Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”
Dzień Długu Ekologicznego został ustanowiony przez fundację Global Footprint Network. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zużycie paliw kopalnych (gazu, ropy, węgla), wody, gleby, emisję dwutlenku węgla czy liczbę złowionych ryb. W poprzednich latach data ta również wypadała w zbliżonym czasie, co oznacza, że deficyt ciągle się powiększa. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Polsce. W 2024 roku żyjemy „na kredyt” od 28 kwietnia, a w 2023 roku był to 2 maja.
Ta niepokojąca tendencja prowadzi do poważnych konsekwencji środowiskowych. Należą do nich zmiany klimatyczne, drastyczne zjawiska pogodowe czy utrata bioróżnorodności. Niestety, problemy ekologiczne to efekt śnieżnej kuli, który sprawia, że jedna negatywna zmiana pociąga za sobą kolejne.
– Wysoka emisja gazów cieplarnianych skutkuje występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenia poziomu mórz oraz globalnego ocieplenia. Z kolei niszczenie naturalnych siedlisk powoduje spadek liczby gatunków roślin i zwierząt, zagrażając bioróżnorodności naszej planety. Jej utrata wpływa natomiast negatywnie na ekosystemy, osłabiając ich zdolność do oczyszczania powietrza i wody, zapylania roślin czy utrzymania żyzności gleb – zauważa LisaScoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Dzień Długu Ekologicznego powinien być sygnałem do refleksji i działania. Zmiana nawyków, korzystanie ze zrównoważonych technologii oraz ograniczenie konsumpcji to istotne kwestie, które mogą znacząco zmniejszyć nasz ślad. Global Footprint Network podaje, że obniżenie emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych o połowę przesunęłoby tę niechlubną datę o 93 dni później. Z kolei wprowadzenie zeroemisyjnego transportu o 12 dni, a ograniczenie marnowania żywności o 50% – o 11 dni.
– Każda, nawet najmniejsza decyzja może przyczynić się do poprawy stanu natury. Wybierając niskoemisyjne środki transportu, oszczędzając energię i wodę, czy redukując ilość odpadów, możemy wspólnie stworzyć zdrowsze i bardziej zrównoważone otoczenie – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Ochrona środowiska to nie tylko troska o przyszłość naszej planety, ale także o życie kolejnych pokoleń. Oto kilka prostych kroków, które każdy może podjąć, aby przyczynić się do bardziej ekologicznego stylu życia:
- Oszczędzanie wody i energii: wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz i korzystaj z energooszczędnych technologii. Zamień długą kąpiel na krótki prysznic i zawsze naprawiaj cieknący kran.
- Ograniczenie emisji dwutlenku węgla: wybieraj ekologiczne środki transportu: rower, hulajnoga, komunikacja miejska.
- Redukcja odpadów: korzystaj z produktów wielokrotnego użytku, unikaj plastiku i segreguj odpady.
- Kupowanie lokalnych i sezonowych produktów: wspieraj lokalnych rolników i przedsiębiorców. Zmniejszy to emisję związaną z transportem żywności.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.