronem sojowym, kiełkami fasoli mung, marchewką i cebulą. Całość zawinięta jest w papier ryżowy i usmażona na złoty kolor. Chrupiące nemy świetnie sprawdzą się jako przystawka lub pełne danie z dodatkiem ryżu jaśminowego lub sałatki z kalarepy i marchewki. 

Dau Non Chien  z tofu

Prawdziwa gratka dla fanów aksamitnego tofu. Danie bazujące na smażonym roślinnym tofu, w chrupiącej panierce, serwowane z sosem słodko-kwaśnym oraz kawałkami świeżego ananasa. Polecane jako przystawka lub danie na mniejszy głód z dodatkiem porcji ryżu jaśminowego.

Tom Yum Kung z tofu 

Tajska zupa ostro-kwaśna z dodatkiem tofu, grzybów shimeji, pomidorków cherry, galangi, trawy cytrynowej, kolendry oraz liści kafiru. Serwowana z niewielką ilością mleka kokosowego lub solo. Dokonała dla fanów wyrazistych, azjatyckich smaków w wersji roślinnej.

Pad Thai z tofu

Absolutny klasyk kuchni tajskiej, który podbił serca wielu Polaków. Pad thai to danie bazujące na smażonym w woku makaronie ryżowym z dodatkiem tofu, jajka, kiełków oraz kolendry. Serwowany jest z sosem tamaryndowym oraz chrupiącymi orzechami. 

Udon Xao z tofu lub warzywami

Zdecydowanie kolejna pozycja dla fanów comfort foodu. Udon Xao to pszeniczny makaron smażony z tofu lub warzywami, grzybami shitake, pieczarkami, cebulą, fasolką, brokułem oraz marchewką. Serwowany z dodatkiem odrobiny oleju sezamowego, czosnku oraz sosu sojowego. 

Curry Thai z tofu lub warzywami

Kolejny aromatyczny klasyk kuchni tajskiej w wydaniu roślinnym. Azjatyckie Curry Thai to żółte, czerwone lub zielone curry z tofu lub warzywami, bambusem, brokułem, szalotką, fasolką, marchewką i kapustą pak choi.

Przedstawione propozycje to tylko kilka dań, które w restauracji Wi-Taj dostępne są w opcji roślinnej. Poza pozycjami wytrawnymi, na miejscu dostaniemy także roślinne azjatyckie desery – soczyste mango ze specjalnym, kleistym ryżem i mleczkiem kokosowym oraz aksamitne banany w cieście z wiórkami kokosowymi. Managerka restauracji podkreśla też, że Wi-Taj umożliwia również indywidualne roślinne modyfikacje poszczególnych dań. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie SERWIS NA GWIAZDKĘ MICHELIN – CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ W NAGRODZONEJ RESTAURACJI? Biuro prasowe
2024-08-02 | 01:00

SERWIS NA GWIAZDKĘ MICHELIN – CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ W NAGRODZONEJ RESTAURACJI?

Miesiąc temu, restauracja NUTA pod batutą Chefa Andrei Camastry powtórzyła swój sukces sprzed roku, utrzymując kulinarnego Oscara – gwiazdkę Michelin. Jest to gwarancja
Żywienie Kuchnie świata na talerzu z FRoSTA!
2024-07-30 | 15:35

Kuchnie świata na talerzu z FRoSTA!

Marzysz o podróży dookoła świata, smakując przy tym smaków różnorodnych kuchni? Dzięki produktom marki FRoSTA, z łatwością przygotujesz szybkie i smaczne dania
Żywienie Egzotyczne podróże z Big-Active… bez wychodzenia z domu!
2024-07-30 | 13:15

Egzotyczne podróże z Big-Active… bez wychodzenia z domu!

Rooibos, Yerba Mate i Matcha, czyli propozycje z linii Herbatki Świata Big-Active, są niczym bilet w najodleglejsze rejony globu. Najwyższej jakości składniki i starannie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Sport

Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach

Specjaliści do spraw żywienia zauważają, że amatorzy sportu popełniają wiele błędów dietetycznych. Najczęstsze z nich to zbyt mała ilość warzyw i owoców w codziennej diecie, rezygnacja z produktów zbożowych, a jednocześnie zbyt duże spożycie białka. – Jeżeli sportowiec zapomina o warzywach i owocach, to dostarcza bardzo mało związków przeciwutleniających, które nie są w stanie w tej sytuacji neutralizować wolnych rodników wytwarzanych w czasie intensywnego wysiłku. One z kolei niszczą struktury komórkowe, ale też wpływają na gorszą pracę mózgu, szybsze starzenie się i zwiększają ryzyko nowotworów – mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna.

Gwiazdy

Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie

Trzy razy więcej mężczyzn (17 proc.) niż kobiet (6 proc.) inwestuje na rynkach finansowych – wynika z raportu przygotowanego dla mBanku. Justyna Szyc-Nagłowska, która była prelegentką podczas prezentacji tych badań, uważa, że taka sytuacja może wynikać chociażby z tego, że panie boją się wychodzić przed szereg i wkraczać na płaszczyznę przez lata zarezerwowaną dla płci męskiej.

Konsument

Przybywa konsumentów aronii. Mimo właściwości prozdrowotnych wciąż jest jednak za mało doceniana

Mimo że aronia jest znana z właściwości prozdrowotnych, to nadal nie może się przebić i trafić do grona ulubionych owoców sezonowych Polaków. Dietetycy ubolewają nad tym, że sięgamy po nią dużo rzadziej, niż powinniśmy. Producenci z kolei z powodzeniem wykorzystują ją w sokach, dżemach, koncentratach i innych przetworach, udowadniając, że wcale nie musi być ona kojarzona tylko z kwaśnym, cierpkim smakiem. Zawarte w niej związki działają antynowotworowo i przeciwzapalnie, zapobiegają miażdżycy i chorobom serca, chronią przed udarami, opóźniają rozwój choroby Parkinsona i Alzheimera, a także obniżają ciśnienie krwi.