Ekologia i innowacje, czyli nowa era rolnictwa
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz nowych regulacji unijnych, rolnictwo wkracza w nową erę zrównoważonego rozwoju. Agrii Polska, jako lider w branży, wdraża innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które nie tylko wspierają rolników, ale także chronią zasoby naturalne. W ramach inicjatywy Zielone Horyzonty firma pokazuje, że troska o środowisko i nowoczesność mogą iść w parze, wprowadzając rolnictwo w przyszłość.
Nowe wyzwania w rolnictwie - unijne dyrektywy i zrównoważony rozwój
Tematyka ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju staje się kluczowa w kontekście przyszłości rolnictwa i europejskiego ustawodawstwa. Unia Europejska, wprowadzając w ostatnich latach strategię Zielonego Ładu oraz dyrektywę CSDR (Corporate Sustainability Reporting Directive), dąży do zwiększenia przejrzystości i uporządkowania działań firm w zakresie ochrony środowiska.
Chociaż jeszcze nie wszystkie przedsiębiorstwa zobowiązane są do raportowania swoich działań proekologicznych (ESG - Environmental, Social, Corporate Governance), wymóg ten będzie miał duży wpływ na polskie rolnictwo. Liderzy sektora rolniczego, zdając sobie sprawę z konieczności wprowadzenia zmian, już dzisiaj, podejmują strategiczne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju swoich biznesów.
Zielone Horyzonty, czyli ekologiczne inicjatywy Agrii Polska
Agrii Polska, lider w produkcji i dystrybucji nowoczesnych nawozów, materiału siewnego oraz środków ochrony roślin, aktywnie angażuje się w działania proekologiczne w ramach wewnętrznej inicjatywy Zielone Horyzonty. Spółka aktywnie działa w pięciu obszarach - od prowadzenia zintegrowanej produkcji i zielonego biura, poprzez poprawienie rentowności farm i ochronę środowiska. Wspiera również inicjatywy Komisji Europejskiej w osiąganiu neutralności dla klimatu. Program jest zobowiązaniem firmy do ochrony środowiska, produkcji zdrowej żywności oraz współpracy w zakresie wdrażania nowoczesnych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań w rolnictwie.
Innowacyjny zakład foliQ w Aleksandrowie Kujawskim
W maju bieżącego roku, w istniejącym kompleksie produkcyjnym w Aleksandrowie Kujawskim, Agrii Polska otworzyła nowoczesny zakład nawozów dolistnych foliQ. Obiekt ten, którego wydajność może osiągnąć pięć milionów litrów rocznie przy jednej zmianie produkcyjnej, został zaprojektowany zgodnie z inicjatywą środowiskową firmy.
- Ciepły proces produkcji
Produkcja nawozów w zakładzie foliQ odbywa się przy zastosowaniu tzw. ciepłego procesu, czyli mieszania składników w warunkach podgrzewania. Dzięki wymiennikom ciepła, energia wykorzystywana do podgrzania zbiorników produkcyjnych jest również używana do ogrzewania hali, co przekłada się na wyższą efektywność energetyczną. - Oszczędność wody
Agrii Polska położyła szczególny nacisk na ograniczenie zużycia wody, która jest kluczowym zasobem w produkcji nawozów. Zużyta woda, bogata w makro i mikroelementy, jest magazynowana w oddzielnych zbiornikach jako półprodukt i w pełni przetwarzana na nawóz dla lokalnych gospodarstw. - Bezpieczeństwo pracowników
Zakład foliQ składa się z trzech niezależnych modułów o łącznej pojemności 73 tysięcy litrów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz ochrony środowiska, zainstalowano system separatorów, które chronią przed wyciekiem substancji czynnych oraz umożliwiają odseparowanie wody skażonej od deszczówki w przypadku awarii.
Stabilne i skuteczne produkty dla zrównoważonego rolnictwa
Zrównoważony rozwój w sektorze rolnym to przede wszystkim odpowiedzialność za stan gleby i roślinność. Agrii Polska stawia na nowoczesne rozwiązania, które wspierają rolników i zwiększają rentowność farm. Kluczową rolę odgrywa nowoczesne laboratorium chemiczne, które nadzoruje produkcję stabilnych i jakościowych produktów, sprawując kontrolę nad jakością wszystkich nawozów w portfolio marki.
Firma stale poszerza ofertę o nowe, innowacyjne formulacje, które nie tylko pomagają zoptymalizować zabiegi w polu, ale również w zrównoważony sposób wspierają uprawę. Z myślą o wsparciu gospodarstw ekologicznych, powstała dedykowana linia certyfikowanych produktów ECO - nawozów dolistnych foliQ AminoVigor, foliQ AscoVigor i Amical.
Agrii Polska, poprzez inicjatywę Zielone Horyzonty, aktywnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Wdrożenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w zakładzie foliQ w Aleksandrowie Kujawskim jest dowodem na to, że dbałość o środowisko i innowacyjność mogą iść w parze. Dzięki tym działaniom firma nie tylko wspiera rolników, ale także przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, pokazując całej branży, że nowa era rolnictwa jest już rzeczywistością, a zrównoważony rozwój, możliwy już teraz.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.