Ekologia i innowacje, czyli nowa era rolnictwa
W obliczu rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz nowych regulacji unijnych, rolnictwo wkracza w nową erę zrównoważonego rozwoju. Agrii Polska, jako lider w branży, wdraża innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które nie tylko wspierają rolników, ale także chronią zasoby naturalne. W ramach inicjatywy Zielone Horyzonty firma pokazuje, że troska o środowisko i nowoczesność mogą iść w parze, wprowadzając rolnictwo w przyszłość.
Nowe wyzwania w rolnictwie - unijne dyrektywy i zrównoważony rozwój
Tematyka ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju staje się kluczowa w kontekście przyszłości rolnictwa i europejskiego ustawodawstwa. Unia Europejska, wprowadzając w ostatnich latach strategię Zielonego Ładu oraz dyrektywę CSDR (Corporate Sustainability Reporting Directive), dąży do zwiększenia przejrzystości i uporządkowania działań firm w zakresie ochrony środowiska.
Chociaż jeszcze nie wszystkie przedsiębiorstwa zobowiązane są do raportowania swoich działań proekologicznych (ESG - Environmental, Social, Corporate Governance), wymóg ten będzie miał duży wpływ na polskie rolnictwo. Liderzy sektora rolniczego, zdając sobie sprawę z konieczności wprowadzenia zmian, już dzisiaj, podejmują strategiczne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju swoich biznesów.
Zielone Horyzonty, czyli ekologiczne inicjatywy Agrii Polska
Agrii Polska, lider w produkcji i dystrybucji nowoczesnych nawozów, materiału siewnego oraz środków ochrony roślin, aktywnie angażuje się w działania proekologiczne w ramach wewnętrznej inicjatywy Zielone Horyzonty. Spółka aktywnie działa w pięciu obszarach - od prowadzenia zintegrowanej produkcji i zielonego biura, poprzez poprawienie rentowności farm i ochronę środowiska. Wspiera również inicjatywy Komisji Europejskiej w osiąganiu neutralności dla klimatu. Program jest zobowiązaniem firmy do ochrony środowiska, produkcji zdrowej żywności oraz współpracy w zakresie wdrażania nowoczesnych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań w rolnictwie.
Innowacyjny zakład foliQ w Aleksandrowie Kujawskim
W maju bieżącego roku, w istniejącym kompleksie produkcyjnym w Aleksandrowie Kujawskim, Agrii Polska otworzyła nowoczesny zakład nawozów dolistnych foliQ. Obiekt ten, którego wydajność może osiągnąć pięć milionów litrów rocznie przy jednej zmianie produkcyjnej, został zaprojektowany zgodnie z inicjatywą środowiskową firmy.
- Ciepły proces produkcji
Produkcja nawozów w zakładzie foliQ odbywa się przy zastosowaniu tzw. ciepłego procesu, czyli mieszania składników w warunkach podgrzewania. Dzięki wymiennikom ciepła, energia wykorzystywana do podgrzania zbiorników produkcyjnych jest również używana do ogrzewania hali, co przekłada się na wyższą efektywność energetyczną. - Oszczędność wody
Agrii Polska położyła szczególny nacisk na ograniczenie zużycia wody, która jest kluczowym zasobem w produkcji nawozów. Zużyta woda, bogata w makro i mikroelementy, jest magazynowana w oddzielnych zbiornikach jako półprodukt i w pełni przetwarzana na nawóz dla lokalnych gospodarstw. - Bezpieczeństwo pracowników
Zakład foliQ składa się z trzech niezależnych modułów o łącznej pojemności 73 tysięcy litrów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz ochrony środowiska, zainstalowano system separatorów, które chronią przed wyciekiem substancji czynnych oraz umożliwiają odseparowanie wody skażonej od deszczówki w przypadku awarii.
Stabilne i skuteczne produkty dla zrównoważonego rolnictwa
Zrównoważony rozwój w sektorze rolnym to przede wszystkim odpowiedzialność za stan gleby i roślinność. Agrii Polska stawia na nowoczesne rozwiązania, które wspierają rolników i zwiększają rentowność farm. Kluczową rolę odgrywa nowoczesne laboratorium chemiczne, które nadzoruje produkcję stabilnych i jakościowych produktów, sprawując kontrolę nad jakością wszystkich nawozów w portfolio marki.
Firma stale poszerza ofertę o nowe, innowacyjne formulacje, które nie tylko pomagają zoptymalizować zabiegi w polu, ale również w zrównoważony sposób wspierają uprawę. Z myślą o wsparciu gospodarstw ekologicznych, powstała dedykowana linia certyfikowanych produktów ECO - nawozów dolistnych foliQ AminoVigor, foliQ AscoVigor i Amical.
Agrii Polska, poprzez inicjatywę Zielone Horyzonty, aktywnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Wdrożenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w zakładzie foliQ w Aleksandrowie Kujawskim jest dowodem na to, że dbałość o środowisko i innowacyjność mogą iść w parze. Dzięki tym działaniom firma nie tylko wspiera rolników, ale także przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, pokazując całej branży, że nowa era rolnictwa jest już rzeczywistością, a zrównoważony rozwój, możliwy już teraz.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.