Komunikaty PR

Şeb-i Arûs – Türkiye (Turcja) upamiętnia Rumiego

2022-12-15  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Każdego roku w grudniu, w Konyi w Türkiye (Turcji), odbywają się ceremonie Şeb-i Arûs upamiętniające największego poetę i mistyka sufickiego na świecie, Mevlânę Dżalaloddina Rumiego. Tegoroczne obchody 749. rocznicy śmierci rozpoczęły się 7 grudnia i potrwają do 17 grudnia. Towarzyszą im liczne wydarzenia oraz obrzędy Sema.

Postać XIII-wiecznego mistyka, Mevlâny Dżalaloddina Rumiego, stała się ikoną kultury, a jego dzieła wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie. Najbardziej znane z nich, „Masanawi”, uznawane jest za jedno z największych arcydzieł literatury światowej, a popularność mistyka sufickiego stała się globalnym fenomenem kulturowym. Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Şeb-i Arûs („Nocy spotkania z Bogiem”) w Konyi.

Ceremonia Sema i Wirujący Derwisze

Według sufizmu śmierć jest drogą do zjednoczenia z „Ukochanym”, czyli Bogiem (Allahem). A zatem moment ponownego połączenia ze Stwórcą to „dzień największego błogosławieństwa”. Główną częścią obchodów upamiętniających śmierć Rumiego jest ceremonia Sema, wykonywana przez Wirujących Derwiszów. Podczas jej trwania Wirujący Derwisze zaczynają ruch od krótkich obrotów na lewej stopie, używając prawej do kierowania ciałem, obracającym się wokół lewej stopy. Sema symbolicznie przedstawia akt stworzenia wszechświata i powołanie do życia człowieka, a następnie jego przejście w ruch dzięki impulsowi płynącemu z siły miłości do Boga, aż wreszcie wstąpienie na drogę sługi bożego prowadzącą do doskonałości duchowej. W 2005 roku UNESCO uznało ceremonię Sema odbywającą się w ramach obchodów Şeb-i Arûs za arcydzieło, a  w 2008 roku oficjalnie została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Miłość, pasja i mistycyzm: Kraina Rumiego zaprasza na ceremonie Şeb-i Arûs, które odbywają się już po raz 749. Położona w regionie Środkowej Anatolii #Konya powita wszystkich podróżników przybywających na odbywające się co roku ceremonie upamiętniające Mevlânę Dżalaloddina Rumiego w dniach 7-17 grudnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 13:40

Jak składać reklamację za opóźniony lub odwołany lot?

Wyjeżdżając na upragnione i długo planowane wakacje, oczekujemy samych dobrych chwil. Marzymy o słońcu, relaksie na plaży, odkrywaniu i zwiedzaniu nowych miejsc. Niestety, może zdarzyć się, że na wakacje wylecimy z opóźnieniem
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 11:00

Nowy program poleceń dla użytkowników Travelist.pl

Portal rezerwacyjny Travelist.pl wprowadził nowy, atrakcyjny program poleceń dla swoich klientów. Akcja opiera się na prostych i przejrzystych zasadach – za każdą poleconą osobę, która zrealizuje pobyt
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-09 | 10:00

Ruszyła hotelowa wyprzedaż – Summer Black Weeks na Travelist

Półmetek wakacji to doskonała okazja, by zaplanować wymarzony wypoczynek w Polsce lub za granicą – jeszcze tego lata, w chłodniejszych miesiącach albo w kolejnym sezonie. Na portalu rezerwacyjnym Travelist.pl

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.